• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/12/2023

Παρακαλώ πες τε μου τι μπορεί να μου συμβαίνει? Έχω χάσει το ενδιαφέρον μου, θέλω να είμαι στο δωμάτιο μου μόνη μου χωρίς να κάνω τίποτε. Νιώθω να βαλτωνω Ακόμα και τη φαρμακευτική μου αγωγή δεν θέλω να την παίρνω. . Σχεδόν όλα τα κάνω αναγκαστικά...

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η ζωή έχει το νόημα που ο καθένας μας επιλέγει να της δώσει. Έχετε χάσει το ενδιαφέρον σας επειδή πιθανότατα δεν θεωρείτε οτι έξω από το δωμάτιο υπάρχει κάτι ενδιαφέρον να ζήσετε, να δείτε, να απολαύσετε. Όλα έχουν αξία, ακόμα και η φαρμακευτική αγωγή. Η απόφαση ζωής που έχετε να λάβετε δεν είναι μόνο αν θα πάρετε την αγωγή ή όχι, ή αν θα κάνετε τα πράγματα αναγκαστικά ή όχι αλλά αν θέλετε να ανακτήσετε το ενδιαφέρον σας για τη ζωή και τις χαρές της ή όχι. Αν ναι, η προσέγγιση κάποιου ψυχοθεραπευτή ως συνοδοιπόρου θα σας βοηθούσε αρκετά.

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • χάσατε το ενδιαφέρον σας για τη ζωή , βρείτε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Προφανώς έχετε κατάθλιψη. Η αγωγή σας πρέπει να είναι σταθερή, και θα χρειαστεί επίσης να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Λυπάμαι που το ακούω . Δεν μπορώ να σας κάνω διάγνωση από εδώ αλλά έχετε συμπτώματα κατάθλιψης . Μπορώ να βοηθήσω ψυχοθεραπευτικά. Ελάτε σε επαφή μαζί μου . Καλές γιορτές σας εύχομαι .

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Προφανώς βιώνετε μια δύσκολη κατάσταση στο περιβάλλον που ζείτε, το οποίο πρέπει να διορθωθεί άμεσα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Λυπάμαι που περνάς αυτή τη δύσκολη περίοδο. Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσεις ότι υπάρχει βοήθεια διαθέσιμη και ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζεις αυτή την κατάσταση μόνη σου.

    Συνιστώ να επικοινωνήσεις με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο, προκειμένου να αξιολογήσετε και να συζητήσετε τα συναισθηματικά και ψυχολογικά σου προβλήματα. Μια πιθανή αγωγή, συνδυασμένη με συνεδρίες ψυχοθεραπείας, μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των δυσκολιών που αντιμετωπίζεις.

    Επιπλέον, μια στενή κοινωνική υποστήριξη είναι εξίσου σημαντική. Μοιράσου τα συναισθήματά σου με φίλους ή οικογενεία, και μπορείς να εξερευνήσεις την
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Ζητήστε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχιατρο ή ψυχολόγο.Φροντίστε τον εαυτό σας ζητώντας βοήθεια και παρόλο που μπορεί να νιώθετε ότι δεν θα σας βοηθήσει κανείς, δώστε μια ευκαιρία σε εσάς να λάβετε την κατάλληλη βοήθεια. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να καταλάβαιτε γιατί έχετε τα συμπτώματα αυτά και πώς θα τα χειριστείτε.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αν βλέπετε ήδη ψυχίατρο και λαμβάνετε αγωγή ρωτήστε τη διάγνωση από τον γιατρό σας, επίσης αν δεν βλέπετε βελτίωση συζητήστε το μαζί του μήπως χρειάζεται να αλλάξει η δοσολογία ή το σκεύασμα. Παρόλα αυτά από μόνη της η αγωγή δεν μας λύνει τα βαθύτερα προβλήματα, χρειάζεται και θα πρότεινα να ξεκινησετε ψυχοθεραπέια.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες