• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 24/04/2023

καλησπερα, ειμαι 22 χρονων και αντιμετωπιζω προβληματα με την στυση μου. εχω κανει 2 επισκεψεις σε 2 διαφορετικους ιατρους, μου γραψανε εξετασεις βρηκανε οτι δεν εχω κανενα προβλημα και μου χορηγησαν θεραπεια με χαπια. ο καθε γιατρος απο ενα διαφορετικο χαπι. εκαναν σωστα την δουλεια τους, αλλα οταν τελειωσαν τα χαπια και ξανα ηρθα σε επαφη ή ειχα μεσαια στυση ή καθολου. φανταζομαι πως οφειλονται σε ψυχολογικα αιτια. δεν πινω (συγκριτικα με αλλους) ουτε καπνιζω , αθλουμαι. Τι πρεπει και μπορω να κανω γι αυτο;

32 ειδικοί απάντησαν

  • Αν έχετε αποκλείσει τα παθολογικά αιτια τότε πιθανόν να είναι άγχος. Θα πρότεινα ψυχοθεραπεία για διερεύνηση και διαχείριση.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα προβλήματα γύρω από το σεξ αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που φαίνεται ότι συνδέεται με το άγχος και τις προεκτάσεις του, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αφού έχει αποκλειστεί ότι τα αίτια είναι οργανικά καλό θα ήταν νε επισκευθείτε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Καλο θα ήταν να αναζητήσετε έναν σεξολόγο που εξειδικεύεται σε σεξουαλικα ζητηματα. Το υπόβαθρο είναι αγχωδες κυρίως, όταν φυσικά δεν υπάρχουν αλλα οργανικά αιτια. Θα μπορέσετε να βοηθηθείτε αρκετά.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Όταν δεν υπάρχουν ευρήματα από τις εξετάσεις τότε πάμε και παρατηρούμε πολύ σχολαστικά το σύμπτωμα και όταν με την παρατήρηση έρθει η οποία αποδοχή χρήζει (κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ) , ψάχνουνε τα αίτια όπως εμπειριες πεποιθήσεις τραύμα και αλλά.

    Μαυροκορδάτος Ευθύμιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Αν το ζήτημα εξακολουθεί, είναι σημαντικό να το επεξεργαστείτε σε πλαίσιο ψυχοθεραπείας. Υπάρχουν ψυχολόγοι που ειδικεύονται σε θέματα σεξουαλικότητας και θα ήταν βοηθητικό να λάβετε υποστήριξη και καθοδήγηση ώστε να το αντιμετωπίσετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα. Είναι δύσκολο για ένα νέο άνδρα να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα σαν το δικό σας. Εφόσον έχετε κάνει όλες αυτές τις ενέργειες και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί με τον τρόπου που θα θέλατε, η μόνη ορθή αντιμετώπιση είναι να ξεκινήσετε θεραπεία με ένα/μια εξειδικευμένο/η Ψυχο Σεξολόγο ή Ψυχίατρο Σεξολόγο που να μπορέσει να σας βοηθήσει αποτελεσματικά. Επίσης μπορείτε να κλείσετε ραντεβού στο Αιγινήτειο στο ειδικό Ιατρείο Σεξουαλικής Υγείας ώστε να βοηθηθείτε από ομάδα ειδικών (του επικεφαλής ψυχιάτρου και του ψυχολόγου που στη συνέχεια θα σας αναλάβει μετά την αξιολόγηση του προβλήματος σας).

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Το σεξ είναι άμεσα και άρρηκτα συνδεδεμένο με τη συναισθηματική διάθεση, με την ψυχική υγεία, με τις σκέψεις και τις επικοινωνίες μας. Αν και υπάρχουν φορές που έρχεται και "κουμπώνει" με θέματα βιολογικά, συχνά είναι θέμα άγχους. Αυτό είναι κάτι που ένας πιστοποιημένος σύμβουλος ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει για να προσανατολίσετε τις κινήσεις σας που θα σας επιτρέψουν να έχετε μια υγιέστερη σεξουαλική ζωή χωρίς άγχος και απογοήτευση.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Κατά πάσα πιθανότητα είναι βαθύτερα τα αίτια Για αυτό η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεστε να κάνετε ψυχοθεραπεία έτσι ώστε να εξετάσετε και δουλέψετε με την αποδοχή της σεξουαλικότητας ίσως και πιθανόν να υπάρχουν πυρηνικοί παράγοντες και αιτία που δημιουργούν το πρόβλημα και πολλά άλλα που θα τα λύσετε με τον θεραπευτή σας

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Να αρχίσετε ψυχοθεραπεια να δείτε τι μπορεί να κρύβετε από πισω

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο και αναγνωρίζετε ότι τα αίτια είναι ψυχολογικά, η ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε συνολικά. Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ Η ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΥΡΟΔΟΤΟΥΝ ΑΚΟΥΣΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ. ΩΣΤΟΣΟ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΛΕΓΞΕΤΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΤΕ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δοκιμάστε να κάνετε ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα. Αν δεν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι που να δικαιολογούν το σύμπτωμα καλό είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για βοήθεια.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα βοηθούσε να μιλήσετε με ψχοθεραπευτή.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • αν σκέφτεστε να ξεκινήσετε κάποιας μορφής ψυχοθεραπεία, ίσως να σας ήταν χρήσιμο να επιλέξετε ένα άνδρα θεραπευτή ώστε να μπορείτε να νιώσετε πιο άνετα.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συνεδρίες συμβουλευτικής να αναγνωριστούν οι δυσλειτουργικές πεποιθήσεις ή σκέψεις και προσδοκίες που σαμποτάρουν την στύση σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Οι παράγοντες που αναφέρετε, του αλκοόλ, του τσιγάρου και της άθλησης, όντως είναι σημαντικοί. Η θεραπεία που σας έδωσαν οι γιατροί ήταν συγκεκριμένης ή αόριστης διάρκειας; Αν ήταν η 2η περίπτωση και αν όντως διαπιστώνατε ότι βοηθούσαν στη λειτουργικότητά σας, για ποιο λόγο σταματήσατε τη λήψη τους;

    Όπως και να έχει, φαίνεται ότι όντως το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε είναι ψυχογενές. Συνήθως για τις καταστάστεις αυτές ευθύνονται τα αυξημένα επίπεδα στρες, τα οποία μάλιστα μπορεί να είναι και ασυνείδητα. Αυτό που παρατηρείτε ενδέχεται να μην είναι τίποτε άλλο από το σώμα σας που προσπαθεί να σας πει κάτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας,

    Οι δυσκολίες γύρω από τη στύση μπορεί να οφείλονται είτε σε οργανικούς παράγοντες, είτε σε ψυχολογικούς είτε σε ζητήματα σχέσης.

    Επισκεφθήκατε δύο γιατρούς όπως αναφέρατε, εννοείτε ανδρολόγους; Λέτε πως οργανικά δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

    Συνεπώς θα πρέπει να διερευνηθεί το ζήτημα είτε σε ψυχολογικό επίπεδο είτε σε επίπεδο σχέσης. Σας συμβαίνει γενικά ή στα πλαίσια συγκεκριμένης σχέσης στην οποία βρίσκεστε;

    Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως θα σας βοηθούσε η ατομική Ψυχοθεραπεία. Πολλές φορές οι σωματικές εκδηλώσεις υποκρύπτουν ψυχολογικά αίτια στα οποία δεν πάει το μυαλό μας.

    Τζο Γρη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Θα πρέπει να συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο για νσ συμβουλέψει και για ψυχοθεραπεία για το εν λόγω θέμα αλλά και φαρμακευτική θεραπεία εφόσον χρειασθεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!
    Σωστά το καταλάβατε!
    Το άγχος γενικά και το άγχος (σεξουαλικής) επίδοσης ειδικά, είναι σχεδόν πάντα η γενεσιουργός αιτία των προβλημάτων στύσης σε αυτή την ηλικία!
    Τα φάρμακα, συνήθως αγχολυτικά και σπανιότερα ανδρογόνα μπορεί να είναι χρήσιμα σε κάποιες περιπτώσεις αλλά...
    Καλό είναι το "σωσίβιο" αλλά ήρθε η ώρα να μάθετε κολύμπι!
    Απευθυνθείτε σε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στην αντιμετώπιση ψυχοσωματικών διαταραχών γενικώς και ψυχοσεξουαλικών προβλημάτων ειδικώς!

    ΔημήτριοςΠαπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής!

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Χαίρεται. Η στυτική δυσλειτουργία είναι πολύ συχνή στους άνδρες, ιδιαίτερα όταν αντιμετωπίζουν στρες. Αν δεν αναλύσεις τους παράγοντες που επιδρούν στη στύση του με τη βοήθεια ενός ψυχοθεραπευτή ή ενός βιβλίου (δεν έχω κάτι να συστήσω δυστυχώς), είναι δύσκολο να βρεις τη λύση. Είμαι στη διάθεση σου αν χρειαστείς πιο εξειδικευμένη στήριξη.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα, Είναι σημαντικό να αναγνωρίζουμε ότι η στυτική δυσλειτουργία μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των ψυχολογικών.

    Καταρχάς, είναι καλό που επισκεφθήκατε ιατρούς και ακολουθήσατε τη θεραπεία που σας πρότειναν. Εφόσον οι ιατρικές εξετάσεις δεν έδειξαν κάποιο οργανικό πρόβλημα, θα μπορούσαμε να εξετάσουμε την πιθανότητα ψυχολογικών αιτίων.

    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι μια επιλογή για να εξερευνήσουμε τυχόν ψυχολογικά ζητήματα που μπορεί να προκαλούν αυτήν τη δυσλειτουργία. Ένας εξειδικευμένος ψυχοθεραπευτής θα μπορέσει να σας βοηθήσει να εξετάσετε τα συναισθήματά σας και να προσδιορίσετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,

    Εφόσον βιολογικά είστε υγιής, ίσως πρέπει να αναζητήσετε σε ψυχολογικούς λόγους την αιτία.
    Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα μπορέσει να σας κατευθύνει.

    Καλό σας απόγευμα.

    Στέλιος Γκανάς

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Θα μπορούσατε να ερευνήσετε τα βαθύτερα αίτια της στυτικής δυσλειτουργίας σας με μια επίσκεψη σε σύμβουλο ψυχικής υγείας. Υπάρχουν τρόποι να ξαναβρείτε την υγιή σεξουαλική σας ζωή.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας.
    Από το σύντομο ιστορικό σας φαίνεται ότι υφίσταται συναισθηματική εμπλοκή αναφορικά με το θέμα της σεξουαλικής συνεύρεσης και εξοικείωσής σας με το σώμα και τη λειτουργία σας.
    Η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να διερευνήσετε και να ερμηνεύσετε τις εμπλοκές αυτές.
    Με εκτίμηση.
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας, εάν η στυτική δυσλειτουργία που περιγράφεται δεν σχετίζεται με κάποιον οργανικό παράγοντα αλλά έχει ψυχογενή αιτια, τότε η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης θα ήταν χρήσιμη για την βελτίωση της κατάστασης. Το άγχος όταν υπάρχει σε μεγάλα επίπεδα μπορεί να αποβεί δυσλειτουργικό για την καθημερινότητα μας. Αυτό ως αποτέλεσμα ενδέχεται να επειρεασει πολλούς παράγοντες όπως και αυτός που αναφέρατε παραπάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία ειναι αρκετά βοηθητική στην αντιμετώπιση των σκέψεων και αντιλήψεων που πυροδοτούν αυτήν την στάση, με σκοπό την ανεύρεση νέων στάσεων και σκέψεων πιο λειτουργικών. Η σ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας. Μπορείτε να εξετάσετε το θέμα σας και με κάποιον σεξολόγο.

    Μπογδάνου Έλενα

    Ψυχολόγος - Ομαδική Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοδραματίστρια

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα. Τα χάπια πολλές φορές από μόνα τους δεν αρκούν. Άρα δεν είναι δικό σας σφάλμα. Χρειάζεται να δείτε έναν σεξολόγο για να δείτε σε βάθος τι μπορείτε να κάνετε. Ενδεχομένως μια βραχεία θεραπεία με ένα σεξολόγο ψυχολογο να σας βοηθήσει. Πρέπει κατ’ αρχήν να γίνει μια σωστή διάγνωση και μια αξιολόγηση της δίκης σας κατάστασης.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Υπάρχει πολύ άγχος πίσω από την δυσκολία την οποία περιγράφετε και χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή για ν α το συζητήσετε.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • χρειαζεται να ξεκινησετε συστηματικη ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • αν το προβλημα δεν ειναι οργανικο, ξεκινηστε ψυχοθεραπεια

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι