• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Καλησπέρα,εδώ και 2.5-3 χρόνια,από τα λοκνταουν του κορονοιου ακόμη,περνώντας μια δύσκολη ψυχολογική φάση με την οποία έλαβα θεραπευτική αγωγή με seroxat,efexor για 1-1.5 έτος,σε συνδιασμό με σύνδρομο χάσιμοτο που διαγνώστηκα, υποθυρεοειδισμό,επίσης με έλλειψη άσκησης και προσεγμένης διατροφής λόγω ωραρίων εργασίας,από 80 κιλά,1.76 ύψος,έφτασα να βάλω κιλά και να είμαι 96 κιλά,με ΔΜΣ 31,προσπαθώ να χάσω και δυσκολεύομαι,αντίθετα παίρνω εύκολα κιλά.Πως θα πρέπει να χειριστώ την κατάσταση,έχω αρχίσει να ανησυχώ καθώς η χοληστερίνη μου είναι στο όριο του φυσιολογικού και λόγω παραπάνω.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει εύκολη ή σύντομη απάντηση στο θέμα που σας απασχολεί. Μη δυστάζετε να επισκευθείτε έναν καλά καταρτισμένο διαιτολόγο με πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης. Αξίζει τον κόπο!
    Πλέον τούτου, μη θέτετε βιαστικούς στόχους γιατί το μόνο που θα εισπράξετε είναι απογοήτευση.
    Τέλος, πάρτε απόφαση ότι η έλλειψη άσκησης θα σας εμποδίσει περεταίρω να πετύχετε τελικά αυτό που θέλετε.
    Αν θέλετε να αλλάξετε το βάρος σας, αλλάξτε τρόπο ζωής. Αν δε το κάνετε, και να χάσετε βάρος, δυστυχώς δε πρόκειται να το κρατήσετε.
    Ελπίζω να σας βοήθησα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας! Ως διατροφολόγος, που σέβομαι το επάγγελμα μου αλλά και εσάς, θα ήταν το λιγότερο επιπόλαιο να αξιολογήσω, να κάνω “διάγνωση” και να σας παραθέσω την “τέλεια λύση”, ή το “τέλειο διατροφολόγιο” για απώλεια ή ρύθμιση βάρους. Ένα κατάλληλο, ένα άρτια δομημένο διαιτολόγιο, θα πρέπει να εξασφαλίζει το στόχο σας, δηλαδή την ρύθμιση του βάρους, θα πρέπει να σας καλύπτει σε θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, θα πρέπει να προσαρμόζεται στον τρόπο ζωής και ρουτίνας σας. Όλα αυτά θα προκύψουν απο μία προσεκτική λήψη διατροφικού και ιατρικού ιστορικού, από ερωτήσεις γύρω από την φυσική σας δραστηριότητα και την καθημερινότητα ... Διάβασε περισσότερα

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!Η διατροφική καθοδήγηση και αντιμετώπιση θα σας δώσει λύση στο θέμα υγείας αλλά και της ψυχολογίας σας. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο!

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Σας ευχαριστώ για την ερώτηση σας. Χρειάζεστε εξατομικευμένη φροντίδα διότι το κομμάτι διαχείρισης του βάρους οφείλεται σε διάφορους παράγοντες που είναι καλό να γίνει επεξεργασία σταδιακά και με σεβασμό στον δικό σας ρυθμό. Η πρώτη επένδυση που πρέπει να γίνει είναι ο χρόνος στη διαδικασία. Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά. με εκτίμηση. Μαρία Χριστοπούλου

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα. Σε πρώτη φάση, μπορείτε να δοκιμάσετε πιο υγιεινές και θρεπτικές επιλογές γευμάτων (περισσότερη σαλάτα, φρούτα, όσπρια κλπ) και να αυξήσετε το περπάτημα σας. Σε δεύτερη φάση, η επίσκεψη σε έναν αρμόδιο διαιτολόγο είναι η καλύτερη επιλογή για να σας κατευθύνει αποτελεσματικά.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα,
    Έχετε περάσει μία δύσκολη κατάσταση τα τελευταία χρόνια. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η σωματική σας υγεία είναι το ίδιο πρωταρχικής σημασίας με την ψυχολογική σας υγεία.
    Όσον αφορά το θέμα του βάρους σας, κατανοώ πως αντιμετωπίζετε δυσκολίες στο να το διαχειριστείτε. Είναι σημαντικό να θυμάστε πως η πρόοδος είναι μια διαδικασία και όχι ένα γρήγορο ταξίδι. Θα σας συνιστούσα να συμβουλευτείτε ένα διατροφολόγο, ώστε να σας βοηθήσει να δημιουργήσετε ένα σχέδιο διατροφής που θα σας βοηθήσει να χάσετε τα περιττά κιλά.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Συμβουλευτειτε εναν διαιτολογο να σας συνταξει προσωποποιημενο πλανο!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον διαιτολόγο για να σας δώσει μία εξατομικευμένη διατροφή.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας είναι σημαντικό να συνεργαστείτε με ειδικούς, όπως ιατρούς, διαιτολόγους και ψυχολόγους, προκειμένου να αντιμετωπίσετε αυτές τις προκλήσεις. Μια ισορροπημένη διατροφή, άσκηση και ψυχοθεραπεία μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των προβλημάτων υγείας και ψυχολογίας σας. Μερικοί τρόποι αντιμετώπισης που μπορεί να βοηθήσουν είναι η κοινωνική στήριξη από φίλους και οικογένεια, η εφαρμογή τεχνικών διαχείρισης του στρες όπως ασκήσεις αναπνοής και η μείωση του χρόνου που αφιερώνεται στην τεχνολογία αλλά και η εφαρμογή μεθόδων αυτοφροντίδας όπως η ύπνος και χαλάρωση.
    Επίσης, η συνεχής επικοινωνία με τους ειδικούς είναι σημαντικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Πολλοί άνθρωποι δυσκολεύονται στην διαχείριση του βάρους τους. Αυτό συμβαίνει λόγω του συνδυασμού καθιστικής ζωής και κακής διατροφής. Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο. Θα μπορέσει να σας βοηθήσει να σχεδιάσετε μια διατροφή που θα μπορέσετε να ακολουθήσετε. Τα κιλά σας δεν είναι πολλά, θα τα χάσετε σίγουρα δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Το Hashimoto που αναφέρετε σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή η οποία μπορεί να προκαλέσει αύξηση όρεξης και κατ επέκταση αύξηση του βάρους θα πρέπει όλα αυτά να συμπεριληφθούν στη διαιτητική αγωγή που θα σας δοθεί από έναν ειδικό. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή επίσης θα βελτιώσει τις βιοχημικές σας εξετάσεις. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα πρέπει να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες επαγγελματικές μετρήσεις, με διατροφικό πρόγραμμα. Ένας κλινικός διαιτ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η περίοδος της πανδημίας επηρέασε τη ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων που β΄ρεθηκαν στην θέση σας. Επιπλέον οι σημερινοί ρυθμοί ζωής, ιδιάιτερα στις μεγάλες πόλεις, δεν μας επιτρέπουν να φροντίζουμε καλύτερα τον εαυτόμας και την διατροφή μας. Το σημαντικότερο βήμα στην προσπάθειά σας να χάσετε περιττό βάρος έιναι να το βάλετε στόχο. Ακολουθώντας μια ολιγοθερμιδική διατροφή σε συνδυασμό με άσκηση είναι αδιαμφισβήτητα η καλύτερη μέθοδος σε αυτήν σας την προσπάθεια. Ο υποθυρεοειδισμός επηρεάζει τον μεταβολισμό μας επιβραδύνοντάς τον, για αυτο και είναι σημαντικό να ρυθμίσετε την λειτουργία του θυρεοειδή σας και να την παρακολουθείτε τακτ... Διάβασε περισσότερα

    Κουφογιαννάκη Ιωάννα

    Γενικός Γιατρός

    Κίσσαμος