• Σχιζοφρένεια
  • Υποβλήθηκε 24/12/2022

καλησπέρα σας & Χρονια Πολλά! Η μητερα μου 93 ετών έχει αρχίσει να βλέπει διαφορα πρόσωπα (είτε γνωστά είτε άγνωστα)μεσα στο σπίτι χωρίς να υπάρχουν. Ενίοτε πιάνει και κουβέντα μαζί τους. Ποια είναι η σύσταση των ειδικών? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

35 ειδικοί απάντησαν

  • Καλύτερα να επισκεφθείτε ένα νευρολόγο!
    Και να είστε κοντά της, μιας και φαίνεται πως μια ανάγκη της είναι να επικοινωνεί με άλλους ανθρώπους της!

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα σας. Σε τέτοιες περιπτώσεις και αντίστοιχες ηλικίες, ενδείκνυται η επίσκεψη σε κάποιον ψυχίατρο ή νευρολόγο!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Ίσως ειναι κάποια παρενέργεια ενός φαρμάκου; Μήπως υπάρχει άνοια; Απευθυνθειτε σε καποιον Νευρολογο η Ψυχιατρο.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αρχίστε από νευρολόγο για πλήρη νευρολογική εκτίμηση. Θα σας κατευθύνει εκείνος/η πώς πρέπει να προχωρήσετε.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Θεωρητικά η μητέρα σας αποσυντονίζεται λόγω ηλικίας. Θα μπορούσατε να κάνετε ένα ραντεβού με νευρολόγο ή ψυχίατρο για να σας συμβουλέψει.

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα. Θα χρειαστεί να τη δει νευρολόγος για να σας κατευθύνει, πιθανά και ψυχίατρος. Σε 1η φάση λόγω ηλικίας, θα έλεγα νευρολόγος.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε με τη μητέρα σας έναν ψυχίατρο/νευρολόγο, προκειμένου να γίνει μία αξιολόγηση της κατάστασης και να λάβει τη βοήθεια που χρειάζεται.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα.

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Λόγω της ηλικίας της προσανατολιζόμαστε σε πιθανή διάγνωση άνοιας. Θα ήταν καλό να τη δει νευρολόγος και ψυχολόγος ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις, ώστε να τεθεί ή σωστή διάγνωση και να λάβει την κατάλληλη αγωγή.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Ξέρετε σε αυτήν την ηλικία μπορούν να συμβούν αυτά. Καλύτερα να μιλήσετε με τον γιατρό της. Υπάρχει επίσης ένας κλάδος ιατρικής που ονομάζεται γεροντολογία. Εάν βρείται κάποιον ειδικό αυτού του κλάδου θα ήταν καλύτερα.

    Ευτυχιάδου Βέρα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Επειδή αναφέρεστε σε άνθρωπο μεγάλης ηλικίας καλό θα είναι να εξεταστούν όλοι οι οργανικοί παράγοντες που ενδέχεται να ευθύνονται για τα συμπτώματα που περιγράφετε. Ένας παθολόγος για αρχή θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει αναφορικά με τις εξετάσεις που θα πρέπει να γίνουν και τους γιατρούς που θα πρέπει να εξετάσουν την μητέρα σας στη συνέχεια.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.
    Λόγο της ηλικίας που αναφέρεται μπορεί να είναι πολλοί οι παράγοντες που συμβαίνει αυτό. Συνήθως στην άννοια συναντάμε ψευδαισθήσεις ή παραληρητικές ιδέες από τους πάσχοντες. Δίχως την γνωμάτευση από κάποιον ψυχίατρο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Θα χρειαστεί να την δει ψυχίατρος ή ψυχολόγος για να βγει γνωμάτευση πως όντως είναι γεροντική άννοια.
    Με εκτίμηση
    Ομάδα Mind Esti.

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου

  • Καλησπέρα σας ,
    Συνήθως σε αυτές τις ηλικίες θεωρείτε «φυσιολογικές» τέτοιες αντιδράσεις . Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον νευρολόγο όπου θα σας κατευθύνει ανάλογα

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά ο κυριότερος είναι η γεροντική ανία. Χρειάζεται αξιολόγηση από ιατρό (ψυχίατρο ή νευρολόγο) για διάγνωση ή τουλάχιστον απόκληση διαγνώσεων. Αν οι συμπεριφορές της μητέρας σας είναι ακραίες (π.χ. επικίνδυνες, κοινωνικά μη-αποδεκτές κλπ) χρειάζεται και αξιολόγηση από ψυχολόγο από εσάς (όχι τη μητέρα σας) με σκοπό τη διαχείριση των συμπεριφορών της από το περιβάλλον της.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Γεια σας. Με βάση αυτά που μου περιγράφετε θα πρέπει η μητέρα σας να επισκεφτεί πρώτα έναν νευρολόγο και σε δεύτερο χρόνο ίσως και ψυχίατρο.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Συνήθως τα συμπτώματα όπως οι ψευδαιθησεις στην τρίτη ηλικία οφείλονται σε νευρολογικά αιτία. Συνιστάτε μια επίσκεψη σε ειδικό για την κατάλληλη κλινική εξέταση και χορήγηση φαρμάκων. Η διάγνωση σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να έχει πολλές διαστάσεις

    Τζώρτζης Πέτρος

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία για εσάς και την οικογένειά σας! Υπάρχει διάγνωση από γιατρό για την περίπτωση της ; Αν όχι, καλό θα είναι να ελεγχθεί από έναν νευρολόγο σε πρώτη φάση γιατί λόγω ηλικίας αυτό μπορεί να ευθύνεται σε άνοια. Ο νευρολόγος στη συνέχεια θα σας κατευθύνει. Επιπλέον, ειναι σημαντικό ο φροντιστής της κυρίας να μπει σε διαδικασία συμβουλευτικής και ψυχοθεραπείας καθώς μιλάμε για μια δύσκολη και ψυχοφθόρα κατάσταση, όπου ο φροντιστής θα πρέπει να ενδυναμωθεί για να μπορέσει να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που προκυπτουν.

    Νικολάου Αντιγόνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ιωάννινα

  • Τη μητέρα σας θα πρέπει να την δει ένας νευρολόγος ή Ψυχίατρος

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα πρέπει να τη δει νευρολόγος, οι ψευδαισθήσεις είναι συχνές στα άτομα που πάσχουν από γεροντική άννοια η οποία είναι πολύ συχνή στα άτομα άνω των 90 ετών. Συνήθως με τη κατάλληλη φαμρακευτική αγωγή τα συμπτώματα αυτά υποχωρούν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • να απευθυνθείτε σε κάποιο νευρολόγο, είναι κοινό σε αυτές τις ηλικίες να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά.Φυσικά θα πρέπει να αξιολογηθεί και το ιστορικό της, εσείς πωσ το διαχειρίζεστε; είναι μια περίοδος απαιτητική και για σας που καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε καποιον ψυχολόγο από κοντά.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Χρόνια πολλά! Η μητέρα σας είναι αρκετά μεγάλης ηλικίας, και αυτό που παρατηρείτε θα μπορούσε να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Δεν είναι απαραίτητα ανησυχητικό. Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι στην περίπτωση που η μητέρα σας ζει μόνη και νιώθει έντονη μοναξιά, αυτό θα μπορούσε μία λύση για εκείνη να έχει παρέα, να διασκεδάζει, όπως κάνουν ορισμένα παιδιά σε νεαρή ηλικία. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται να έχω πρόσβαση σε περισσότερα δεδομένα για να καταλάβω καλύτερα περί τίνος πρόκειται. Θα πρότεινα να ανησυχήσετε παραπάνω μόνο αν και όταν φανεί ότι χάνει εμφανώς επαφή με την πραγματικότητα (για παράδειγμα όταν... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πρόκειται για συμπτωματολογια Οργανικου Ψυχοσυνδρομου και Άνοιας. Να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για διερεύνηση και αγωγη

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας και χρόνια πολλά. Είναι απραίτητο να επισκεφτείτε ψυχ'ίατρο στην αρχή μόνη σας και μετά με τη μητέρα σας.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.
    Αρχικά, μπορείτε να μιλήσετε με τον γιατρό της (παθολόγο) να μοιραστείτε τους προβληματισμούς σας.
    Δεδομένου οτι η μητέρα σας είναι σε μία προχωρημένη ηλικία, θα ήταν χρήσιμο να μιλήσετε με κάποιον νευρολόγο-ψυχίατρο. Δεν είναι απαραίτητο οτι η μητέρα σας πάσχει απο κάποια ψυχιατρική διαταραχή, μπορεί να συμβαίνει κάτι νευρολογικό ή και ενδεχομένως κάτι άλλο. Σε κάθε περίπτωση μία επίσκεψη σε ένα νευρολόγο-ψυχίατρο θα ήταν χρήσιμη.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • καλημέρα! Θα πρότεινα να ζητήσετε την επίσκεψη νευρολόγου-ψυχίατρου.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας και Χρόνια πολλά! Σχετικά με το ερώτημα σας, θα ήταν καλό αρχικά να επισκεφτείτε κάποιον γιατρό, ο οποίος θα μπορέσει εξετάσει ενδελεχώς την συμπτωματολογία, το ιστορικό, την τωρινή κατάσταση της μητέρας σας και να σας ενημερώσει για τον αν αυτά που αναφέρατε σχετίζονται ή όχι με ψυχική ασθένεια. Εάν η συχνότητα των συμπτωμάτων που αναφέρατε είναι παρούσα σε διάστημα πάνω από έξι μήνες και παράλληλα με αυτήν παρατηρείτε κι άλλες διαφορετικές συμπεριφορές του ατόμου, ή είναι άτομο με ιστορικό παλιότερων ψυχικά νοσημάτων, τότε θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο για να κάνει την εκτίμηση που σας ανέφερα. Σε κάθε άλλη ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε νευρολόγο και ψυχίατρο για να την εξετάσουν. Όσο μπορείτε μη την ενοχοποιείτε και την αγχώνετε. Να είστε κοντά της με υπομονή.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • ισως εχει ανοια. Πηγαινετε την σε ειδικο ψυχιατρο ή νευρολογο εξειδικευμενο στην ανοια ή σε κλινικο ψυχολογο πιστοποιημενο σε θεματα ανοιας

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Επίσης χρόνια πολλά!

    Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο για αυτή την ηλικία αλλά αν θέλετε να είστε σίγουροι μπορείτε να κανονίσετε μια επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καληςπερα σας,

    Επισκεφθείτε ενα ψυχίατρο όπου θα μπορέσει να αξιολογήσει τα συμπτώματα της μητέρας σας και να σας ενημερώσει για την διαχειριση ή την θεραπεία τους.

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Καλησπέρα σας και χρόνια σας πολλά. Η εικόνα που μου περιγράφεται συνάδει με πολλές πιθανές διαγνώσεις. Θα μπορούσε να είναι κάποια μορφή άνοιας, ψυχοσικής συνδρομής τρίτης ηλικίας, ή και κάποιας νευρολογικής εκφύλισης. Σε κάθε περίπτωση μια δια ζωσης επίσκεψη σε ψυχίατρο ή νευρολόγο συνίσταται για καλύτερη και πιο ακριβής διάγνωση.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Γειά σας!
    Συζητήστέ το άμεσα με ένα ψυχίατρο ή νευρολόγο!
    Εν τω μεταξύ, μην την αφήνεται χωρίς επίβλεψη!

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα καλό θα ήταν αν δεν υπήρχαν αυτά τα συμπτώματα και στο παρελθόν να πάρετε μια γνώμη από έναν ψυχίατρο για πιθανή αξονική εγκεφάλου για να δωθεί η κατάλληλη διάγνωση και φαρμακευτική αγωγή ώστε να ανακουφιστεί η μητέρα σας!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • καλησπέρα και χρόνια πολλά! καλό είναι να τη δει ένας νευρολόγος και ένας ψυχίατρος.

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να εξετασθεί από ειδικό ψυχίατρο, εκείνος θα εξετάσει αν συνυπάρχουν διαταραχές μνήμης, οπότε πρόκειται πιθανόν για κάποια μορφή άνοιας ή κάποια μορφή οργανικής ψύχωσης. Δεν γνωρίζω αν ήδη παίρνει κάποια φάρμακα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά! Υπάρχουν πολλά ερωτήματα να απαντηθούν που αφορούν την λειτουργικότητα της μητέρας σας ώστε να υπάρξει πρόγνωση και υποστήριξη.
    Νομίζω πως η εκτίμηση από ένα ψυχίατρο θα ήταν η ενδεδειγμένη οδός.

    Καλές Γιορτές!

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας