• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/01/2024

Καλησπέρα,δεν μπορώ να βρω νόημα στη ζωή μου,δεν μπορώ να χαρώ με κάτι,δεν με γεμίζει τίποτε,δεν μου αρέσει η δουλειά που κάνω,νιωθω αποτυχημενος στη ζωή,χωρίς φίλους,χωρίς σχέσεις,χωρίς ανεξαρτησία από τους γονείς,χωρίς κοινωνικοποίηση,χωρίς διασκέδαση,έχω δοκιμάσει δραστηριότητες αλλά μετά από λίγο καιρό πέφτει το ενδιαφέρον και παραιτούμαι,νιώθω μεγάλη στενοχώρια και θλίψη που δεν έχω καταφέρει να βγω από αυτό το αδιέξοδο. Έχω κουραστεί σε ψυχικό επίπεδο να αναζητώ λύσεις μεσω ειδικών ψυχικής υγείας,να πληρώνω ακριβά ψυχοθεραπείες και εν τέλη να μην υπάρχει βελτίωση ούτε στο ελάχιστο.Δεν ξέρω τι να κάνω πια,η καθημερινότητα μου περιορίζεται απλά στην ρουτίνα δουλεια-σπιτι και τίποτε άλλο.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Αν αυτή τη στιγμή συνεργάζεστε με ειδικό ψυχικής υγείας θα σας πρότεινα να συζητησετε μαζί του/της τους προβληματισμούς σας, τις προσδοκίες και τις απογοητεύσεις από τη διαδικασία. Η ψυχοθεραπεία είναι η πλέον επιστημονικά ενδεδειγμένη απάντηση στα ζητήματα ψυχικής υγεάις.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν συμπτωματα κατάθλιψης.αυτο που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που ζείτε. Έχετε όμως να θυμηθείτε οτι για να είστε εδώ και να γράφετε αυτό το μήνυμα, ζητώντας με κάποιο τρόπο βοήθεια, οτι κάτι κάνετε καλά και οτι υπάρχει μικρή βελτίωση. Το πιο απαιτητικό και δύσκολο στη ζωή είναι κανείς να ζει και να το απολανβάνει. Είναι όμως κι αυτό που τελικά προσφέρει όσα έχουμε ανάγκη. Η καθημερινότητά σας έχει να δομηθεί με επιθυμίες και οχι μόνο υποχρεώσεις. Έχει να ανοιχτεί σε ουσιαστικές σχέσεις και όχι μόνο σε αναγκαστικές αλληλεπιδράσεις. Η επικοινωνία με κάποιον ειδικό θα σας βοηθήσει να το εντοπίσετε εφόσον υπάρχει η επιθυμία από πλευράς σας να βγείτε από το αδιέξοδο.

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Γεια σας! Προσωπικά όπως έχω απαντήσει και σε άλλους ενδιαφερόμενους μέσω τoυ φόρουμ, υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι, προς μεγάλη μας θλίψη, οι οποίοι χρησιμοποιούν πολύ περιορισμένες μεθόδους θεραπευτικής προσέγγισης, κλείνοντας έτσι τον ορίζοντα σε νέες προσεγγίσεις, πιο ανθρώπινες, πιο ελαστικές όταν πρέπει και πιο εκσυγχρονισμένες. Ναι μεν η επιστήμη της Ψυχολογίας έχει κάποιες γερές βάσεις, αλλά το υπόλοιπο οίκημα είναι στο χέρι μας να το χτίσουμε. Ως προς τα υπόλοιπα που σας απασχολούν, έχετε φτάσει στο τέλμα του "παλιού" κι αναζητείτε το νέο, για το οποίο πολλοί "φοβούνται" να δοκιμάσουν, νομίζοντας ότι θα έχει ψυχική ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι