• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Καλησπέρα σας είμαι 20 χρονων και από τα 16 χρονων δεν μπορώ να κοιμηθώ χωρις την επιθυμια να θελω να παω τουαλετα και να μην κατω τιποτα. Τι θελω να πω με αυτο μπορει να πηγαινω τουαλετα πριν να ξαπλωσω αλλα μετα οταν θα ξαπλωσω να ξανα θελω να παω τουαλετα χωρις να το εχω πραγματικα αγαπη για παραδειγμα ενα βραδύ μπορει να παω και 3 φορες. Υπαρχουν βραδια που αν ξαπλωσω κουρασμενη θα κοιμηθω με ευκολια υπαρχουν και αλλα βραδια που θα πηγαινοερχομαι τουαλετα. Με αποτελεσμα μερικες φορες να κοιμαμαι αργα 2-3 ωρα το βραδι ενω μπορει να εχω ξαπλωσει 11-12 ωρα. Σε αυτο το σημειο αξιζει να σημειωθει οτι πηγα σε ειδικους και δεν βρηκαν κατι και οι γενικες εξετασεις να βγουν φυσιολογικα. Επ Συνδεεται με το αγχος αν ναι τι μπορω να κανω αμα δεν μπορω να το διαχειριστώ μονη σε ποιον ειδικο ψυχικης υγειας πρεπει να παω. ?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται το θέμα να είναι ψυχολογικής φύσεως οπότε θα είναι πολύ βοηθητικό να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Η αίσθηση της συνεχούς ανάγκης να πηγαίνετε στην τουαλέτα κατά την διάρκεια της νύχτας είναι εξαντλητική και επηρεάζει την ποιότητα του ύπνου σας.
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, προκειμένου να εξετάσετε την πιθανή σχέση με το άγχος. Ο ειδικός θα σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε τις πιθανές πηγές άγχους και να αναπτύξετε στρατηγικές για τη διαχείρισή τους. Μέσω συζητήσεων και θεραπευτικών τεχνικών, θα μπορέσετε να εξερευνήσετε τα συναισθήματα και τις σκέψεις που επηρεάζουν τον ύπνο σας και να βρείτε μια λύση που θα σας βοηθήσει να ξεκουράζεστε καλύτερα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το σώμα μας μας λέει ότι δεν μπορεί να πει το στόμα. Τα συμπτώματά σας είναι αποτέλεσμα του άγχους σας, καθώς το γαστρεντερολογικό σύστημα εκφράζει το ψυχικό άγχος. Δείτε το θέμα στη θεραπεία σας και θα βοηθηθείτε να το ξεπεράσετε.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με τα συμπτώματά σας και να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα σας,
    Αρχικά ακούγεται και φαίνεται πολύ κουραστικό όλα αυτό και όντως ταλαιπωρείστε και χρόνια μάλιστα.
    Από την στιγμή που οι ιατρικές εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι παθολογικό μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.
    Το σε ποιον δεν μπορώ να σας το απαντήσω. Ουσιαστικά, το αίτημά σας είναι η διαχείριση άγχους. Να είναι κάποιος/α με τον/την οποίο/α νοιώθετε να σας καταλαβαίνει, είτε είναι δια ζώσης είτε online.
    Ελπίζω να βοηθήσανε.
    Καλή σας συνέχεια.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • χρειάζεται να κάνετε ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία. Αυτό προέρχεται από άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • καλησπέρα σας
    Θα χρειαστεί να δείτε κάποιον ψυχοδυναμικό θεραπευτή η ειδικό σε διαταραχές ψυχαναγκασμού

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η κατάσταση που περιγράφετε σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να συνδέεται με το άγχος. Θα ήταν καλό να συνεργαστείτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, που είναι εξειδικευμένος στη θεραπεία των υπνικών διαταραχών και του άγχους. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στη διαχείριση αυτών των συμπτωμάτων. Επιπλέον, ο ειδικός θα μπορούσε να αξιολογήσει εάν υπάρχει οποιαδήποτε υπόκειμενη ιατρική αιτία και να προτείνει πιθανές ιατρικές εξετάσεις ή αντιμετώπιση.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας, όπως το περιγράφετε φαίνεται να σχετίζεται με κάποιου τύπου άγχος/ανησυχία. Η δυσκολία που περιγράφετε ειναι ενα συμπτωμα καποιου ψυχικου φαινομένου. Θα σας βοηθούσε να κάνατε ψυχοθεραπεία με κάποιο ειδικό

    Πετράκης Στάθης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Εφ όσον όλες οι εξετάσεις σας είναι φυσιολογικές τότε συνδέεται με το άγχος! Μπορείτε να μιλήσετε με ψυχολόγο. Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι