• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 29/01/2024

Με πιάνουν σωματικά συμπτωματα...τρεμοπαίζουν τα πόδια μου. Χάνω το έδαφος κάτω από τα πόδια μου......δεν έχω συναίσθηση με το περιβάλλον...απωλεια μνημης. Αυτά συμβαίνουν ξαφνικά κάθε μέρα και διαρκουν πάνω από ώρα.....

11 ειδικοί απάντησαν

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε προσομοιάζουν με κρίση πανικού. Ωστόσο, για να μπει διάγνωση θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση από έναν ψυχίατρο, προκείμενο να συνεκτιμηθει το ιστορικό και και να λάβετε τις κατάλληλες οδηγίες.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Μακάρι να είχα την μαγική συνταγή που λέει κάντε αυτό και όλα θα περάσουν , χρειάζεται να μιλήσετε και να διερευνηθεί τι σας απασχολεί από το πιο μικρό ή πιο "χαζό" μέχρι κάτι σοβαρό , οπότε αναζητήσετε ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας ταιριάξει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται τρομακτικό, σχεδόν βασανιστικό... Λυπάμαι πολύ. Μιλάτε για σωματικά συμπτώματα, και δίνετε την αίσθηση ότι με κάποιο τρόπο έχουν τη δική τους βούληση, ότι κάνουν ό,τι θέλουν, όποτε το θέλουν.

    Χάνετε το έδαφος κάτω από τα πόδια σας, την επαφή με το περιβάλλον σας. Συνολικά ακούγονται συμπτώματα αγχώδους διαταραχής. Θα σας ενθάρρυνα να τα διερευνήσετε περισσότερο μέσα σε μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Να τους δώσετε χώρο, να ακούσετε αυτό που ενδεχομένως προσπαθούν να σας πουν. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Φαίνεται να αντιμετωπίζετε κάποια μορφή αγχώδους διαταραχής. Οι σωματικές αντιδράσεις όπως τρέμουλα στα πόδια,, έλλειψη αίσθησης του περιβάλλοντος και απώλεια μνήμης αποτελούν συχνά συμπτώματα της αγχώδους διαταραχής.
    Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να προκαλέσουν αίσθηση ανασφάλειας, αδυναμίας ή ανησυχίας και να επηρεάζουν αρνητικά την καθημερινή ζωή και τις καθημερινές δραστηριότητες ενός ατόμου.
    Θα ήταν σκόπιμο να συμβουλευτείτε και να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή ώστε μαζί να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε την παρούσα κατάσταση καθώς και να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης της.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε πρώτα με ένα γιατρό για να αποκλείσετε κάτι οργανικό και στη συνέχεια να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας σε περίπτωση που όλο αυτό συνδέεται με κάποιο στρεσογόνο συναισθηματικό γεγονός.

    Χατζησωτηράκη Ειρήνη

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • θα πρέπει να δείτε το πότε συμβαίνουν αυτά. Είναι ενδεχομένως λόγω της εργασίας σας; της οικογενειακής ή της προσωπικής κατάστασης;

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλημέρα,
    Το σώμα σας εκφράζετε μεσα απο μια σειρά συμπωμάτων. Δεν αναφέρεστε σε στρες, άγχος που πιθανά να βιώνετε και εκδηλωνετε με αυτό τον τρόπο. Καλό θα ήταν να παρατηρήσετε πως είσαστε και σε συναισθηματικό επίπεδο καθώς τίποτα δεν εκδηλωνετε ετσι απλά.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα. Έτσι όπως περιγράφετε τα συμπτώματα σας, φαίνεται να σωματοποιειτε κάποιο αρνητικό συναίσθημα που σας δημιουργείτε. Θα σας πρότεινα να δείτε κάποιον ψυχοθεραπευτή εκπαιδευμένο στη γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία, που εξειδικεύεται σε τέτοια συμπτωματολογία.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Λέγεται σωματοποίηση και είναι μία λάθος άμυνα με λίγες συναντήσεις μπορείτε να το διαχειριστείτε οφείλετε στην ανησυχία

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα, πηγαίνετε σε έναν παθολόγο για να ελέγξετε αν είναι κάτι οργανικό, αυτός θα σας καθοδηγήσει να κάνετε και άλλες εξετάσεις αν χρειάζεται. Αν δεν είναι τότε ενδέχεται αυτά που σας συμβαίνουν να έχουν ψυχογενή αίτια και να χρειάζεστε ένα επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να αξιολογήσει την κατάσταση σας. Στην περίπτωση αυτή ένας Ψυχίατρος θα μπορέσει να δει αν χρειάζεστε φάρμακο, ή/και ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Προκειμένου να αποκλειστούν οποιαδήποτε παθολογικά αίτια, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν αξιόλογο και βοηθητικό παθολόγο. Σε περίπτωση που όλα είναι εντάξει (κάτι το οποίο σας εύχομαι με κάθε καλό), η λύση της θεραπευτικής οδού για ψυχοθεραπεία είναι διαθέσιμη και ενεργή. Τα σωματικά αίτια απορρέουν εσώτερα από το νοητικό και συναισθηματικό σώμα. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση και επεξήγηση ως προς αυτό το κομμάτι, είμαι παρούσα. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι