• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/03/2024

Καλησπέρα, έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή η οποία χειροτερεύει λόγο ενός σεξουαλικής φύσης θέματος (έντονη επιθυμία για παρενδυσια) που μου φέρνει αρνητικά αισθήματα. Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να βοηθήθω; Και ποια ειδικότητα γιατρού είναι η καταλληλότερη; Ευχαριστώ.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πως αυτή η περίοδος μπορεί να είναι ιδιαίτερα απαιτητική για εσάς, ειδικά όταν οι σεξουαλικές σας προτιμήσεις προκαλούν σύγχυση ή αγωνία. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η αναζήτηση βοήθειας είναι ένα θαρραλέο βήμα προς την αυτογνωσία και την αυτοαποδοχή. Η καταλληλότερη ειδικότητα γιατρού για την κατάστασή σας θα μπορούσε να είναι ένας ψυχολόγος ή ψυχοθεραπευτής με εμπειρία στην αντιμετώπιση αγχώδους διαταραχής και σεξουαλικών θεμάτων. Η σεξοθεραπεία μπορεί να παρέχει πολύτιμη υποστήριξη σε σχέση με τις σεξουαλικές σας προτιμήσεις και τον τρόπο με τον οποίο αυτές επηρεάζουν τη ζωή σας. Είναι σημαντικό να αισθάνεστε άνετα και ασφαλής μ... Διάβασε περισσότερα

  • Γεια σας, στην περίπτωση σας ένας ειδικός ψυχικής υγείας (ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής) θα ήταν ο κατάλληλος. Θα σας πρότεινα ακόμα να κάνετε μία έρευνα σχετικά με τις ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις έτσι ώστε να δείτε τι ταιριάζει περισσότερο σε εσάς και στο πρόβλημα το οποίο αναφέρεστε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα μπορούσατε να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και ίσως να βοηθούσε λίγο περισσότερο κάποιον επαγγελματία που να έχει ειδίκευση στον ερωτικό τομέα, πχ σεξολόγο ή κάτι συναφές.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Η παρενδυσια είναι απλώς μια συμπεριφορά γιατί να σας απασχολεί ? Δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα, αφού συμβουλευτείτε ψυχίατρο και νευρολόγο σε περίπτωση που χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή όπως επαναπρόσληψη σεροτονίνης κα, να ακολουθήσετε θεραπεία γνωσιοσυμπεριφορική (CBT) ή συστημική καθώς τα ζητήματα σεξουαλικού περιεχομένου συνδέονται με προσωπικά οικογενειακά βιώματα. Καλή σας συνέχεια.

    Τσαλπατούρου Ξένια

    Ψυχολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, όντως η γενικευμένη αγχώδης διαταραχή είναι μία κατάσταση που μπορεί να ενέχει ουσιαστικές δυσκολίες σε διάφορους τομείς της ζωής σας. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο που έχει εμπειρία με αγχώδεις διαταραχές και ταυτόχρονα γνώση και ευαισθησία απέναντι σε σεξουαλικής φύσης ζητήματα

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή νσ σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα σας.
    Για να λέτε ότι έχετε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή σημαίνει ότι έχετε πάει σε ψυχίατρο και σας έχει δώσει αυτήν την διάγνωση, σωστά;
    Επίσης, παίρνετε κάποια αγωγή για την Γεν. Αγχ. Δτρχή;
    Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχοθεραπευτή - σύμβουλο ψυχικής υγείας - ψυχίατρο) και να διευρευνήσετε αυτήν την έντονη επιθυμία σας καθώς και τα συναισθήματα που προκύπτουν και τόσο πολύ σας δυσκολεύουν, καθώς και το τι υπάρχει πίσω από την επιθυμία.
    Η μόνη κατάλληλη Ιατρική ειδικότητα είναι η ψυχιατρική.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Καλημέρα,

    Το άγχος σας σχετίζεται με την μη αποδοχή μέρος της σεξουαλικης σας ταυτότητας ή/και επίσης της σεξουαλικης σας απόλαυσης. Ο τρόπος που απολαμβάνει κανείς είναι μοναδικός και θα πρέπει να εστιάσετε στην προοδευτική αναζήτηση του αιτίου που σας οδηγεί εκεί ή στην προοδευτική αποδοχή του. Η κοινωνία επιβάλει πολλές φορές κάποια Στάνταρντς απόλαυσης που έρχονται σε σύγκρουση με αυτό που σε ατομικό επίπεδο ο καθένας θέλει να εκφράσει και με το οποίο τελικά μπορεί να τοποθετηθεί.
    Στην ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία θα αναγνωρίσετε τα αίτια του άγχους σας ώστε να μπορέσετε να ζήσετε τη ζωή σας με μεγαλύτερη αποδοχή του εαυτού σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Αυτά τα συναισθήματα μπορεί να είναι δύσκολα να τα διαχειριστεί κάποιο άτομο μόνο του. Για τη διαχείριση θεμάτων σεξουαλικότητας, όπως η παρενδυσία, μπορείτε να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο με εξειδίκευση σε σεξουαλικές διαταραχές. Επίσης, οι sex therapists είναι ειδικοί που έχουν εξειδίκευση σε θέματα σεξουαλικής υγείας και μπορούν να παρέχουν συμβουλευτική και θεραπευτική υποστήριξη. Σε περίπτωση που η παρενδυσία σας σχετίζεται με φυσικά προβλήματα, μια συνεδρία με έναν γιατρό γενικής πρακτικής ή έναν ειδικό στη σεξουαλική υγεία μπορεί να είναι επίσης χρήσιμη. Επιλέξτε τον ειδικό που νοιώθετε άνετα να συνεργαστείτε και π... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Θα προτείναμε να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας(είτε ψυχολόγο είτε ψυχίατρο) που θα έχει ψυχοθεραπευτική προσέγγιση, αλλά και ψυχοσεξουαλική εκπαίδευση, ώστε να προσεγγίσετε τόσο την γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, όσο και τα ζητήματα σεξουαλικής φύσης που σας απασχολούν.

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Η Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή είναι μια διαταραχή που επηρεάσει σημαντικά την ποιότητα ζωής και την ψυχολογική υγεία του ατόμου που την αντιμετωπίζει.
    Με βάση την περιγραφή που μου δώσατε, φαίνεται ότι το θέμα αυτής της έντονης επιθυμίας, παρενδυσία, έχει αρνητικό αντίκτυπο στον ψυχισμό σας και σας δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα, όπως λέτε. Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήταν σκόπιμο να επισκεφθείτε έναν εξειδικευμένο ψυχολόγο-ψυχοσεξολόγο που ειδικεύεται σε σεξουαλικά θέματα.
    Ο ειδικός θα διεξάγει συνεδρίες θεραπείας μαζί σας, στις οποίες μπορείτε να εξερευνήσετε τις πηγές της ανησυχίας και του άγχους και να αναπτύξετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής