• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/02/2024

Καλησπέρα σας. Ξεκίνησα μετα την γεννα τα seroxat. Με διατροφή θα χάσω βάρος ? Η είναι ένα αντικαταθλιπτικό που προκαλεί αύξηση του βάρους ανεξαρτήτως διατροφής ?

15 ειδικοί απάντησαν

  • Θα χάσετε. Τα seroxat δεν μειώνουν τον μεταβολισμό ούτε αυξάνουν την πείνα. Αν ίσα ίσα είστε καλύτερα συναισθηματικά θα είναι πιο εύκολο να φροντίσετε τον ευαυο σας & τη Διατροφη σας❣️

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Αν δεν είστε σε θερμιδικό πλεόνασμα δεν ειναι δυνατόν να πάρετε κιλά!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Το seroxat σε διάστημα 6 μηνών δεν φαίνεται να προκαλεί αύξηση τον βάρους. Σε μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα έχει παρατηθεί αύξηση βάρους σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά μικρότερη από ότι σε άλλα αντικαταθλιπτικά. Ωστόσο, με καλό έλεγχο της διατροφής σας μπορείτε να το αποτρέψετε.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Με την άσκηση , την υιοθετηση υγιεινών συνηθειών και την παρακολούθηση του βάρους μπορείτε να δράσετε προληπτικά στην αύξηση του σωματικού σας βάρους . Οι ασθενείς συνήθως χάνουν βάρους στην εκκίνηση της θεραπείας , κάτι που μετέπειτα αλλάζει καθώς επανέρχεται η όρεξη στα φυσιολογικά επίπεδα. Αν παρατηρήσετε ότι επηρεάζει σημαντικά την όρεξη σας και οδηγείστε σε πολυφαγία , συζητείστε το με τον ιατρό σας .

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας, καμία φαρμακευτική αγωγή δεν προκαλεί αύξηση βάρους με την σωστή διατροφική παρακολούθηση θα έχετε την επιθυμητή απώλεια βάρους.

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα σας,
    Συγχαρητήρια για το μωράκι! Δε δρουν όλα τα αντικαταθλιπτικά με τον ίδιο τρόπο. Το συγκεκριμένο αναφέρει στις ανεπιθύμητες ενέργειες ότι μπορεί να προκαλέσει μείωση στην όρεξη. Σε κάθε περίπτωση ένα προσαρμοσμένο πλάνο στις δικές σας ανάγκες, σαφώς θα βοηθούσε στην απώλεια βάρους που θέλετε να πετύχετε.

    Με εκτίμηση,
    Τσακίρογλου Ελένη,
    Κλινική Διαιτολόγος-Διατροφολόγος.

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας το συγκεκριμένο φ/κο έχει συνδεθεί με αύξηση σωματικού βάρους. Παρόλα αυτά εάν εσείς προσέχετε τη διατροφή σας, αυτό θα το περιορίσετε. Πρέπει όμως να προσέχετε τη διατροφή σας και να κάνετε κ κάποια άσκηση.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας! Με διατροφή μπορείτε να χάσετε κανονικά βάρος δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σε σχετικά σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να έχετε αυξημένη πείνα με αυτό το φάρμακο αλλά στην πράξη αν εφαρμόσετε την διατροφή όπως πρέπει θα χάσετε κανονικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα! Το Seroxat είναι ένα αντικαταθλιπτικό φάρμακο που ανήκει στην κατηγορία των εκλεκτικών αναστολέων της επαναστολής της σεροτονίνης. Ωστόσο, η σχέση μεταξύ αντικαταθλιπτικών και αλλαγών στο βάρος μπορεί να είναι πολύπλοκη και ποικίλη από άτομο σε άτομο.

    Ορισμένα αντικαταθλιπτικά μπορεί να συνδέονται με αύξηση του βάρους ως παρενέργεια. Ωστόσο, η επίδραση αυτή δεν είναι σταθερή για όλους τους ανθρώπους που λαμβάνουν το ίδιο φάρμακο. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου η χρήση αντικαταθλιπτικών μπορεί να σχετίζεται με αύξηση του βάρους, ενώ σε άλλους ανθρώπους δεν παρατηρείται αυτό το φαινόμενο.

    Η διατροφή και ο τρόπος ζωής είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν έχετε σωστό διαιτολόγιο θα χάσετε βάρος

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα χασετε κανονικα βαρος με το καταλληλο προγραμμα διατροφης. Δεν επηρεαζει το συγκεκριμενο φαρμακο το βαρος.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Το Seroxat ανήκει σε μια ομάδα φαρμάκων που ονομάζονται SSRI (εκλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης) και η δραστική του ουσία είναι η παροξετίνη.

    Η αύξηση του σωματικού βάρους είναι μια αναγνωρισμένη παρενέργεια της μακροχρόνιας χρήσης SSRI. Επιπλέον, στις συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες του Seroxat αναφέρονται, μεταξύ άλλων, τόσο η απώλεια όρεξης, όσο και η αύξηση βάρους.

    Έτσι, όταν ξεκινάει κάποιος αγωγή με παροξετίνη μπορεί αρχικά να έχει μειωμένη όρεξη και να χάσει βάρος, όμως μετά από λίγο καιρό, που ενδεχομένως να έχουν αντιμετωπιστεί οι λόγοι που οδήγησαν στη λήψη της αγωγής, μπορεί να αυξηθεί το βάρος του, κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Κάποια αντικαταθλιπτικά όντως σαν παρενέργεια έχουν την αύξηση της όρεξης και κατά επέκταση αύξηση του βάρους, όμως με τη βοήθεια ενός κλινικού διαιτολόγου δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Ένας ειδικός θα σας βοηθήσει, θα σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με τις μετρήσεις, θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και όλα καλά θα πάνε. Η απώλεια του σωματικού σας βάρους θα είναι μονόδρομος.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Μην ανησυχείτε, μπορεί να προκαλέσει μία μικρή αυξηση της όρεξης, αλλα θα μπορέσετε κανονικά να ρυθμίσετε το βάρος σας με την κατάλληλη διατροφή και κίνηση ..
    Με εκτίμηση

    Παπαδοπούλου Αναστασία

    Κλινική - Μοριακή Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας,

    Το Serotax συγκαταλέγεται στα αντικαταθληπτικά τα οποία είναι περισσότερο πιθανό να προκαλέσουν σημαντική αύξηση σωματικού βάρους μέσα λίγες εβδομάδες. Μελέτες δείχνουν ότι η αύξηση σωματικού βάρους είναι γνωστή και καλά τεκμηριωμένη και είναι συχνότερη σε άτομα που χρησιμοποιούν αυτά τα φάρμακα για 6 ή περισσότερους μήνες. Η ανεπιθύμητη αυτή παρενέργεια δεν είναι ακόμα ξεκάθαρη για ποιο λόγο οδηγεί σε αύξηση σωματικού βάρους. Τα φάρμακα αυτά επηρεάζουν τον μεταβολισμό, την όρεξή ενώ μπορούν να προκαλέσουν ακόμα και κατακράτηση υγρών.
    Ωστόσο, ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής είναι σε θέση να διατηρήσει ή και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βλάχος Θωμάς

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παλλήνη