• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Καλησπέρα σας, πριν 3 μήνες πέρασα κόβιντ και πριν εμφανιστούν τα βαριά συμπτώματα του ιού, πρόσεξα ότι έχω 2 γρομπαλάκια ας πούμε δεξια και αριστερά στο λαιμό-κατω απο το σαγόνι. Θεώρησα αρχικά ότι είναι λόγω του ιού και ότι θα φύγουν. Ο βήχας απο τον ιό έκανα να φύγει περίπου ένα μήνα και αυτά τα γρομπαλάκια επιμένουν. Από έναν γενικό γιατρό της πόλης μου που απλά ψηλάφισε τη περιοχή μου είπε να μην ανησυχώ διότι είπε πως δεν είναι σταθεροί και δεν είμαι κάπου αλλού πρησμένοι. Οπότε κάποια στιγμή θα φύγουν. Και πάμε λοιπόν στο σήμερα, όπου πριν μισή εβδομάδα ξανααρρωσταίνω, με Influenza A, οι λεμφαδένες πάλι πρησμένοι, βήχας όπως είχα στον κοβιντ. Να προσθέσω επίσης, ότι με ενοχλεί στα αυτία και όταν καταπίνω το νιώθω στα αυτία μου σαν ενόχληση. Τελευταία βλέπω ότι γενικά αρρωσταίνω πιο συχνά και προσέχω δε μου λείπει οι εξετάσεις μου ήταν μια χαρά με εξαίρεση οι ορμονικές μου που είναι στα όρια και πρέπει να ξαναγίνουν (δε ξέρω εάν συνδέονται). Τι προτείνετε να κάνω; Πρέπει να πάω σε ΩΡΛ; ή σε κάποιον άλλον ειδικό;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Γενικά οι διογκώσεις του τραχήλου που επιμένουν πάνω από 3 εβδομάδες, καλό είναι να διερευνώνται και από ΩΡΛ. Η διερεύνηση περιλαμβάνει και ενδοσκόπηση με εύκαμπτο ενδοσκόπιο. Αναλόγως των ευρημάτων μπορεί να ζητηθεί απεικονιστικός έλεγχος, όπως είναι για παράδειγμα ο υπέρηχος.

    Καρκάνης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Σας συστήνω να κάνετε πανενδοσκόπηση , απο την οποία μπορούμε να διακρίνουμε απο που προέρχεται το προβλημα

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι