• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 24/01/2023

Καλησπέρα, ύστερα από την επίσκεψη στον ανδρολόγο για να δω αν το πρόβλημα της στυσης μου είναι οργανικό ο γιατρός μου είπε πως κατά 99% είναι ψυχολογικό. Σε τι γιατρό θα πρέπει να απευθυνθώ και πως θα μπορέσει να με βοηθήσει;

31 ειδικοί απάντησαν

  • Ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει ή ψυχίατρος

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες του συμπτώματος και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία αντιμετώπισης του.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Συνήθως το έντονο άγχος επηρεάζει τη σεξουαλική μας διάθεση ή και απόδοση. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιος ψυχολόγο, ψυχίατρο ή και σύμβουλο ψυχικής υγείας προκειμένου να διερευνήσετε τους παράγοντες που σας επηρεάζουν και να βρείτε λύσεις.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σε ψυχολόγο που ειδικεύεται σε σεξουαλικές δυσκολίες

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν ο ανδρολόγος σας είναι βέβαιος ότι δεν υπάρχουν οργανικοί λόγοι, τότε θα βοηθήσει να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο κατά προτίμηση με εξειδίκευση στη σεξολογία.
    Με εκτίμηση,
    Ρόζα Παρδάλη
    Ψυχίατρος

    Παρδάλη Ρόζα

    Ψυχίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Η συμβουλευτική/ ψυχοθεραπεία μπορει να σας βοηθησει σίγουρα. Εκεί θα εκφράσετε τις ανησυχίες κ φοβίες σας, κ αναλυτικότερα τί σας συμβαίνει κ πόσο καιρό ισχύει αυτό. Υπάρχουν πολλοί που το βιώνουν αυτό, κ τις περισσοτερες φορές συνδεεται με το άγχος.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλησπέρα σας, καλό μήνα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα και ο γιατρός σας είπε ότι κατά 99% οφείλετε σε ψυχολογικούς λόγους χρειάζεται να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται είναι αρκετά κοινό και συνήθως προκαλείται από παλιές αρνητικές εμπειρίες και μπορεί να πηγάζει και από παιδικές αναμνήσεις, την τωρινή και παλιά σχέση που είχατε με τους γονείς ή ανθρώπους που σας φρόνιζαν όταν ήσασταν μικρός αλλά και από άλλους ψυχολογικούς παράγοντες. Μέσω τις ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να ανακαλύψετε από που πηγάζει το πρόβλημα, και να το ξεπεράσετε. Εαν επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου... Διάβασε περισσότερα

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας,

    εαν αφορά ψυχογενές αίτιο όπως σας είπε ο ανδρολόγος τότε ψυχολόγο με εξειδίκευση στην σεξουαλική υγεια

    Η θεραπευτική μέθοδος αφορά εβδομαδιαίες συνεδρίες έτσι ώστε να εντοπιστούν οι λόγοι αλλά και βιώματα που ίσως να επηρεάζουν είτε τραυματι8κές εμπειρίες είτε άγχος. Η κάθε κατάσταση είναι διαφορετική.

    ευχαριστώ πολύ

    στην διάθεση σας

    Αθανασιάδου Τραϊάνα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, οποιαδήποτε ψυχοθεραπεία θα ήταν βοηθητική εφόσον δεν υπάρχει οργανικό θέμα. Μια πιο στοχευμένη και αποτελεσματική είναι η Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία, η οποία εστιάζει στις αγχώδεις διαταραχές, αρνητικές σκέψεις και πεποιθήσεις που επηρεάζουν την ψυχολογία μας σε συνειδητό ή ασυνείδητο επίπεδο.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Όντως, εάν έχει αποκλειστεί κάποια παθογένεια, είναι πολύ πιθανό το ζήτημα της στύσης να συνδέεται με την ψυχολογία. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία διερευνώντας τα μοτίβα σκέψης και συναισθηματικών αποκρίσεων σε αυτά, φαίνεται και βάσει εμπειρικών, ερευνητικών δεδομένων να βοηθά σημαντικά σε παρόμοια ζητήματα.

    Μυλερός Γιάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μεταξουργείο

  • Καλησπέρα Σας,
    εφόσον ήδη ο ανδρολόγος σας απέκλεισε το ενδεχόμενο κάποιας οργανικής αιτίας, θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιο ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή ή ψυχιάτρο- ψυχοθερεπευτή για να διαγνωσθεί η φύση του προβλήματός σας και να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας.

    Θεοφιλοπούλου Δανάη

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Χρειάζεστε την ειδικότητα του ψυχολόγου/ψυχοθεραπευτή, προκειμένου να κατανοήσετε την αιτία πίσω από αυτή την ψυχοσωματική εκδήλωση και να τη δουλέψετε.

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά θα πρέπει να απευθυνθείτε σε Ψυχολόγο, όπου μαζί θα δείτε το πλαίσιο στο οποίο ζείτε, τα αίτια αυτού που συνέβη ( εφόσον δεν είναι οργανικά) και θα μάθετε τεχνικές διαχείρισης του άγχους καθώς και θα προχωρήσετε στην αλλαγή πιθανόν προβληματικών συμπεριφορών που οδήγησαν στο πρόβλημα σας.

    Καλλιανιώτη - Οικονομάκου Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Καλαμάτα

  • Γειά σας!
    Πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην θεραπεία ψυχοσεξουαλικών διαταραχών ειδικώς και στις διαταραχές άγχους, γενικώς!
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες:https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Εφόσον έχετε αποκλείσει οργανική δυσλειτουργία θα ήταν ωφέλιμο να κάνετε μια συνάντηση με ψυχολόγο προκειμένου να διαχειριστείτε θεραπευτικά την στυτική δυσλειτουργία που σας ταλαιπωρεί εντοπίζοντας τα αιτια.

    Γρηγορέα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα. Εφόσον ο γιατρός σας αποδίδει την στυτική δυσλειτουργία σε ψυχολογικά αίτια πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να εκτιμήσει ποιά είναι τα πραγματικά αίτια του προβλήματος όπως για παράδειγμα το άγχος απόδοσης ή άλλα στρεσογόνα αίτια. Όταν προσδιοριστούν τα ακριβή αίτια με την ψυχοθεραπεία μπορούν να θεραπευτούν. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα. Μπορείτε να επισκεφθείτε ψυχίατρο ώστε να διαπιστώσει εάν το πρόβλημα είναι όντως ψυχολογικό (π.χ. Συσσωρευμένο άγχος). Ανάλογα με την εκτίμηση του ψυχιάτρου ενδέχεται να συνταγογραφήσει φαρμακευτική αγωγή ή και να συστήσει ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία πραγματοποιείται από ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή ή από ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Θα μπορούσατε να το διερευνήσετε το θέμα που σας απασχολεί με κάποιον σεξολόγο ψυχοθεραπευτή.

    Μπογδάνου Έλενα

    Ψυχολόγος - Ομαδική Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοδραματίστρια

    Αιγάλεω

  • Καλημέρα σας, σχετικά με το ερώτημα σας η ψυχογενής στυτική δυσλειτουργία ως αποτέλεσμα πολλές φορες δυσλειτουργικού τρόπου αντιμετώπισης αγχογονων καταστάσεων και στρες από κάποιο άτομο, μπορεί να επειρεασει σημαντικά την σεξουαλικη του ζωή. Εάν έχουν ληφθεί ολες οι απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και φάνηκε ότι το πρόβλημα δεν είναι οργανικό αλλά ψυχολογικό, τότε μπορείτε να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή ο οποίος θα ειδικεύεται σε θέματα σεξουαλικης υγείας με σκοπό να αντιμετωπιστούν τα ψυχολογικά αιτία που μπορει να προκαλούν το πρόβλημα.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα μπορούσατε να απευθυνθύτε σε κάποιο ψυχολόγο ώστε να μπορέσετε να διευρενήσετε τι είναι αυτό που σας δυσκολεύει ψυχολογικά/συναισθηματικά.

    Παππά - Κατσιάφα Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας,

    Εαν έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και έχετε καλύψει το οργανικό κομμάτι και την πιθανότητα παθολογικού αιτίου, το επόμενο βήμα είναι να απευθυνθείτε σε Ψυχολόγο/Ψυχοθεραπευτή/Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας, προκειμένου να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να δουλέψετε μαζί με τον ειδικό ψυχικής υγείας τα ψυχοσυναισθηματικά αιτία που φέρνουν το εν λόγω ψυχοσωματικό σύμπτωμα.

    Θεραπευτικό Μονοπάτι

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας , το σύμπτωμα που περιγράφετε συνδέεται με βαθύτερες ψυχικές διαδικασίες , χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή . Είναι μια βαθιά διαδικασία και χρειάζεται το χρόνο της.
    Εάν χρειαστείτε κάτι άλλο στη διάθεση σας , με εκτίμηση Γεωργουδακη ψυχολογος-ψυχοθεραπεύτρια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Θα πρέπει να επισκεφτειτε ειτε κλινικό ψυχο-σεξολόγο ειτε ψυχίατρο που να εχει εκπαιδευτεί στη διάγνωση και στη θεραπεια ψυχο-σεξουαλικών διαταραχων. Εφόσον δε, στην περίπτωση σας, τα αίτια ειναι ψυχογενη, το να απευθυνθείτε σε κλινικο ψυχο-σεξολόγο ειναι υπέρ επαρκές αρκει να εχει πιστοποίηση εκπαίδευσης και να ειναι εγγεγραμμένος στην Ελληνική Εταιρεία Σεξολογίας και Διαφυλικων Σχεσεων.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,
    Θα ήταν ωφέλιμο να απευθυνθείτε σε κάποιο ψυχοθεραπευτή. Είναι σημαντικό να σας βοηθήσει, να εξερευνήσετε από κοινού, τα βαθύτερα στοιχεία του χαρακτήρα σας και πως συνδέονται με την δυσλειτουργία της στύσης.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα
    Ένας ψυχίατρος η ένας ψυχολογος μπορεί να σας βοηθήσει ε ένα ψυχολογικής φύσης σεξουαλικο πρόβλημα. Η γνωσιακη συμπεροφορικη θεραπεία χρησιμοποιεί την τεχνική εστιασμου των αισθήσεων σε ένα πρωτοκολλο έξι βημάτων που επιδιώκει την αποσύνδεση της σεξουαλικης ικανοποίησης από το άγχος απόδοσης κατά τη διάρκεια του σεξ. Το άγχος απόδοσης είναι το άγχος που περιγράφει την πίστη ότι δε θα ικανοποιήσει κάποιος τον/τη σύντροφό του σε περίπτωση σεξουαλικης συνεύρεσης. Αυτό οφείλεται σε διάφορες μη έγκυρες πεποιθήσεις που σχετίζονται στον άντρα με το μέγεθος ή τη στύση η τη διάρκεια του σεξ η ακόμη την υποτιθέμενη υπερβολική απαιτητικοτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαγιαννόπουλος Ορέστης & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • σε οποιον/α ψυχοθεραπευτη και να πατε, αν ειναι ο καταλληλος για εσας και καταρτισμενος/η θα σας βοηθησει...καποιες/οι εχουν ειδικευση πανω σε θεματα σεξουαλικοτητας...

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Εφόσον έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αίτια καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία, μέσω της οποίας θα μπορέσετε να αντιληφθείτε τους λόγους για τους οποίους σας συμβαίνει αυτό.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει ώστε να αναλύσετε διάφορες αιτίες και συναισθήματα που μπορούν να επηρεάζουν την ερωτική επιθυμία

    Μουντζούρη Ευδοκία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας
    Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας, για να συζητήσετε το ζήτημά σας.
    Θα χρειαστούν συνεδρίες ψυχοθεραπείας, για να το διερευνήσετε και να το αντιμετωπίσετε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή το θεραπευτικό σχήμα θεραπείας καλό είναι να βασίζεται στην γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία που στοχεύει στην σκέψη στο συναίσθημα και στην συμπεριφορά

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Μπορείτε να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο ή σύμβουλο ο οποίος στην συνέχεια μπορει να σας παραπέμψει σε ψυχοθεραπεία εφόσον κρίνει ότι είναι απαραίτητο

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι