• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Είμαι 36,δεν έχω κάνει ποτέ κάποια σχέση,ούτε έχω σεξουαλική η κοινωνική ζωή,ντρέπομαι για τον εαυτό μου,είμαι εσωστρεφής και ντροπαλός.Δεν ξέρω τι να κάνω,νιώθω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό με σε αυτό το θέμα.

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα! Μπορείτε να ξεκινήσετε με κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας, όπου μέσα σε ασφαλές περιβάλλον θα μάθετε αρχικά δεξιότητες που θα σας βοηθήσουν να προσεγγίσετε τα θέματα που σας απασχολούν. Με τη θεραπεύτρια μπορούν να διεξαχθούν επίσης και παιχνίδια ρόλων σε καταστάσεις της κοινωνικής ζωής που σας δυσκολεύουν, σαν πρόβα, για να αποκτήσετε αυτοπεποίθηση, σιγουριά και ασφάλεια μέσα στον εαυτό σας, οπότε αυτό θα προβληθεί και στους άλλους και θα βελτιωθεί η κοινωνική σας αλληλεπίδραση, ενώ θα μειωθεί η ντροπαλότητα. Επίσης θα εντοπίσουμε μαζί τις σκέψεις σας, στις οποίες μπορεί να οφείλονται συναισθήματα που σας οδηγούν στην εσωστρέφεια κ... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Θα ήταν ωφέλιμο να ενταχθείτε σε μια ομάδα που να ασχολείται με κάποιο χόμπι ώστε να μπορέσετε να κάνετε γνωριμίες. Επιπλέον, το να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες θα σας βοηθήσει να αποκτήσετε εκείνες τις κοινωνικές δεξιότητες που χρειάζονται για να αποκτήσετε μία σχέση.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Μπορείτε να κάνετε ψυχοθεραπεία και να ενδυναμωθείτε ώστε να διεκδικήσετε τη ζωή που θέλετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καταλαβαίνω ότι περνάτε πολύ δύσκολα.
    Αυτή η Δυσλειτουργία της εσωστρέφειας από κάπου ξεκίνησε. Μπορείτε να το διερευνησετε με την ψυχοθεραπεία και να το φτιάξετε αυτό. Δεν χρειάζεται να ντρέπεστε για τον εαυτό σας, παρά μόνο να μάθετε γιατί λειτουργώ έτσι, και να το αλλάξω

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας,
    Αρχικά δεν πρέπει να ντρέπεστε για αυτό. Πολλοί άνθρωποι λόγω παιδικών βιωμάτων που έχουν δημιουργήσει τον ανάλογο χαρακτήρα, δυσκολεύονται σε αυτά τα ζητήματα. Ο μοναδικός τρόπος να βελτιωθεί η κατάσταση, είναι να δείτε πως τα βιώματα του παρελθόντος επηρεάζουν το παρόν και να τα επεξεργαστείτε με τρόπο θεραπευτικό, με την βοήθεια κάποιου ειδικού. Είμαι σίγουρος, πως αν ασχοληθείτε ουσιαστικά με τον εαυτό σας, θα δείτε πολλές ουσιαστικές αλλαγές.

    Με εκτίμηση
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Ξεκινήστε από τις κύριες που πάνε με πληρωμή μιλήστε μαζί της όταν βρείτε κάποια να σας ελκύει και θα σας βοηθήσει να είστε σίγουρος , μετά θα πάρετε μπροστά ! , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν πολύ βοηθητικό για εσάς να ζητήσετε μία βοήθεια μέσω της ψυχοθεραπείας, προκειμένου να μπορέσετε να επεξεργαστείτε σε βάθος τα ζητήματα που σας απασχολούν και να ενδυναμωθείτε. Είναι πολύ σημαντικό να εντοπίσετε και στο παρελθόν αλλά και στο τώρα τους λόγους που ανταπεξέρχεστε με συγκεκριμένους τρόπους στις κοινωνικές σχέσεις και στην εικόνα που έχετε για τον εαυτό σας. Έτσι θα μπορέσετε να βρείτε εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης, μέσα από την δουλειά που θα κάνετε με τον εαυτό σας.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,
    γιατί δεν κάνετε ψυχοθεραπεία? Μέσα από την ψυχοθεραπευτική σχέση θα βοηθηθείτε και ακόμη περισσότερο σε ψυχοθεραπεία ομάδας.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Να γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας . Επιβάλλεται ψυχοθεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Ως ψυχοθεραπευτής, θα ξεκινούσα επιβεβαιώνοντας τα συναισθήματα και τις εμπειρίες σου, επισημαίνοντας πόσο σημαντικό είναι να αναγνωρίζεις και να εκφράζεις αυτά που νιώθεις. Είναι απολύτως φυσικό και ανθρώπινο να αναζητάμε σύνδεση και επαφή με άλλους, και να αισθανόμαστε δυσαρέσκεια όταν αυτό δεν συμβαίνει όπως θα θέλαμε.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα! Φαντάζομαι το ότι όλο αυτό σε επιβαρύνει ψυχολογικά, ωστόσο είναι κάτι που μπορείς να αντιμετωπίσεις και σταδιακά να το βελτιώσεις! Σίγουρα θα βοηθούσε αν ήξερα περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις στόχους οι οποίοι, αργά και σταθερά, θα σε βοηθήσουν να βγεις από την ζώνη άνεσής σου και να ξεπεράσεις τις ανασφάλειές σου. Σε αυτού του είδους τα ζητήματα παίζει μεγάλο ρόλο η οπτική από την οποία βλέπουμε την εκάστοτε κατάσταση που βιώνουμε.

    Αηδόνης Βαγγέλης

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα,
    Συνήθως η ντροπή, η κοινωνική συστολή ή η δυσκολία στις σχέσεις (σεξουαλικές ή μή), στηρίζονται σε ζητήματα προσωπικά που συνδέονται με την οικογενειά σας ή/και τις πρώτες εμπειρίες ως μικρό παιδί.
    Μια ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε να εντοπίσετε το αίτιο και να αρχίσετε προοδευτικά να απεγλωβίζεστε από αυτό που σας αναστέλει.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Κατανοώ ότι αισθάνεσθε δυσκολία και ανασφάλεια σε αυτήν την κατάσταση που αντιμετωπίζετε.
    Θα ήταν πρόσφορο να εξερευνήσετε διάφορα κοινωνικά περιβάλλοντα όπου θα μπορούσατε να γνωρίσετε νέους ανθρώπους, όπως μια ομάδα χόμπι, μια εκδήλωση συναντήσεων ή ακόμα και μια ομάδα υποστήριξης.
    Θα σας βοηθούσε να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να εξετάσετε τις ανησυχίες σας και να ανακαλύψετε τρόπους αντιμετώπισης της ντροπής και της εσωστρέφειας.
    Επίσης συνεργαζόμενος με εναν ψυχοθεραπευτή θα μπορούσατε να εξετάσετε τα προσωπικά σας ενδιαφέροντα και να προσπαθήσετε να ανακαλύψετε περισσότερα για τον εαυτό σας.
    Κάθε άτομο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επικοινωνήστε με ειδικό ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να γίνεται πιο λειτουργικός στη σεξουαλική και στην κοινωνική ζωή σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, νομίζω θα ήταν βοηθητικό να μιλούσατε με έναν επαγγελματία ώστε να υπάρχει ο ασφαλής χώρος να μοιραστείτε τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας με σκοπό την ανακούφιση και την ενδυνάμωση

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,

    Ίσως σας βοηθούσε να παρατηρήσετε τις σκέψεις σας όταν βρίσκεστε με κόσμο και σε καταστάσεις που θεωρείτε πως θα "πρέπει να πείτε κάτι". Είναι πιθανό να συμβαίνει κάτι στις σκέψεις και τα συναισθήματά σας την ώρα που προσπαθείτε να επικοινωνήσετε με άλλους το οποίο να σας κρατάει πίσω και να σας εμποδίζει να εκφραστείτε. Αυτό είναι κάτι που θα σας βοηθούσε περισσότερο να συζητήσετε με κάποιον ειδικό. Αναφέρατε πως νιώθετε ότι δε μπορείτε να βοηθήσετε τον εαυτό σας, ίσως όμως με τη βοήθεια κάποιου άλλου να καταφέρετε μαζί να βρείτε ένα τρόπο να ξεπεράσετε τα εμπόδιά σας.
    Φαντάζομαι πως οι πίεση του "
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα