• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

Περνάει η αγχώδεις διαταραχή ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ! Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ. ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ, ΝΑΙ ! ΜΕ ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Με κατάλληλη θεραπεία ναι , ειδικά αν είστε έτοιμοι για απαραίτητες αλλαγές στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Η αγχώδης διαταραχή χρειάζεται τη κατάλληλη ψυχοφαρμακευτική και ψυχοθεραπευτική φροντίδα. Διαφέρει από τις αποκλειστικά σωματικές ασθένειες, με την έννοια ότι ο σκοπός, σε αρχικό στάδιο τουλάχιστον, δεν είναι να προσπαθήσουμε "να τη κάνουμε να φύγει", αλλά να της δώσουμε χώρο, να την ακούσουμε, να δούμε τι έχει να μας πει. Έτσι σταδιακά θα επιτευχθεί η θεραπεία της. Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να λάβετε την υποστήριξη που χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Και βέβαια περνάει. Θεραπεία και υποστηρικτικό περιβάλλον. Σε λίγες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή. Τις περισσότερες φορές οι παράγοντες του άγχους μπορούν να αναπλαισιωθούν κατά τη θεραπευτική διαδικασία.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Με κατάλληλη θεραπεία ναι, θα αποφασίσει ο θεράπων ψυχίατρος, συνήθως χρειάζεται συνδυασμός ψυχοθεραπείας κι εφόσον χρειάζεται και φαρμακευτικής θεραπείας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αγχώδης διαταραχή είναι μια σοβαρή και διαρκής κατάσταση που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ποιότητα ζωής κάποιου. Ωστόσο, με κατάλληλη αντιμετώπιση και υποστήριξη, πολλοί άνθρωποι βελτιώνουν σημαντικά τα συμπτώματά τους και μπορούν να διαχειριστούν καλύτερα την αγχώδη διαταραχή. Η αντιμετώπιση της αγχώδους διαταραχής συνήθως περιλαμβάνει μια συνδυασμένη προσέγγιση που μπορεί να περιλαμβάνει θεραπεία με φάρμακα, ψυχοθεραπεία ή και τις δύο. Κάθε άνθρωπος ανταποκρίνεται διαφορετικά στη θεραπεία, οπότε είναι σημαντικό να συνεργαστείτε με επαγγελματίες υγείας για να βρείτε τον καλύτερο συνδυασμό θεραπειών που να σας ταιριάζει. Μην διστάσετε ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η αγχώδης διαταραχή είναι μια διαταραχή που χαρακτηρίζεται από έντονο άγχος και ανησυχία. Αυτό το άγχος μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την καθημερινή ζωή του ατόμου που το αντιμετωπίζει, καθώς επηρεάζει τις σχέσεις του, την απόδοσή του στην εργασία και την γενική του ευημερία. Ως ψυχολόγος, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε τα συμπτώματα της αγχώδους διαταραχής και να παρέχουμε κατάλληλη ψυχοθεραπεία για την αντιμετώπισή της.
    Μέσω της θεραπείας μπορούμε να βοηθήσουμε το άτομο να αντιμετωπίσει τους φόβους και τις ανησυχίες του, να ανακαλύψει τις ρίζες αυτών και να αντιμετωπίσει τα άγχη του με πιο υγιή τρόπο, βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα ζω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Οι αγχώδεις διαταραχές αποτελούν κατηγορία διαταραχών. Με τη σωστή φροντίδα (δηλαδή θεραπεία) βεβαίως αντιμετωπίζονται.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα