• Cholesterol
  • Submitted on 22/12/2022

Τι ωρα πρεπει να λαμβάνω το χάπι χοληστερίνης

44 specialists answered

  • Το βράδυ

    Οικονόμου Πέπη

    Dietitian - Nutritionist

    Volos

  • Συνήθως το βράδυ, αλλά οποιαδήποτε ώρα της ημέρας μπορεί να ληφθεί

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Οποιαδήποτε σταθερή ώρα της ημέρας, συνήθως πρωί ή βράδυ.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • Απευθυνθείτε στο γιατρό που σας το έγραψε! Συνήθως τα λαμβάνουν το βράδυ!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Ο κατάλληλος για να σας δώσει την πληροφορία αυτή είναι ο γιατρός σας, που γνωρίζει το φάρμακο, τη δόση και το ιστορικό σας.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Ο γιατρός σας θα σας το καθορίσει.

    Κογκόλη Μαρία MSc

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Patras

  • Καλησπερα

    Τα συγκεκριμένα φάρμακα είναι πιο αποτελεσματικά όταν λαμβάνονται το βράδι

    Kakoulidi Olga (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Neos Kosmos

  • Καλύτερη ώρα είναι η βραδινή.

    Aggelopoulou Tzeni & Synergates

    Dietitian - Nutritionist

    Piraeus

  • Η καλύτερη ώρα λήψης της αγωγής για τη χοληστερίνη είναι το βράδυ μετά το βραδινό φαγητό

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για την ερώτηση.
    Το «χάπι της χοληστερίνης» κατά κανόνα λαμβάνεται μεταγευματικά.
    Ωστόσο, καλό θα είναι να ρωτήσετε και το θεράποντα ιατρό για να ρυθμίσετε τις ώρες λήψης ανάλογα και με άλλα φαρμακευτικά σκευάσματα που ενδεχομένως παίρνετε.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Dietitian - Nutritionist

    Agia Paraskevi

  • Σε αυτή την ερώτηση είναι καλύτερο να σας απαντήσει ο γιατρός ή φαρμακοποιός σας ανάλογα με ποιο χάπι παίρνετε. Επίσης, μπορείτε να διαβάσετε και το φύλλο οδηγιών.

    Mpountouri Eleutheria (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Συνήθως είναι 2 ώρες μετά το βραδυνο φαγητό

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Cardiologist

    Kifisia

  • Το βράδυ έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει 10% καλύτερη ανταπόκριση στη θεραπεία.

    Vahliotis Vasileios (Deactivated account)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Patisia

  • Βραδινές ώρες πριν τον ύπνο

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Internist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα! Αυτό το ορίζει ο γιατρός που σας παρακολουθεί και γνωρίζει το ιατρικό ιστορικό σας αλλά και τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεται.

    Karaiskou Aygi

    Dietitian - Nutritionist

    Katerini

  • Θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

    Dimitroulis Manos

    Dietitian - Nutritionist

    Glyfada

  • Το βράδυ πριν τον ύπνο

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • Συνηθως συστήνουμε να λαμβάνει κανείς τα φάρμακα για την υψηλή χοληστερόλη, δηλαδή τις στατίνες κυρίως το βράδυ πριν τον ύπνο γιατί τις βράδυνες ώρες ο οργανισμός μας παράγει περισσότερο χοληστερόλη.
    Στην πράξη όμως μπορείτε να λαμβάνετε τη στατινη οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αρκεί να είναι την ίδια ώρα καθημερινά. Αυτό βοηθάει τόσο στη σωστή δράση του φαρμάκου όσο και στη σωστή συμμόρφωση με τη φαρμακευτικη αγωγή.

    Eykarpidis Eyaggelos

    Cardiologist

    Kalamaria

  • Βράδυ γενικά δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Internist

    Dafni

  • Είναι μια ερώτηση που πρέπει να την κάνετε στον καρδιολόγο σας καθώς εκείνος είναι αρμόδιος για τη φαρμακευτική σας αγωγή!

    Perlepe ΄Elena

    Dietitian - Nutritionist

    Ilion

  • Γενικότερα θεωρούμε ότι η καλύτερη ώρα είναι το βράδυ αμέσως μετά το φαγητό. Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι δυνατόν τότε μετά το φαγητό το μεσημέρι

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Cardiologist

    Glyka Nera

  • Είναι καλύτερα να το παίρνεται βράδυ μετά το φαγητό σας. Ο λόγος είναι γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις ( σπάνιες ) μπορεί να προκαλέσουν μυαλγίες και ο νυχτερινός ύπνος ξεκουράζει τους μύες και απομακρύνεται το ενδεχόμενο μυαλγιών.

    Hararis Giorgos (Deactivated account)

    Cardiologist

    Kalamata

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον αρμόδιο γιατρό σας ή τον φαρμακοποιό σας.

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Το βράδυ!

    Mexis Konstantinos (Deactivated account)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Athens

  • To χάπι της χοληστερίνης λαμβάνεται το βράδυ πριν τον ύπνο

    Τοπούζα Ελένη

    Dietitian - Nutritionist

    Thermi

  • Συνήθως το βράδυ το δίνουν όλοι οι γιατροί που το συνταγογραφουν, αλλά θα πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό που σας το έγραψε!!!

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Καλά είναι το βράδυ!!!

    Papadopoulou Eleni

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Εξαρτάται από την δραστική ουσία το φ/κου. Ρωτήστε τον γιατρό σας ή διαβάστε τις οδηγίες του φ/κου.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • καποια χαπια μπορεις να τα παιρνεις οποτε θελεις, καποια μονο βραδυ.Εσυ να τα παιρνεις το βραδυ ετσι ωστε σιγουρα να εισαι καλυμενος

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Καλησπέρα.
    Όλες οι ώρες είναι κατάλληλες απλά θα πρέπει να είναι σταθερή κάθε μέρα περίπου η ίδια

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό που σας παρακολουθεί.

    Sifakaki Melina

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Συνήθως το δίνουμε το βράδυ, αλλά οποιαδήποτε ώρα της ημέρας μπορεί να ληφθεί.

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli

  • Λαμβάνεται μαζί με το μεσημεριανό γεύμα.

    Κριτσίνη Όλγα

    Dietitian - Nutritionist

    Chalandri

  • Κατά προτίμηση πρέπει να λαμβάνεται το βράδυ πριν την κατάκλιση

    Καραχάλιος Θεόδωρος

    Internist

    Galatsi

  • Συνηθως το βραδυ

    Simitsis Stylianos

    Cardiologist

    Platia Mavili

  • Για φαρμακευτικές αγωγές θα ρωτήσετε τον γιατρό σας.

    Vlahou Evita

    Dietitian - Nutritionist

    Peristeri

  • Το βραδυ 7 ή 8.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas

  • Συνήθως βράδυνες ώρες (20.00-22.00)είναι προτιμοτερες

  • Πάντοτε βραδινές ωρες

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Μπορείτε να το πάρετε οποία ώρα θέλετε μέσα στην ημέρα, αρκεί να είναι σταθερή για το θυμάστε. Υπάρχει βέβαια και μια θεωρία που προτείνει τη λήψη του το απόγευμα, μιας και το βράδυ το σώμα παράγει περισσότερη χοληστερόλη.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Η υπολιπιδαιμική αγωγή λαμβάνεται συνήθως βραδινή ώρα.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Internist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας, την ερώτηση αυτή θα πρέπει να την υποβάλλετε σε καρδιολόγο ή παθολόγο και ακόμα καλύτερα σε αυτόν που σας συνταγογράφησε το φάρμακο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Η καλύτερη ώρα που θα πρέπει να λαμβάνεται το χάπι της χοληστερίνης είναι το βράδυ μετά το φαγητό. Έχει δειχθεί ότι κατά τη διάρκεια της νύχτας η σύνθεση της χοληστερόλης στο ήπαρ αυξάνεται. Το φάρμακο για την χοληστερίνη κυρίως τις βραδινές ώρες έχει καλύτερη βιοχημική δράση στο ήπαρ και απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλύτερα το βράδυ

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Cardiologist

    Nea Smirni