• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 12/07/2023

η κόρη μου έχει νευρική ανορεξία. πήγαμε σε ψυχίατρο και μας είπε ότι πρέπει να ξεκινήσει σιγά σιγά να τρώει για να ανοίξει η ορεξή της . το υποσχέθηκε μπροστά του και σε εμάς, όπως δεν πιστεύουμε ότι μας είπε αλήθεια και δεν θα προσπαθήσει. τι μπορούμε να κάνουμε; ήταν εξήντα τρία κιλά και τώρα ζυγίζει κάτω από πενήντα (δεν μας αφήνει να δούμε την ζυγαριά) εδώ και ενάμιση χρόνο μας λέει όλους ψέματα.γονείς και αδέρφια. είναι αρνητική σε όποια κουβέντα κια κάνουμε σχετικά με τα κιλά της. πως μπορούμε να την βοηθήσουμε.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Αυτές οι καταστάσεις είναι πολύ ευαίσθητες, και τα παιδιά μπορούν πολλές φορές να αντιδράσουν αρνητικά στην "πίεση" που δέχονται από τους γύρω τους, ακόμη και την οικογένειά τους. Χρειάζεται στήριξη σε ότι την προβληματίζει από το κοντινό περιβάλλον με υπομονή και προσφορά αρεστού φαγητού, χωρίς υπερβολική πίεση. Το πιο σημαντικό είναι να βρεθεί η αιτία μέσω συζητήσεων με ψυχολόγο και η σταδιακή θεραπεία. Η επίσκεψη σε διαιτολόγο είναι επίσης βοηθητική για τη σταδιακή και σωστή επανένταξη διαφόρων τροφίμων στη διατροφή. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Μπορείτε τώρα να δρομολογησετε την πρώτη σάς συνεδρία μαζί μας.
    Είμαστε στη διάθεσή σας.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα είναι να την παρακολουθήσει ένας κλινικός διαιτολόγος ώστε να τη βοηθήσει πιο επαγγελματικά και πιο αποτελεσματικά. Παράλληλα θα πρέπει να την παρακολουθεί και ένας κλινικός ψυχολόγος. Εσείς το μόνο που μπορείτε να της παρέχετε σαν οικογένεια είναι η ενθάρρυνση της και η υποστήριξη σας ως προς αυτήν και η εμπιστοσύνη που θα της δείξετε ότι πράγματι μπορεί να τα καταφέρει να ξεπεράσει το πρόβλημα της νευρικής ανορεξίας. Οι ειδικοί που θα ασχοληθούν μαζί της θα κάνουν πολύ σωστή δουλειά και θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι