• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλησπερα σας, πριν 7 χρόνια ξεκίνησε για εμένα μια δυσκολη περίοδος η οποία είχε ως αποτέλεσμα να παθαίνω κρίσεις πανικού και να αποκτήσω αγοραφοβία. Πλέον κρίσεις δεν παθαίνω κι αν πάθω μια στο τόσο, μπορώ να την ελέγξω. Το πρόβλημα μου είναι ότι μου έχει μείνει ένα ψυχοσωματικό (;), όταν αγχώνομαι να με πιάνει τουαλέτα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να ζήσω όπως θέλω, να με δυσκολεύει στην καθημερινότητα μου και να αναπολώ τον παλιό καλό μου εαυτό. Το να πας τουαλέτα είναι φυσική ανάγκη και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η φοβία. Πιστεύετε ότι οφείλεται στην αγοραφοβία που μου είχε δημιουργηθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο και επηρεασμένο αισθάνεσαι από αυτήν τη φοβία που έχει επηρεάσει την καθημερινότητά σου. Είναι πιθανό η φοβία αυτή να σχετίζεται με την αγοραφοβία που είχες παλαιότερα, καθώς η ανακούφιση της έντασης του άγχους μπορεί να εκδηλώνεται με διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένων των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων. Ωστόσο, είναι σημαντικό να εξετάσεις αυτήν τη φοβία με έναν γαστρεντερολόγο ή ακόμα και έναν γενικό γιατρό για να εξαιρεθεί οποιαδήποτε ιατρική αιτία πίσω από αυτά τα συμπτώματα. Ο γαστρεντερολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις και να διαχειριστείς αυτά τα συμπτώματα με συμβουλές, διαγνωστικές διαδικασίες και ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους.αυτο που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Το καλύτερο θα είναι να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχοθεραευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα! Κατανοώ πλήρως τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε λόγω της φοβίας σας. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσουμε αυτές τις προκλήσεις με ευαισθησία και επαγγελματισμό.

    Η αγοραφοβία που είχατε πριν 7 χρόνια μπορεί να συνδέεται με την παρούσα φοβία που αντιμετωπίζετε σχετικά με την τουαλέτα. Οι φοβίες μπορούν να εξελιχθούν και να επηρεάσουν διάφορους τομείς της ζωής μας, συμπεριλαμβανομένων των φυσιολογικών λειτουργιών όπως η επίσκεψη στην τουαλέτα.

    Σαν ψυχολόγος, θα σας πρότεινα να εξετάσετε το θέμα βαθύτερα. Μια ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τη φοβία σας και να ανακτήσετε την καθημερινή σας ζωή. Συνερ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Η ανάπτυξη φόβων και το άγχος που βιώνετε μπορεί να συνδέεται με προηγούμενες εμπειρίες, όπως η αγοραφοβία που αναφέρετε. Είναι πιθανό να υπάρχει σχέση μεταξύ της φοβίας σας για τις κρίσεις πανικού και της ανησυχίας που αισθάνεστε σχετικά με την επίσκεψη στην τουαλέτα. Συνιστώ να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με έναν ειδικό στην ψυχοθεραπεία, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε αυτά τα συμπτώματα με πιο αποτελεσματικό τρόπο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Πριν από επτά χρόνια, άρχισε για εσάς μία εξαιρετικά δύσκολη περίοδος, χαρακτηρισμένη από κρίσεις πανικού και την ανάπτυξη αγοραφοβίας. Ενώ αυτή η περίοδος φαίνεται να έχει περάσει, σας έχει μείνει ένα επίμονο ψυχοσωματικό σύμπτωμα: μια εντεινόμενη ανάγκη για τουαλέτα υπό καταστάσεις άγχους, που σας δυσκολεύει την καθημερινότητα
    Η ψυχοσωματική αυτή αντίδραση μπορεί να είναι συνέπεια της αγοραφοβίας που εμφανίσατε, καθώς το άγχος συχνά εκδηλώνεται μέσα από σωματικά συμπτώματα, ειδικά όταν το άτομο βρίσκεται σε κατάσταση υψηλού στρες ή ανησυχίας.
    Είναι πρωταρχικής σημασίας να αναζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη για να διαχε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Όπως έχετε αναφέρει η δυσκολία που αντιμετωπίσατε και ίσως αντιμετωπίζετε εδώ και εφτά χρόνια σας έχει φέρει στρες και άγχος που εκδηλώνεται σε κοινωνικό άγχος κι αυτό με τη σειρά του εκδηλώνεται με το να πηγαίνετε συχνά τουαλετα.
    Θα ήταν ωφέλιμο για εσάς να ζητήσετε βοήθεια από έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας ώστε να φροντίσετε και να δώσετε λυσεις σε αυτά που σας απασχολούν..!
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια