• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 14/09/2023

Καλησπέρα. Ο άντρας μου πάσχει από νευρινωματωση ΙΙ. Έχει κάνει πολλές εγχειρήσεις, κυρίως αυχενα και πλάτη. Μετά το Πάσχα εμφάνισε ουρολοιμωξη με δεκατα και παρουσίαζε πτώσεις και δυσκολια στη βαδιση. Άρχισε διαλειποντες καθετηριασμους. Έχει ελλειψη β12 και d. Έχει επίσης όγκο στον αυχενα που τον παρακολουθεί. Τελείωσε την θεραπεία ουρολοιμωξης και άρχισε να συνέρχεται. Μέχρι που ξανακολλησε ουρολοιμωξη και δεκατα και είχε πτωση. Έχουμε πάει σε όλες τις ειδικότητες γιατρών. Δεν μας λένε ότι έχει κάτι. Πρόσφατα ανακαλύψαμε ότι έχει υποταση. Πηγαίνουμε και σε ψυχίατρο και ακολουθεί αγωγή. Το άγχος τεράστιο.Σημερα, ενώ καθόταν στη καρεκλα και είχε σκύψεις, έπεσε. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! Που αλλού να πάμε, σε τι γιατρό? Είμαστε από επαρχία.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Κλειστε ρεντεβου στο Αιγινήτειο στην Αθήνα. Περιγράφετε την κατάσταση και θα σας ενημερώσουν. Σίγουρα θα έβλεπα έναν νευρολόγο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Σχετικά με το ερώτημα σας θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε στους θεράποντες γιατρούς οι οποίοι έχουν εξαρχής αναλάβει την περίπτωση του οικογενειακού σας ατόμου.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αρχικά χρειάζεται να εμπιστευτείτε κάποιον γιατρό που αφορούν τα οργανικά ζητήματα και να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις και φαρμακευτικές αγωγές .
    Έπειτα , υπάρχει και το κομμάτι άγχους που αφορά τις ασθένειες είτε που κάποιος νοσεί είτε που κάποιος φοβάται μην νοσήσει απο τις υπόλοιπες που είναι ένα έξτρα φορτίο για τον ασθαινή, επιβαρύνει την υγεία του και μπορεί να το δουλέψει με ψυχοθεραπεία τόσο ο ίδιος όσο και η οικογένειά του.

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Είναι καλύτερο να απευθυνθείτε στους ειδικούς που ήδη τον παρακολουθούν και έχουν σίγουρα καλύτερη εικόνα από εμένα, για εκείνον και την περίπτωση του. Μιλήστε μαζί τους και ζητήστε καθοδήγηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Προσπαθήστε να βρείτε εαν υπάρχει σύλλογος ατόμων με την ίδια πάθηση, θα μπορούσαν να σας συμβουλεύσουν. Επίσης θα ήταν βοηθητικό να έχετε έναν γιατρό να εμπιστεύεστε που θα αντιμετωπίζει τα προβλήματα του συζύγου σα με τρόπο ολιστικό και ολοκληρωμένο, ώστε εαν χρειάζεται ψυχίατρο ή κάποιας άλλης ειδικότητας γιατρό να σας κατευθύνει σωστά.. Σας εύχομαι να έχετε δύναμη, υπομονή και αγάπη μεταξύ σας.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • εκτιμώ σε νευρολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Νομίζω πως σας χρειάζεται ένας γενικός γιατρός που να είναι προσιτός ώστε καθημερινά να τον συμβουλεύεστε για τα θέματα που καθημερινά αντιμετωπίζετε. Ο γιατρός ας φροντίζει τον ασθενή και μια κοινότητα, όπως η ενορία σας, ας σας τροφοδοτεί με την απαραίτητη ενέργεια για να υποστηριχθείτε. Καλή δύναμη!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας,
    Σε πρώτη φάση αυτό που χρειάζεται να γίνει είναι να σταθεροποιηθει κατά το δυνατόν η κλινική εικόνα του συζύγου σας με την βοήθεια παθολόγου. Αφού σταθεροποιηθει παθολογικά σε συνδυασμό παντα με την αγωγή που προτείνει και ο ψυχίατρος καλό θα ήταν μέσα στη μέρα του όσο μπορεί να δραστηριοποιείται (συζήτηση θεμάτων που τον ενδιαφέρουν, διάβασμα βιβλίου, παζλ). Ένα στοργικό και υποστηρικτικο περιβάλλον βοηθάει σημαντικά σε αυτές τις περιπτώσεις. Όπου χρειάζεται βοήθεια μπορειτε να τον ενθαρρύνεται να την ζητήσει προκειμένου να έχει μια καλύτερη ποιότητα ζωής και να οργανωθεί η καθημερινότητα ανάλογα με τις ανάγκες του.

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Δείτε λίγο την κατάσταση του σε παθολόγο, η αστάθεια πρέπει να ελεγχθεί από νευρολόγο εφόσον δεν οφείλεται σε υπόταση, το άγχος θα το ρυθμίσει ψυχίατρος, πρέπει να υπάρξει υποκατάσταση του επιπέδου βιταμινών.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα, περιγράφετε μια κατάσταση πολύ δύσκολη και είναι μεγάλο το κουράγιο σας που το αντιμετωπίζεται και στέκεστε και όρθιοι. Είναι φυσιολογικό όμως μέσα σε τέτοιες καταστάσεις κάποιες στιγμές να πέφτουμε (σωματικά και ψυχολογικά). Θα μπορούσε ένας ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής να βοηθήσει στο να μαλακώσει το άγχος και η δύσκολη ψυχολογική κατάσταση. Αυτό όμως αρκεί να θέλει ο άλλος να το κάνει.
    Ακόμα όμως και εσάς, τη σύζυγο, που φορτώνεστε τέτοιο βάρος, θα σας βοηθούσε να μιλάτε με κάποιον ειδικό.
    Υπάρχουν πλέον ειδικοί που κάνουν την ίδια δουλειά μέσω videoκλήσης και αν το κάνατε θα μαλάκωνε το ψυχικό βάρος από αυτή τη δύσκολη κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής