• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 22/12/2022

Τι ωρα πρεπει να λαμβάνω το χάπι χοληστερίνης

44 ειδικοί απάντησαν

  • Το βράδυ

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Συνήθως το βράδυ, αλλά οποιαδήποτε ώρα της ημέρας μπορεί να ληφθεί

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Οποιαδήποτε σταθερή ώρα της ημέρας, συνήθως πρωί ή βράδυ.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Απευθυνθείτε στο γιατρό που σας το έγραψε! Συνήθως τα λαμβάνουν το βράδυ!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ο κατάλληλος για να σας δώσει την πληροφορία αυτή είναι ο γιατρός σας, που γνωρίζει το φάρμακο, τη δόση και το ιστορικό σας.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Ο γιατρός σας θα σας το καθορίσει.

    Κογκόλη Μαρία MSc

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπερα

    Τα συγκεκριμένα φάρμακα είναι πιο αποτελεσματικά όταν λαμβάνονται το βράδι

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Καλύτερη ώρα είναι η βραδινή.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Η καλύτερη ώρα λήψης της αγωγής για τη χοληστερίνη είναι το βράδυ μετά το βραδινό φαγητό

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για την ερώτηση.
    Το «χάπι της χοληστερίνης» κατά κανόνα λαμβάνεται μεταγευματικά.
    Ωστόσο, καλό θα είναι να ρωτήσετε και το θεράποντα ιατρό για να ρυθμίσετε τις ώρες λήψης ανάλογα και με άλλα φαρμακευτικά σκευάσματα που ενδεχομένως παίρνετε.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Σε αυτή την ερώτηση είναι καλύτερο να σας απαντήσει ο γιατρός ή φαρμακοποιός σας ανάλογα με ποιο χάπι παίρνετε. Επίσης, μπορείτε να διαβάσετε και το φύλλο οδηγιών.

    Μπουντούρη Ελευθερία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Συνήθως είναι 2 ώρες μετά το βραδυνο φαγητό

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Το βράδυ έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει 10% καλύτερη ανταπόκριση στη θεραπεία.

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Βραδινές ώρες πριν τον ύπνο

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα! Αυτό το ορίζει ο γιατρός που σας παρακολουθεί και γνωρίζει το ιατρικό ιστορικό σας αλλά και τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεται.

    Καραΐσκου Αυγή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

    Δημητρούλης Μάνος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Το βράδυ πριν τον ύπνο

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Συνηθως συστήνουμε να λαμβάνει κανείς τα φάρμακα για την υψηλή χοληστερόλη, δηλαδή τις στατίνες κυρίως το βράδυ πριν τον ύπνο γιατί τις βράδυνες ώρες ο οργανισμός μας παράγει περισσότερο χοληστερόλη.
    Στην πράξη όμως μπορείτε να λαμβάνετε τη στατινη οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αρκεί να είναι την ίδια ώρα καθημερινά. Αυτό βοηθάει τόσο στη σωστή δράση του φαρμάκου όσο και στη σωστή συμμόρφωση με τη φαρμακευτικη αγωγή.

    Ευκαρπίδης Ευάγγελος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • Βράδυ γενικά δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Είναι μια ερώτηση που πρέπει να την κάνετε στον καρδιολόγο σας καθώς εκείνος είναι αρμόδιος για τη φαρμακευτική σας αγωγή!

    Περλεπέ Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ίλιον

  • Γενικότερα θεωρούμε ότι η καλύτερη ώρα είναι το βράδυ αμέσως μετά το φαγητό. Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι δυνατόν τότε μετά το φαγητό το μεσημέρι

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Είναι καλύτερα να το παίρνεται βράδυ μετά το φαγητό σας. Ο λόγος είναι γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις ( σπάνιες ) μπορεί να προκαλέσουν μυαλγίες και ο νυχτερινός ύπνος ξεκουράζει τους μύες και απομακρύνεται το ενδεχόμενο μυαλγιών.

    Χάραρης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Καλαμάτα

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον αρμόδιο γιατρό σας ή τον φαρμακοποιό σας.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Το βράδυ!

    Μέξης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Αθήνα

  • To χάπι της χοληστερίνης λαμβάνεται το βράδυ πριν τον ύπνο

    Τοπούζα Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θέρμη

  • Συνήθως το βράδυ το δίνουν όλοι οι γιατροί που το συνταγογραφουν, αλλά θα πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό που σας το έγραψε!!!

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλά είναι το βράδυ!!!

    Παπαδοπούλου Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Εξαρτάται από την δραστική ουσία το φ/κου. Ρωτήστε τον γιατρό σας ή διαβάστε τις οδηγίες του φ/κου.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • καποια χαπια μπορεις να τα παιρνεις οποτε θελεις, καποια μονο βραδυ.Εσυ να τα παιρνεις το βραδυ ετσι ωστε σιγουρα να εισαι καλυμενος

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα.
    Όλες οι ώρες είναι κατάλληλες απλά θα πρέπει να είναι σταθερή κάθε μέρα περίπου η ίδια

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό που σας παρακολουθεί.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Συνήθως το δίνουμε το βράδυ, αλλά οποιαδήποτε ώρα της ημέρας μπορεί να ληφθεί.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Λαμβάνεται μαζί με το μεσημεριανό γεύμα.

    Κριτσίνη Όλγα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Κατά προτίμηση πρέπει να λαμβάνεται το βράδυ πριν την κατάκλιση

    Καραχάλιος Θεόδωρος

    Παθολόγος

    Γαλάτσι

  • Συνηθως το βραδυ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για φαρμακευτικές αγωγές θα ρωτήσετε τον γιατρό σας.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Το βραδυ 7 ή 8.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Συνήθως βράδυνες ώρες (20.00-22.00)είναι προτιμοτερες

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Πάντοτε βραδινές ωρες

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Μπορείτε να το πάρετε οποία ώρα θέλετε μέσα στην ημέρα, αρκεί να είναι σταθερή για το θυμάστε. Υπάρχει βέβαια και μια θεωρία που προτείνει τη λήψη του το απόγευμα, μιας και το βράδυ το σώμα παράγει περισσότερη χοληστερόλη.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η υπολιπιδαιμική αγωγή λαμβάνεται συνήθως βραδινή ώρα.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Παθολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας, την ερώτηση αυτή θα πρέπει να την υποβάλλετε σε καρδιολόγο ή παθολόγο και ακόμα καλύτερα σε αυτόν που σας συνταγογράφησε το φάρμακο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Η καλύτερη ώρα που θα πρέπει να λαμβάνεται το χάπι της χοληστερίνης είναι το βράδυ μετά το φαγητό. Έχει δειχθεί ότι κατά τη διάρκεια της νύχτας η σύνθεση της χοληστερόλης στο ήπαρ αυξάνεται. Το φάρμακο για την χοληστερίνη κυρίως τις βραδινές ώρες έχει καλύτερη βιοχημική δράση στο ήπαρ και απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλύτερα το βράδυ

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος