• Χολή
  • Υποβλήθηκε 30/11/2022

Έχω αναιμία και μόλις έκανα επέμβαση αφαίρεσης χολής. Νιώθω ατονία. Μπορώ να πάρω συμπληρώματα διατροφής όσο κάνω δίαιτα μετεγχειρητικα;

43 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη.

    Γιαννιτσοπούλου Κάλλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νίκαια

  • Μονο με απάντηση του θεράποντος γιατρου.

    Καρίνου Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Τα συμπληρώματα διατροφής σίγουρα δεν υποκαθιστούν το πρόγραμμα διατροφής, μπορούν όμως να βοηθήσουναν υπάρχει έλλειψη σε βιταμίνες καιιχνοστοιχεία ακολουθώνστας ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής.

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Δεν ξέρω ποιον τύπο αναιμίας έχετε για να σας πω ακριβώς! Αν νιώθετε ατονία μπορείτε να πάρετε πολυβιταμίνες, σίδηρο. Να πίνετε πολλά υγρά και να είστε επαρκώς σιτισμένος/η.

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να πάρετε συμπληρώματα. Ωστόσο είναι σημαντικό να κάνετε την κατάλληλη επιλογή συμπληρώματος μαζί με το γιατρό ή τον διαιτολόγο σας.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλό θα είναι να ρωτήσετε το γιατρό σας,ποτέ πρέπει να ξεκινήσετε συμπληρώματα μετά την αφαίρεση της χολής.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Στην παρούσα φάση (μετεγχειρητικά) ο θεράπων ιατρός που παρακολουθεί τις εξετάσεις και την πορεία ανάρρωσης μπορεί να σας καθοδηγήσει για την αναγκαιότητα της λήψης κάποιων συμπληρωμάτων διατροφής. Σε κάθε περίπτωση προσέχουμε τα συστατικά του κάθε σκευάσματος.
    Ευχαριστώ για την ερώτηση.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Φυσικά θα μπορούσατε να πάρετε αλλά πάντα με την καθοδήγηση του θεράποντα ιατρού σας και ενός διατροφολόγου.

    Μπουντούρη Ελευθερία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα! Σίγουρα χρειάζεστε μια σωστή διατροφή και μετεγχειρητικά αλλά και μετέπειτα! Αν η ατονία οφείλεται και σε άλλα αίτια ένα συμπλήρωμα γενικά δε θα βοηθήσει. Χρειάζονται εξετάσεις αίματος για να δείτε αν είναι αναιμία και ανάλογα με τους δείκτες σας να δωθεί το κατάλληλο συμπλήρωμα. Ναι μπορείτε να πάρετε για συμπλήρωμα μετεγχειρητικά μεν αλλά στοχευμένα ανάλογα με τις ανάγκες και το αίτιο δε!

    Καραΐσκου Αυγή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Είναι μια ερώτηση που θα πρέπει να την κάνετε στον γιατρό σας που σας εγχείρησε καθώς εκείνος γνωρίζει το ιστορικό σας πριν και μετά την επέμβαση, μαζί με τις οδηγίες που σας έδωσε.

    Περλεπέ Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ίλιον

  • η αφαίρεση της χοληδοχου κύστης είναι σοβαρή επέμβαση και χρήζει παρακολούθησης από διαιτολόγο μετεγχειρητικά. θα χαρώ να συνεργαστούμε και να φανώ βοηθητική.
    με εκτίμηση
    Σοφία Κανέλλου

    Εργαστήρι Συνειδητής Διατροφής - Σοφία Κανέλλου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θησείο

  • Η λήψη συμπληρωμάτων δεν θα σας επιβαρύνουν με κάποιο τρόπο. Αλλά καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας καθώς έχει το πλήρες ιστορικό σας.

    Κριτσίνη Όλγα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Λυπάμαι για την αγροπορημένη απάντηση, ελπίζω να έχετε αναρρώσει από την επέμβαση σας. Καλό θα ήταν να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας μετεγχειρητικά, για οτιδήποτε άλλο είμαι στην διάθεσή σας.

    Δημητρούλης Μάνος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Σε ό,τι αφορά συμπληρώματα διατροφής για αιματολογικό θα λόγους θα πρέπει να απευθυνθείτε στον γιατρό σας καθώς αυτός και μόνο γνωρίζει το προφίλ σας.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ
    Η μαγειρική παρασκευή των τροφών να είναι απλή.
    Καθημερινά πρέπει να υπάρχει ποικιλία τροφών στα γεύματά σας από αυτές που συνιστούμε για να καλύψετε τις καθημερινές σας ανάγκες.

    Ελαττώστε τα ζωικά λίπη στο ελάχιστο. Χρησιμοποιήστε για τη μαγειρική παρασκευή τα φυτικά λίπη (λάδι, σπορέλαια).
    Προτιμείστε κατά σειρά αλλά όσο το δυνατόν άπαχα, ψάρι, κοτόπουλο, κρέας (από το κοτόπουλο αφαιρέστε την πέτσα)
    Με την πάροδο του χρόνου η σύσταση της διατροφής και ο σχεδιασμός των γευμάτων, είναι όμοια με αυτά των ατόμων που δεν έχουν υποστεί χολοκυστεκτομή .
    Για να μη στρεσαριστεί στη νέα κατάσταση ο οργανισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Προκειμένου να λάβετε συμπληρώματα διατροφής θα πρέπει να ενημερώσετε τον θεράποντα ιατρό σας. Υπάρχουν κατάλληλα σκευάσματα που μπορούν να σας βοηθήσουν. Πεπτικά ένζυμα και προβιοτικά συστήνονται σ΄αυτές τις περιπτώσεις για την καλύτερη πέψη. Η αναιμία με κατάλληλη διατροφή και συμπληρωματική αγωγή, αν κριθεί αναγκαίο, φυσικά και θεραπεύεται.

    Παναγιωτοπούλου Μαρία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κάτω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας! Μπορείτε να πάρετε συμπληρώματα διατροφής ΠΑΝΤΑ όμως με την καθοδήγηση του γιατρού ή του διαιτολόγου σας! Θα χαρουμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σας. Ναι, μπορείτε να λάβετε συμπληρώματα διατροφής αν και αυτό που πραγματικά θα σας βοηθήσει είναι το να πίνετε αρκετό νερό και να καταναλώνετε με μέτρο λιπαρά και τρόφιμα πλούσια σε φυτικές ίνες για τον πρώτο μήνα, όπως λογικά σας έχει προτείνει ο γιατρός σας.

    Μέξης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Αθήνα

  • Ναι μπορείτε!!!

    Παπαδοπούλου Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • καλησπέρα σας και ευχαριστω για το μηνυμα σας. Προσωπικά χορηγω συμοληρωματα αναλογα τις αναγκες του οργανισμου και το ιατρικο ιστορικο του ατομου(χρησιμοποιουνται ως προς τη θεραπεια του ασθενη, σαν φαρμακα δηλαδη της φυσης οχι χημικα. Υπαρχουν πολλες θεραπευτικες αγωγες με συμπληρωματα οταν δεν τα παιρνει καποιος απο μονος του). Στην δικη σας περισπτωση δεν γνωριζω θα πρεπει να σας δω απο κοντα.

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • καλησπέρα. Την φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να την συζητήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας. από εκεί και πέρα ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο και συμπλήρωμα διατροφής θα βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση της υγεία σας. Είμαι στην διάθεση σας.

    Με εκτίμηση,
    Νίκος Καφετζόπουλος

    Καφετζόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας ή τον διατροφολόγο σας για το ποιο είδος συμπληρωμάτων είναι κατάλληλο για την περίπτωσή σας (εφόσον δηλαδή έχει πάρει ένα καλό ιστορικό και έχει τα αποτελέσματα των εξετάσεών σας).

    Κουρή Ειρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι εννοείται, εφόσον υπάρχει διαγνωσμένη αναμια θα μπορούσατε να πάρετε κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου ώστε να ενισχύσετε τη διατροφή σας περαιτέρω. Επειδή η χολεκυστεκτομη κυρίως τις πρώτες εβδομάδες θέλει ιδιαίτερως προσοχή όσον αφορά την επιλογή των τροφών , καλό θα είναι να συμβουλευτείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ενισχυμένο με τροφές πλούσιες σε σίδηρο αλλά και σωστούς συνδυασμούς όσον αφορά την μετά εγχειριτικη περίοδο αφαίρεσης της χολής ώστε να μην υπάρξουν άλλες τυχόν επιπλοκές.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Σε συνεννόηση με τον γιατρό σας θα μπορούσατε να πάρετε κάποια συμπληρώματα διατροφής βεβαίως και να ακολουθήσετε μια διατροφη πλουσια σε φυλλικό οξύ και σίδηρο με σκοπό να βελτιώσετε τις τιμές αιματολογικά εάν είναι χαμηλές!

    Σπανού Ευαγγελία -The Nutrition Project (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Θα χρειαστεί κάποιο μικρό διάστημα να απέχετε από τη λήψη συμπληρωμάτων . Μπορείτε να τα ξεκινήσετε μετά από 15-20 μέρες με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Η αναιμια δεν έχει σχέση με το χειρουργείο της χολης χρειάζεται περαιτέρω ελεγχος με αιματολογικά και άλλες εξετασεις

    Ταραμπουλούς Δαυίδ

    Γαστρεντερολόγος

    Κάτω Τούμπα

  • Η επέμβαση χολής απαιτεί διαιτολόγιο χαμηλό σε λιπαρά και φυτικές ίνες (για να για περίπου 15 ημέρες πάντα σε συνεννόηση με τον ιατρό ή/και το διαιτολόγο σας. Ο σίδηρος μπορεί να δημιουργήσει κοιλιακό φόρτο και καλό είναι να τον αποφύγετε ειδικά αν έχετε βιώσει "φούσκωμα" μετά τη λήψη κατά το παρελθόν. Αν είναι ανάγκη να πάρετε συμπλήρωμα, υπάρχουν ψεκαζόμενα συμπληρώματα στο βλεννογόνο του στόματος που μπορεί να σας βοηθήσουν. Σε κάθε περίπτωση επικοινωνήστε με τον ιατρό ή/και το διαιτολόγο σας

    Ρέππας Κυριάκος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Κλινικός Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε τον αρμόδιο χειρουργό που σας έχει αναλάβει για να σας συστήσει ένα κατάλληλο συμπλήρωμα σιδήρου. Από θέμα διατροφής, για τον πρώτο μήνα δεν φαίνεται πολύ εύκολο να καλυφθούν οι ανάγκες σας σε σίδηρο. Ωστόσο, στην συνέχεια μπορείτε να το βελτιώσετε και μέσω της διατροφής.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Η μετεγχειρητικη διαιτα διαρκει περιπου 2 εβδομαδες , κατα την διαρκεια των οποιων αποφευγουμε τα λιπαρα , οσπρια και ορισμενα λαχανικα. Τα συμπληρωματα διατροφης επιτρεπονται εφοσον εχουν προηγηθει οι σχετικες με την αναιμια εξετασεις.

    Ιούμπας Λέων

    Γενικός Χειρουργός

    Κολωνός

  • Μπορείτε να παρετε συμπληρώματα πρωτεΐνης η υδατανθράκων η βιταμινών
    Απλά αν τα διαλύετε σε γάλα η γιαούρτι θα πρέπει να είναι χωρίς λιπαρα

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • καλησπερα

    Εχετε καποιο συγκεκριμενο συμπληρωμα διατροφης στο μυαλο σας ;

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Γεια σας, είναι πολύ φυσιολογικό να νιώθετε ατονία μετά τη συγκεκριμένη επέμβαση καθώς και εξαιτίας της αναιμίας - και τα οποία όπως ίσως γνωρίζετε συχνά συνδέονται. Τυπικά, τις πρώτες μέρες μετά τη χολοκυστεκτομή και για περίπου μία εβδομάδα, καλό είναι να ακολουθούνται πιστά οι μετεγχειρητικές διατροφικές οδηγίες μέχρι να μπορέσει το γαστρεντερικό σας σύστημα να προσαρμοσθεί και να αποφευχθούν τα όποια συμπτώματα. Στη συνέχεια μπορείτε να προσαρμόσετε σταδιακά τη διατροφή σας ώστε να προσλαμβάνετε επαρκείς ποσότητες σιδήρου αλλά και των όλων των υπόλοιπων συστατικών που δεν θα απορροφώνται πλέον καλά λόγω της χολοκυστεκτομής (όπως τα ω-3 λι... Διάβασε περισσότερα

    "Nutribalance" Οκτωράτου Μαργαρίτα & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας. Εάν όντως έχετε ατονία, θα μπορούσατε να πάρετε κάποιο πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα. Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον γιατρό που έκανε την επέμβαση.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, με την έγκριση του γιατρού σας θα μπορούσατε να πάρετε ένα συμπλήρωμα διατροφής για το μετεγχειρητικό διάστημα. Δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη.. σίγουρα όμως ο χειρουργός σας θα πρέπει να είναι ενήμερος. Με εκτίμηση, Ζωή Βρακοπουλου

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Καλημέρα σας. Εξαρτάται από το συμπλήρωμα διατροφής αλλά τα περισσότερα θα μπορούσατε να τα πάρετε χωρίς πρόβλημα (Για παράδειγμα συμπλήρωμα σιδήρου θα μπορούσε να σας πέσει κάπως "βαρύ" στη παρούσα στιγμή ενώ με το συμπλήρωμα φυλλικού οξέος δεν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα )

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Η μετεγχειρητική διατροφική σύσταση μετά από επέμβαση χολοκυστεκτομής διαρκεί για 7-15 ημέρες κατά τις οποίες αποφεύγουμε κυρίως λιπαρά φαγητά και ωμά χόρτα, λαχανικά και όσπρια. Θα μπορούσατε να λάβετε συμπληρώματα διατροφής. Θα πρέπει επίσης να γίνει έλεγχος αναιμίας για να καθοριστεί το αίτιο και να υποβληθείτε στην καταλληλότερη αγωγή. Ευχαριστώ

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • σε συνεννοηση με τον γιατρο σας αρχικά και στη συνέχεια κάποιο συμπλήρωμα που είναι ανεκτό από θέμα δυσκοιλιότητας ή ενοχλήσεις στο ανώτερο γαστρεντερικό

    Δρ. Κολομβότσου Αναστασία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Η διατροφή κατά την μετεγχειρητική περίοδο είναι σημαντική για την αποκατάσταση και ίαση. Οι πρωτεϊνικές ανάγκες είναι αυξημές. Ανάλογα με τη σοβαρότητα της αναιμίας, συμπλήρωμα σιδήρου μπορεί να χορηγηθεί.

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Εφόσον υπάρχει ιστορικό αναιμίας θα χρειαστείτε συμπληρώματα σιδήρου ισως κ φυλλικού οξεος αναλογα τον τυπο της αναιμιας. Σε συνδυασμό με την επέμβαση χολής που κάνατε και την συγκεκριμένη διατροφη που πρέπει να ακολουθείται για καποιο διάστημα θα ελεγα πως ειναι αναγκαίο το συμπλήρωμα σιδήρου

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ-ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ ΓΙΑΤΡΟΥ

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Δεν υπάρχει αντένδειξη για συμπληρώματα διατροφής όσο ακολουθείτε την δίαιτα. Όσο για την αναιμία είναι καλό να επικοινωνήσετε με τον χειρουργό σας.

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • Να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού εφαρμόζοντας ενα διατροφικό πλάνο ειδικό για αυτή την περίοδο λόγω αφαίρεσης χολής

    Μακρή Αναστασία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η ατονία είναι φυσιολογική λόγω του χειρουργειου. ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ είναι να παίρνετε επαρκή ποσότητα θερμίδων υπό την καθοδήγηση κάποιου ειδικού ειδικά για τον 1ο μήνα μετά χειρουργικά

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος