• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Καλησπέρα σας , είμαι 24 χρόνων. Εδώ και κάποιους μήνες νιώθω ένα ψυχοπλάκωμα , έναν μόνιμο φόβο , μόνιμο άγχος και δεν μπορώ να ησυχάσω. Και όλα αυτά σχετίζονται νομίζω με ένα λάθος που είχα κάνει στο παρελθόν. Τι μπορώ να κάνω για μα έρθω πάλι στα φυσιολογικά μου ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πιθανό η μη αποτελεσματική επεξεργασία του λάθους που κάνατε στο παρελθόν να σας δημιουργεί την αίσθηση βάρους, τον φόβο και το άγχος, καθώς και αισθήματα ενόχων και ντροπής. Τα συναισθήματα αυτά, όταν βιώνονται με δυσλειτουργικό τρόπο μπορούν να επηρεάσουν σοβαρά την ποιότητα ζωής μας. Θα σας βοηθούσε να αναγνωρίσετε πιθανές αρνητικές σκέψεις και πεποιθήσεις που έχετε συνδέσει με το γεγονός αυτό και, με την βοήθεια ενός θεραπευτή, να καταφέρετε να τις αμφισβητήσετε και να τις αντικαταστήσετε με άλλες, πιο ανακουφιστικές και με γενικότερο στόχο να επανακτήσετε την εσωτερική σας ηρεμία.

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μοιάζει να σας ταλαιπωρεί κάτι ενοχικό , καλό θα ήταν να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε να συγχωρείτε τα λάθη σας και να δεχτείτε πως είναι η μόνη διαδικασία εξέλιξης που διαθέτουμε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Θα ήθελες να συζητήσεις το "λάθος" του παρελθόντος; Είναι πιο απλό από ό,τι νομίζουμε κάποιες φορές να αποδεσμευτούμε από ενοχές που σχετίζονται με ένα συμβάν ή γεγονός της ζωής μας. Μην το αφήσεις ωστόσο αφρόντιστο. Στη διάθεσή σου!

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας,

    Είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο κάποιες στιγμές μέσα στη ζωή μας να κάνουμε πράγματα για τα οποία εκ των υστέρων να αναθεωρούμε. Δεδομένου ότι το παρελθόν δεν μπορεί να αλλάξει, θεωρώ ότι θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να λάβετε υποστήριξη για το ζήτημα που αναφέρετε, ώστε βήμα βήμα να έχετε μια πιο ευχάριστη ζωή και καθημερινότητα. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, ιδιαίτερα σε επιβαρυντικές περιόδους όπως αυτή που βιώνετε.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Γεια σας. Αυτά τα συμπτώματα χρειάζεται να διερευνηθούν περισσότερο μέσω της ψυχοθεραπείας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε θυμίζουν αγχώδη διαταραχή. Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να συζητήσετε το ζήτημα που σας απασχολεί και να σας καθοδηγήσει για το πώς σταδιακά θα μειωθούν τα συμπτώματα.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας. Δεν μπορείτε να ησυχάσετε. Παρατηρείτε αυτό το ψυχοπλάκωμα, αυτή τη μόνιμη ταραχή, και δεν σας επιτρέπει να ηρεμήσετε. Και κάτι μέσα μας μοιάζει να γνωρίζει αρκετά καλά ότι αυτή η κατάσταση συνδέεται με ένα λάθος που είχατε κάνει στο παρελθόν. Κάπως λοιπόν αυτό το λάθος έχει έρθει στην επιφάνεια και πάλι, έχει γίνει και πάλι σχετικό. Αναρωτιέμαι τον λόγο - αν υπάρχει κάτι που ενδεχομένως θα ήθελε να σας πει. Αναζητάτε κάποια λύση για να επιστρέψετε στα φυσιολογικά σας.

    Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω μία απάντηση να σας ανακουφίσει άμεσα, ωστόσο δεν έχω πρόσβαση σε αρκετές πληροφορίες για να μπορώ να τοποθετηθώ έτσι όπω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με το άγχος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα πρέπει να διερευνήσετε το ψυχοπλάκωμα. Τι περιέχεται μέσα σε αυτό ; Η ατομική ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Φαίνεται ότι βιώνετε δυσάρεστα συναισθήματα και άγχος λόγω ενός παρελθοντικού λάθους. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Μέσω συνεδριών θεραπείας, θα μπορέσετε να εξερευνήσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας και να αναπτύξετε μέσα για να διαχειρίζεστε αποτελεσματικότερα το άγχος και το φόβο σας. Επιπλέον, η θεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε την αυτοκριτική σχετικά με το παρελθόν, ενώ η κατανόηση και η αποδοχή των λαθών μπορεί να συμβάλει στην επαναφορά της εσωτερικής σας ηρεμίας και ισορροπίας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Το ψυχολογικό φορτίο που φέρετε μαζί από ένα παρελθόν μπορεί να είναι βαρύ και να επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή. Σημαντικό είναι να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή.
    Μέσα από τις συνεδρίες θα μπορέσετε να εξερευνήσετε τις ρίζες του φόβου και του άγχους που νιώθετε και να ανακαλύψετε πώς μπορείτε να το αντιμετωπίσετε με υγιή τρόπο. Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια, καθώς οι ειδικοί είναι εκεί για να σας υποστηρίξουν και να σας βοηθήσουν σε τέτοιες δύσκολες στιγμές.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αρχικά, μιας και έχετε βρει την αιτία της δυσκολίας, προσπαθήστε να το συζητήσετε με κάποιο γνωστό σας άτομο, όλα τα δύσκολα όταν τα συζητάμε γίνονται πιο ελαφριά. Αν δε βοηθήσει, μπορείτε να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά