• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/02/2024

Την τελευταία εβδομάδα ξυπνάω κάθε μέρα με μια ήπια δυσφορία στο στομάχι και ναυτία. Γενικά ταλαιπωρούμαι από ψυχοσωματικά οπότε κατά 98% είναι κι αυτό ένα από αυτά τα συμπτώματα. Υποφέρω από έντονο άγχος (πιθανόν να είναι διαταραχή άγχους πλέον). Δεν υπάρχει στήριξη της οικογένειας και υπάρχουν αρκετά σοβαρά ενδοοικογενειακά προβλήματα, κάτι το οποίο έχει αρνητικές επιπτώσεις σε εμένα. Δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να πάω για ψυχοθεραπεία τουλάχιστον δια ζώσης. Υπάρχει περίπτωση να χρειαστούν φάρμακα; Αν ναι τι επιπτώσεις έχουν; Είμαι μόλις 23 χρονών και θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας.

16 ειδικοί απάντησαν

  • Η διαχείριση μιας σοβαρής αγχώδους διαταραχής για να είναι αποτελεσματική πρέπει να συνδυάζει φάρμακα και ψυχοθεραπεία. Εφόσον τα φάρμακα χορηγηθούν από γιατρό ελαχιστοποιούνται οι ανεπιθύμητες ενέργειες. Για την ψυχοθεραπεία ψάξτε για πλατφόρμες που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Πρώτα παθολόγο εξετάσεις κλπ μετά ειδικό ψυχικής υγείας και ναι περνάει φάρμακα δεν χρειάζονται απαραίτητα, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Πριν ακολουθήσετε κάποια φαρμακευτική αγωγή εμπιστευτειτε έναν ψυχοθεραπευτη. Υπάρχουν ειδικοί που πραγματοποιούν συνεδρίες εξ αποστάσεως!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι δυσβάσταχτο να ξυπνάτε κάθε μέρα με δυσφορία στο στομάχι και ναυτία, καθώς και να ταλαιπωρείστε γενικότερα από ψυχοσωματικά. Αν ήτανε κάποια σωματική ασθένεια, θα πηγαίνατε στο γιατρό πιστεύω, οπότε και στην περίπτωση της ψυχολογικής φύσης ταλαιπωρίας, χρειάζεται να απευθυνθείτε σε κάποιον, ακόμα και σε δημόσιο φορέα αν πρόκειται για οικονομικής φύσης δυσκολία. Αλλιώς υπάρχουν δυνατότητες και για online υποστήριξη από αναρίθμητους ειδικούς, ακόμα και σε μικρότερη συχνότητα από μία φορά την εβδομάδα, έστω. Είναι μεγάλο το εύρος των ζητημάτων που περιγράφετε για να δοθούν απλά κάποιες συμβουλές. Ακόμα κι αν δοθούν συμβουλές, θα τις ακολου... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ευχαριστούμε πολύ για την ερώτησή σας. Από την περιγραφή σας φαίνεται να βρίσκεστε αντιμέτωπη με μια απαιτητική πραγματικότητα. Είναι πολύ φυσικό ζητήματα της οικογένειας να σας επηρεάζουν και να σας αναστατώνουν με τέτοιο τρόπο, ώστε συναισθήματα όπως το άγχος και το στρες να σωματοποιούνται. Σε ένα πρώτο επίπεδο, έχει ένα νόημα να ψάξετε έναν ειδικό ψυχικής υγείας που αναλαμβάνει διαδικτυακές συνεδρίες και αν δεν υπάρχει δυνατότητα οικονομική, να αναζητήσετε βοήθεια στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας του Δήμου σας, εάν υπάρχει, ή σε γειτονικούς Δήμους. Σε ένα δεύτερο επίπεδο, είναι σημαντικό να γνωρίζετε, ότι δεν χρειάζονται όλες οι ψυχικές δυσκολίε... Διάβασε περισσότερα

    ΑnimaPsyche - Αγγελική Μήτρου

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γουδή

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η κατάσταση που περιγράφεις και πόσο επιρρεπής είναι να αντιμετωπίζεις ανάλογες προκλήσεις. Η έντονη δυσφορία στο στομάχι και η ναυτία μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και το στρες που αντιμετωπίζεις. Αρχικά, είναι σημαντικό να αναζητήσεις υποστήριξη. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα για ψυχοθεραπεία δια ζώσης, μπορείς να εξετάσεις εναλλακτικές επιλογές όπως οι διαδικτυακές ψυχοθεραπείες ή η τηλεψυχοθεραπεία. Όσον αφορά τη χρήση φαρμάκων, είναι καλό να συζητήσεις αυτήν την πιθανότητα με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία. Αυτοί οι επαγγελματίες μπορούν να αξιολογήσουν την κατάστασή σου.Επιπλέον, θα ήταν καλό να ε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλό είναι να συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή έστω και διαδικτυακά για να σας συμβουλέψει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Μπορείτε να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας online. Οι διαδικτυακές συνεδρίες δουλεύουν εξαιρετικά, όπως μας έχει αποδείξει η εμπειρία των τελευταίων ετών. Τα ψυχοσωματικά είναι ευεργετικά σήματα που στέλνει το σώμα μας προκειμένου να ανοίξουμε και να διερευνήσουμε τί συμβαίνει στο ψυχικό μας πεδίο. Θα χαρούμε να σας φανούμε χρήσιμοι σε αυτό το καινούργιο ταξίδι

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Ακούγεται πολύ σημαντικό να υποστηριχθείτε από ειδικό ψυχικής υγείας, δεν μπορώ να πω αν χρειάζεστε φάρμακα αυτό θα το κρίνει ο ειδικός που θα απευθυνθείτε και συνήθως όχι από την πρώτη συνάντηση. Επίσης οι επιπτώσεις εξαρτώνται από τα φάρμακα αλλά και τον κάθε άνρθωπο ξεχωριστά. Αναζητήστε δωρεάν υποστήριξη είτε μέσω δήμου, είτε μέσω κοινωνικών ιατρείων είτε μέσω δωρεάν τηλεφωνικής γραμμής υποστίριξης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Λυπάμαι που αντιμετωπίζεις αυτά τα δύσκολα συμπτώματα.
    Αν και αναφέρεις ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για ψυχοθεραπεία δια ζώσης, μπορείς να εξερευνήσεις τις διαθέσιμες επιλογές όπως η διαδικτυακή θεραπεία (online therapy). Σε περίπτωση που η κατάστασή σου είναι σοβαρή, μπορεί να χρειαστεί να συζητήσεις με έναν γιατρό την επιλογή φαρμακευτικής αγωγής. Οι φαρμακευτικές αγωγές για τη διαταραχή άγχους μπορεί να βοηθήσουν στον έλεγχο των συμπτωμάτων, αλλά θα πρέπει πάντα να λαμβάνονται υπό την επίβλεψη ενός ειδικού.
    Εκτός από επαγγελματική βοήθεια, είναι σημαντικό να προσέξεις την αυτοφροντίδα σου. Ο ύπνος, η διατροφή, η άσκηση και η υγιειν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό ότι έχετε εντοπίσει τη σχέση ανάμεσα στο άγχος και τα σωματικά σας συμπτώματα και είναι επίσης λογικό ότι δυσκολεύεστε να τα αντιμετωπίσετε καθώς δεν υπάρχει οικογενειακή στήριξη. Η ψυχοθεραπεία είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία για σας καθώς τα σωματικά σας συμπτώματα όπως τα περιγράφεται προέρχονται από το ψυχικό σας άγχος. Είναι λογικό να έχετε ενδοιασμούς να εμπιστευτείτε μια ψυχοθεραπευτική σχέση αλλά όταν ξεκινήσετε θα δείτε ότι θα λειτουργήσει πολύ θετικά ως προς τα συμπτώματα σας. Επίσης η ψυχοθεραπεία έχει πιο θετικά αποτελέσματα σε νέους ανθρώπους καθώς είναι πιο εύκολο να αλλάξουν τον τρόπο που αντιμετωπί... Διάβασε περισσότερα

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • κοιτάξτε εάν δεν έχετε την δυνατότητα να κάνετε ψυχοθεραπεία και δεν μπορείτε να βρείτε κάποια δομή που να προσφέρει δωρεάν συνεδρίες συμβουλευτικής θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο για αντικαταθλιπτική αγωγή και ενδεχομένως αγχολυτικά
    η συμβουλή μου όμως θα ήταν να βρείτε κάποια δομή και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να αναζητήσετε τρόπους αντιμετώπισης του άγχους και των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε. Παρόλο που δεν έχετε τη δυνατότητα για ψυχοθεραπεία δια ζώσης, υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορείτε να ανακουφιστείτε ακόμη και διαδικτυακά.
    Η εκτίμηση ενός ειδικού στην ψυχική υγεία θα ήταν πάντα ιδανική, επίσης θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσετε άσκηση, ή χαλάρωση και υγιεινή διατροφή.
    Όσον αφορά τα φάρμακα, θα ήταν χρήσιμη η συζήτηση με έναν γιατρό ή ψυχίατρο. Κάποια φάρμακα μπορεί να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του άγχους αλλά πάντα με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού που θα σας παρακολουθε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το καλύτερο είναι η ψυχοθεραπεία. Θα σας βοηθήσει πολύ. Αν δεν μπορείτε δια ζώσης, μπορείτε να κάνετε διαδικτυακά

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Μια πρόταση για εσάς θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα δια ζώσης - διαδικτυακά. Ακόμη και φαρμακευτική αγωγή να λάβετε από κάποιον ψυχίατρο καταλληλότερη κρίνεται η παράλληλη ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να εμβαθύνετε και να εντοπίσετε την πραγματική αιτία του προβλήματος.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Αφενός, μόνο ένας/μία ψυχίατρος μπορεί να σας συμβουλέψει επιστημονικά, πρώτον εάν εκτιμά ότι τα συμπτώματά σας χρήζουν φαρμακευτικής αγωγής και τι είδους, και δεύτερον να σας λύσει τυχόν απορίες αναφορικά με την επίδραση ή/και τις επιπτώσεις μιας τέτοιας απόφασης.
    Αφετέρου, η ψυχοθεραπεία μπορεί να πραγματοποιηθεί και διαδικτυακά, τόσο για όσα άτομα αδυνατούν σε δια ζώσης συνεδρίες, όσο και για εκείνα που προτιμούν -για οποιονδήποτε λόγο- τις εξ αποστάσεως συνεδρίες.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα