• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/05/2023

Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι όντως άγχος υγείας και όχι κάποια ανίατη ασθένεια που φοβάμαι; Έχω τον φόβο πως το σώμα μου εδώ και 6 μήνες εμφανίζει καμπανάκια συνεχώς.

31 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικώς κάνουμε παθολογικό ελεγχο καθώς μπορεί όντως κάτι να συμβαίνει. Αφού το αποκλείσουμε τότε μιλάμε για ψυχοσωματικά, άρα ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Εξετάζοντας και αποκλείοντας όλα τα παθολογικά αίτια, αυτό που μένει είναι το άγχος υγείας. Είναι κάτι που αντιμετωπίζεται πολύ συχνά και σε όλες τις ηλικίες πλέον. Πιθανόν το γεγονός ότι δεν φροντίζετε την ψυχική σας υγεία να σας οδηγεί σε ψυχοσωματικές εκδηλώσεις των συμπτωμάτων.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Κάνουμε πρώτα εξετάσεις και μετά αν αυτές είναι καθαρές μιλάμε για ψυχοσωματικα

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπερα σας , αρχικά μπορείτε να επισκεφθείτε τον οικογενειακό ιατρό σας για τον ετήσιο έλεγχο υγείας . Στη συνέχεια , θα ήταν καλό να δείτε έναν ψυχολόγο η σύμβουλο ψυχικής υγείας .

    Μπούγια Άννα

    Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης

    Άλιμος

  • 1. Ζητήστε εξέταση από γιατρό
    2. Ζητήστε εξέταση από ψυχοθεραπευτή
    3. Φροντίστε να έχετε ένα γενικά υγιή τρόπο ζωής (διατροφή, ύπνο, άσκηση κλπ)

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Δυστυχως η φοβια ασθενειας δεν μπορει να ακυρωθει σαν φοβος με την αμεση διαψευση που εχει καποιος παραδειγμα που φοβαται πως θα μπει στο ασΝσερ κ θα παθει ασφυξια
    Αν για 6 μηνες το σωμα εμφανιζει καμπανακια τοτε μιλαμε για ωυχοσωματικα σημαδια
    Γυμναστικη διατροφη και οχι χρηση ιντερνετ για ενημερωση για ασθενειες

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Τα ψυχικα συμπτώματα εμφανίζονται στο σώμα όταν αγνοούνται ως ψυχικά . Όποτε πιθανώς αντιμετωπίζετε ψυχοσωματικά συμπτώματα . Εάν και οι γιατροί σας ενημερώνουν ότι δεν έχετε κάτι σωματικό επισκεφτείτε ψυχοθεραπευτή. Το σώμα και η ψυχή είναι συγκοινωνούντα δοχεία ότι επηρεάζει το ένα θα επηρεάσει και το άλλο.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Αφού επισκέφτηκε έναν γιατρό με τον οποίο θα συζητησετε και θα διερευνήθουν τα συμπτώματα σας , θα ήταν καλό να ζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη πριν να γίνει μόνιμη κατάσταση
    η αρρωστοφοβια στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γειά σας!

    Οπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Θα κάνατε τις απαιτούμενες Ιατρικές εξετάσεις και θα μάθετε...
    Το σώμα σας "εμφανίζει καμπανάκια συνεχώς" για κάποιο λογο!
    Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα,
    είναι η πρώτη προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και στο σώμα μας!
    (=Αντιστρέψιμες Λειτουργικές διαταραχές! Πχ: νευρόπονοι, υπέρταση, ταχυκαρδία, αϋπνία! κλπ)
    Αν δεν κάνουμε ότι χρειάζεται για να επαναφέρουμε την ισορροπία στον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Συμβουλευθείτε ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε τα θέματά μας. Μην αφήνετε τις αρνητικές σκέψεις να διογκώνονται και να σας διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Πηγαίνετε σε ένα παθολόγο και θα σας εξετάσει. Αν δει κάτι βιολογικό θα σας γράψει περισσότερες εξετάσεις ώστε να βρεθεί αν πάσχετε από κάτι. Αν δεν βρεθεί τίποτα τότε είναι άγχος υγείας που κατατάσσεται στις ειδικές φοβίες και χρειάζεται οπωσδήποτε ψυχοθεραπεία για να φύγει.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Αν έχετε καιρό να κάνετε ενα προληπτικό check up, μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον παθολόγο για αρχή και αν αποκλειστούν τα οργανικά αιτια να απευθυνθείτε σε ενα γνωσιακο συμπεριφορικο θεραπευτή.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Με μία συνεδρία,και συζήτηση με ένα ψυχολόγο, μπορείτε να δείτε τι σκέψεις κάνετε μέσα στην ημέρα και έπειτα από ποια γεγονότα. Πόσο αρνητικές είναι.
    Πόσο έντονο άγχος προκαλούν και αν υπάρχει φοβία ειδική ότι για παράδειγμα πάσχω από κάποια ασθένεια ή το άγχος είναι τόσο έντονο που βγαίνει στο σώμα με συμπτώματα. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παραμένω στην διάθεση σας.

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Χρειάζεται να πραγματοποιήσετε ένα πλήρη οργανικό έλεγχο ώστε να αποκλειστεί πιθανή οργανική παθολογία

    Κασούτσας Ηλίας

    Ψυχολόγος - Οικογενειακός Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Αν το σώμα σας μιλάει με τον τρόπο του, μιλάει για το άγχος σας, και με αυτό πρέπει να ασχοληθείτε. Χρειάζεται να αναζητήσετε τρόπους να ηρεμήσει ο νους σας, ό,τι κι αν είναι αυτό που εσάς σας βοηθάει. Η ψυχοθεραπεία επίσης θα είναι ενδεδειγμένη.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος υγείας συμβαίνει όταν αντιλαμβανόμαστε ότι ο φόβος και η ανησυχία για τα σωματικά μας συμπτώματα είναι δυσανάλογα μεγάλος σε σχέση με το ίδιο το σωματικό σύμπτωμα, π.χ. όταν έχεις ένα απλό κρυολόγημα και ανησυχείς για τη πιθανότητα καρκίνου. Όταν συμβαίνει αυτό, λέμε ότι το άτομο έχει άγχος υγείας και η αιτία του είναι ψυχολογική. Το άτομο με άγχος υγείας χαρακτηριστικά πραγματοποιεί πολύ συχνά επισκέψεις σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων, προκειμένου να κατευνάσει το άγχος του. Συνήθως όμως αυτές οι επισκέψεις τείνουν μακροπρόθεσμα να τροφοδοτούν το άγχος αυτό.

    Απο κει και πέρα, τα σωματικά συμπτώματα που παρα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Αν υπάρχουν σωματικά συμπτώματα πρώτα επισκεπτόμαστε γιατρό ώστε να αποκλείσουμε την πιθανότητα ύπαρξης κάποιας ασθένειας. Εφόσον αυτό αποκλειστεί αλλά εμείς συνεχίζουμε να νιώθουμε πόνους ή δυσφορία τότε απευθυνόμαστε σε ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο/ψυχίατρο) ώστε να βοηθηθούμε να κατανοήσουμε περισσότερο αυτόν τον φόβο, πως λειτουργεί και πως να τον διαχειριστούμε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ένα πολύ καλό ιατρικό ιστορικό και πράγματι κάποιες εξετάσεις θα σας βοηθήσουν να καταλάβετε εάν υπάρχει κάποια ασθένεια. Για να μιλήσουμε για το άγχος υγείας, θα πρέπει πρώτα να έχουν αποκλειστεί ενδεχόμενοι παθολογικοί δείκτες. Απο τη στιγμή που οι εξετάσεις δεν δείχνουν κάτι παθολογικό, η ψυχοθεραπεία θα βοηθήσει με το άγχος υγείας.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Θα πρέπει να κάνετε εργαστηριακές εξετάσεις, επισκεφτείτε και ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει εφόσον τα συμπτώματα που περιγράφετε οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • δεν θα το καταλάβετε εσείς, αλλά κάποιος ειδικός

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αρχικα θα ήταν βοηθητικό να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας και να αναφέρατε την συμπτωματολογία που επικρατεί για να εκτιμηθεί εάν πρόκειται για παθολογική αιτια. Σε περίπτωση ψυχολογικής αιτίας και άγχους η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης είναι αρκετά βοηθητική στην βελτίωση αυτών των συμπτωμάτων και στην ψυχοσυναισθηματικη κατάστασης. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να κάνετε όλες τις γενικές εξετάσεις για να σιγουρευτείτε ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα υγείας και στη συνέχεια να απευθυνθείτε σε κάποιον Ψυχολόγο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας. Αν έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και είναι όλα εντάξει τότε αυτό που αισθάνεστε μπορεί να οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες. Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε κάποιον/α ψυχολόγο για να το συζητήσετε πιο αναλυτικά.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπερα σας..επισκεφθειτε τον παθολογο σας και εκεινος μπορει να εκτιμησει την παθολογικη σας κατασταση και να σας συμβουλευσει .Εαν σας επιβεβαιωσει οτι ειστε σωματικα υγιης καλο θα ηταν να δπευθυνθειτε σε ψυχολογο η ψυχιατρο...κατι που και ο γιατρος σας θα σάς προτεινει

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αρχικά καλό είναι να κάνετε ενα γενικό check up εάν είναι όλα καλά και έπειτα να απευθυνθείτε και σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας .. Το ότι το σώμα σας σας μιλάει καλό είναι να το ακούσετε .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΥΧΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΙΑΤΡΟ.
    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΓΧΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας,

    Σε τι καμπανάκια αναφέρεστε; Έχετε σωματικά συμπτώματα που σας ανησυχούν;

    Φαντάζομαι πως για να υποθέτετε άγχος γύρω από ζητήματα υγείας, έχετε επισκεφθεί κάποιους γιατρούς.

    Έχει βρεθεί κάποια αιτιολογία γύρω από τα συμπτώματα σας;

    Σε κάθε περίπτωση όλα τα συμπτώματα και νοσήματα θεωρούνται εδώ και χρόνια από την σύγχρονη ιατρική ως "ψυχοσωματικά", που σαφώς σημαίνει πως η υγεία μας αποτελείται και από την σωματική αλλά και την ψυχική υγεία.

    Εφόσον εκφράζετε ανησυχία, είτε πρόκειται για σωματική ανίατη ασθένεια όπως λέτε είτε για άγχος υγείας, σε κάθε περίπτωση θα σας βο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλό θα ήταν επισκευφθείτε έναν παθολόγο ή γενικό ιατρό, ώστε να συζητήσετε τα συμπτώματά σας και να σας παραπέμπψει να κάνετε ότι εξετάσεις μπορεί να βοηθήσουν σε μια πιθανή διάγνωση. Παράλληλα, εάν η ανησυχία σας είναι έντονη και διάχυτη και σας επηρρεάζει στην καθημερινότητα σας, μια επίσκεψη σε έναν ψυχοθεραπευτή θα ήταν χρήσιμο ώστε να δουέψετε επάνω στο άγχος που έχει δημιουργηθεί.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε κάποιον ψυχίατρο. Μετά την ολοκλήρωση του απαραίτητου ελέγχου ο ψυχίατρος θα σας απαντήσει αν τα συμπτώματα σας σχετίζονται με κάποιο σωματικό νόσημα και θα σας κατευθύνει στον κατάλληλο ειδικό ιατρό ή θα σας απαντήσει αν πάσχεται από κάποια ψυχική διαταραχή

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή