• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 27/02/2024

Θελω να ελλατωσω την ζαχαρη απο την καθημερινοτητα μου για λογους διατροφης,στα φαγητα,στον καφε κυριως,τι υποκαταστατο θα μπορουσα να χρησιμοποιω ως πιο υγιεινο και επισης με λιγοτερες θερμιδες? Η στεβια δεν μου αρεσει καθως χαλαει την γευση σε αυτα,η σακχαρινη εχει γινει αρκετα της μοδας ξανα? Τι μου προτεινετε? Ευχαριστω

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας!θα σας πρότεινα την ακατέργαστη ζαχαρη είναι πιο υγιεινή από όλα τα είδη διότι είναι φυσική και μη επεξεργασμένη

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα σας. Εδώ είναι μερικές εναλλακτικές λύσεις που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε:

    Γλυκαντικά χωρίς θερμίδες: Αν και είπατε ότι δεν σας αρέσει η στέβια, μπορείτε να δοκιμάσετε διαφορετικές μάρκες ή συνδυασμούς που μπορεί να σας αρέσουν περισσότερο.

    Εναλλακτικά γλυκαντικά: Υπάρχουν επίσης άλλα γλυκαντικά όπως η ερυθριτόλη ή η ξυλιτόλη που μπορείτε να δοκιμάσετε. Αυτά τα γλυκαντικά έχουν λιγότερες θερμίδες από τη ζάχαρη και θεωρούνται φυσικά γλυκαντικά.

    Ελπίζω αυτές οι εναλλακτικές να σας βοηθήσουν να μειώσετε την κατανάλωση ζάχαρης στην καθημερινότητά σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα! Στα φαγητά, τα γλυκά & τον καφέ σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μέλι ή σιρόπι αγαύης που είναι φυσικά γλυκές τροφές, ωστόσο περιέχουν παρόμοιες θερμίδες με τη ζάχαρη. Από την άλλη, η στέβια και η σακχαρίνη έχουν ελάχιστες θερμίδες. Οπότε, αφού γευστικά δεν σας ικανοποιεί η στέβια, μπορείτε να δοκιμάσετε τη σακχαρίνη, η οποία σε τελευταίες μελέτες φαίνεται ότι είναι ασφαλής για κατανάλωση. Καλή συνέχεια στη μέρα σας!

    Κούσκου Μυρσίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Σίγουρα! Η μείωση της ζάχαρης στην καθημερινότητα σας, για λόγους διατροφής, είναι μια σοφή επιλογή.

    Εδώ ειναι μερικά υποκατάστατα ζάχαρης:

    1. Ερυθριτόλη:

    Φυσικό γλυκαντικό με μηδενικές θερμίδες και ελάχιστη έως καθόλου επίδραση στα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
    Έχει 70% γλυκύτητα σε σχέση με την ζάχαρη.
    Δεν έχει μεταλλική γεύση.
    Διαλύεται εύκολα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αρτοσκευάσματα και ζεστά ροφήματα.
    2. Στέβια:

    Φυσικό γλυκαντικό με μηδενικές θερμίδες.
    Πολύ πιο γλυκιά από την ζάχαρη (200-300 φορές).
    Μερικοί άνθρωποι νιώθουν μια ελαφριά μεταλλική γεύση.
    Διατίθεται σε υγρή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ.Παυλιδου Ελενη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Η διατροφή σας όντως θα πρέπει να είναι χαμηλή σε ζάχαρη. Θα σας συμβουλευα για τα ζεστά σας ή τα κρύα σας ροφήματα να τα καταναλώνετε κατά προτίμηση χωρίς ζάχαρη ή χωρίς καποιο υποκατάστατο, διότι μελέτες πρόσφατες έχουν δείξει ότι μακροπρόθεσμα αυτά τα υποκαταστήματα ζάχαρης δεν είναι υγιεινά, μπορεί να προκαλέσουν μελλοντικά καρκινογένεση στον οργανισμό και μπορεί μελλοντικά να συνδυάζονται και να συσχετίζονται με την παχυσαρκία. Όλα είναι μια συνήθεια, έτσι και για τα ροφήματα σας είτε κρύα ή ζεστά μπορείτε να συνηθίσετε να τα πίνετε σκέτα. Εναλλακτικά εάν θέλετε οπωσδήποτε να βάλετε κάτι, θα σας πρότεινα λίγο μέλι, που είναι πολύ υγιεινή... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Προσωπικά δεν προτείνω καθόλου γλυκαντικά, θα μπορούσατε να βάζετε λίγο μέλι το οποίο σε αναλογία θερμίδων είναι 1 κ.σ μέλι = 1 κ.γ. ζάχαρη και δεν χαλάει καθόλου το αποτέλεσμα. Με 1/2 κ.γ μέλι έχετε σχεδόν το αποτέλεσμα από 1 κ.γ ζάχαρη και πολύ λιγότερες θερμίδες.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα