• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 02/12/2023

Νομιζω οτι εχω αγχωδη διαταραχη πολλα χρονια αλλα οσες φορες αποφασισα να παω σε ψυχολογο για να ξεκινησω συνεδριες ακυρωνω το ραντεβου εκεινη την ημερα. Εχει γινει ηδη 3 φορες. Μονο η σκεψη του να σηκωθω να παω εκει και να μιλησω για το πως νιωθω με κραταει πισω και εν τελει ολη τη μερα δεν μπορω να κανω τιποτα. Εχω σκεψεις και καταληγω να σκεφτομαι πως νιωθω ηδη καλυτερα και θα το λυσω μονη μου σιγα σιγα.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ συχνά το πρώτο βήμα για την απευθυνση σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας είναι πολύ δύσκολο. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα μπορούσε να βοηθήσει μια διαδικτυακή συνάντηση ώστε να διευκολυνθεί η εξοικείωση.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν ατό συμβαίνει χχρόνια όπως λέτε. Πρέπει να πάτε σε ειδικό άμεσα.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Κατανοώ τη δυσκολία σας! Μήπως θα σας βοηθούσε τουλάχιστον στην αρχή να μιλάτε διαδικτυακά, ώστε να αποφύγετε τη δικαιολογία της ετοιμασίας για παράδειγμα! Είναι άρνηση όλο αυτό που βιώνετε και συμβαίνει! Σημαντικό είναι να κάνετε ένα βήμα τη φορά! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Κι όμως, θα είναι πολύ καλό για σας όταν θα μπορέσετε να αφήσετε κατά μέρος τους δισταγμούς σας και ζητήσεετ την βοήθεια που χρειάζεστε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Τι σας φοβίζει τόσο πολύ στη συνάντηση σας με έναν ψυχολόγο; Καταρχήν ένα ραντεβού δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να πάτε πολλές φορές. Μπορεί με μία συνάντηση να αισθανθείτε καλύτερα. Μόνο και μόνο ότι σας φοβίζει κάτι τόσο πολύ, ίσως αξίζει να αποδείξετε στον εαυτό σας ότι μπορείτε να το κάνετε. Επιπλέον μπορείτε να κλείσετε ραντεβού και διαδικτυακά.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Οι σκέψεις αυτές είναι κοινές σε πολλούς ανθρώπους που αντιμετωπίζουν αγχώδεις διαταραχές. Ο φόβος και η ανησυχία που προκαλεί η ιδέα της θεραπείας μπορεί να καθυστερήσει την πρόοδο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να την ξεπεράσεις. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι είναι συνήθως φυσιολογικό να νιώθεις έτσι και ότι ο ψυχολόγος ή ο θεραπευτής σου κατανοεί αυτές τις ανησυχίες. Μπορεί να βοηθήσει να επικοινωνήσεις με τον επαγγελματία για τις ανησυχίες σου και τους φόβους που σε εμποδίζουν να πας στις συνεδρίες. Μια συνομιλία ακόμη και για τον φόβο σου να ξεκινήσεις τη θεραπεία μπορεί να βοηθήσει να βρεις τρόπους να ξεπεράσεις αυτό το εμπόδι... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λέμε! Αν αντέχετε να το παλέψετε μόνη σας είστε ελεύθερη να το κάνετε, κανεις δεν αποκλείει ότι θα το καταφέρετε. Ομως το πιθανότερο είναι ότι θα σας πάρει πολύ παραπάνω καιρό και ότι θα ταλαιπωρηθείτε σίγουρα παραπάνω απ' το να παίρνατε βοήθεια. Αναρωτηθείτε τι είναι αυτό που σας σταματά από τα λάβετε βοήθεια; Υπάρχει περίπτωση να θεωρείτε πως μόνη σας πρέπει πάντα να βρίσκετε τις λύσεις; Υπάρχουν ανθρωποι που εμπιστεύεστε να σας βοήθησουν;

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας,

    Είναι πολύ φυσιολογικό αυτό που νιώθετε, η διαδικασία να μιλήσετε με κάποιον ειδικό θέλει πολύ θάρρος και μπορεί να είναι τρομακτική στην αρχή. Μπορείτε να κλείσετε μία διαδικτυακή συνεδρία, ίσως για αρχή, άμα σας ενδιαφέρει και σας κάνει να νιώθετε πιο βολικά αυτό. Θυμηθείτε πως αυτό που περιγράφετε δε συμβαίνει μόνο σε εσάς, αντιθέτως, είναι κάτι συνηθισμένο. Είναι πολύ λογικό να έχετε δεύτερες σκέψεις όταν πρόκειται να μιλήσετε με κάποιον άγνωστο για τα θέματα που σας απασχολούν. Άμα ξεπεράσετε τον φόβο σας και κάνετε το πρώτο βήμα, θα σας βοηθήσει αυτή η κίνηση από μόνη της, εξ' άλλου έχετε πάντα την επιλογή να διακ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να αντιμετωπίσετε την ιδέα να παρακολουθήσετε συνεδρίες με έναν ψυχολόγο, ακόμα και αν πιστεύετε ότι η αγχώδης διαταραχή σας επηρεάζει. Είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι ο ψυχολόγος είναι εκεί για να βοηθήσει και να σας υποστηρίξει, και η διαδικασία μπορεί να είναι βοηθητική για την υγεία και την ευεξία σας.

    Αν η σκέψη του να ξεκινήσετε συνεδρίες προκαλεί άγχος, μπορείτε να εξερευνήσετε με το ψυχολόγο τις ανησυχίες σας σχετικά με τη θεραπευτική διαδικασία. Μπορείτε επίσης να ξεκινήσετε σταδιακά, προσαρμόζοντας το ρυθμό σας και εξερευνώντας τα βήματα που σας κάνουν πιο άνετη. Υπάρχει και το εν
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός