• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 07/01/2024

Καλησπέρα σας μια φίλη μου εδώ και λίγο καιρό , νιώθει κάτι σα τρέμουλο στο στομάχι και μετά την πιάνει δυσκολία στην αναπνοη ,νιώθει ότι δε μπορεί να αναπνεύσει…Σχετίζεται αυτό στο στομάχι με κρίση άγχους ,πανικού ; Σας ευχαριστώ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει πρώτα να αποκλείσει το οργανικό-παθολογικό. Έπειτα , αν πρόκειται για σωματοποιημένο άγχος, κάτι θέλει να της πει κι έχει τον λόγο του.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Ναι μοιάζει με κρίση πανικού , να δει ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, ένα από τα βασικα κλινικά συμπτώματα των διαταραχών άγχους είναι τα τρεμουλιάσματα στο σώμα, ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα ή δυσκοιλιότητα, δυσκολίες στην αναπνοη, αίσθημα πνιγμού ή ασφυξίας, αίσθημα βάρους στο στήθος ή στην πλατη. Καλό θα ήταν πρώτα να γίνει μια παθολογική διερεύνηση των συμπτωμάτων και εάν δεν εντοπιστούν ευρήματα τότε να απευθυνθεί σε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας με σκοπό την ανακούφιση όλων αυτών των δύσκολων συμπτωμάτων.

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Θα πρότεινα στη φίλη σας να δει ειδικό ψυχικής υγείας εφόσον έχει αποκλείσει παθολογικό παράγοντα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αν αυτό συμβαίνει με στρεσσογόνα ερεθίσματα για το άτομο τότε σχετίζεται περισσότερο με κρίση άγχους. Δηλαδή η κατάσταση δημιουργεί τόσο άγχος που εκδηλώνεται και σωματικά. Αν αυτό συμβαίνει χωρίς να υπάρχει κάποια αγχωτική συνθήκη για το άτομο, τότε ίσως να είναι κρίση πανικού. Θα πρέπει να γίνουν πρώτα εξετάσεις ώστε να αποκλειστεί ο παράγοντας σωματικής νόσου, έλλειψη βιταμινών ή απορρύθμιση του θυρεοειδή.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Ενδεχομένως είναι συμπτώματα πανικου χρειάζεται αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Η σωματοποίηση του άγχους είναι μια πιθανή αιτία για τη δυσκολία στην αναπνοή και το "τρέμουλο" στο στομάχι. Προτείνεται μια οργανική εξέταση απο παθολόγο για τον αποκλεισμό οργανικών παραγόντων που ενδεχόμενα το προκαλούν και αν δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, να αναζητήσει στοχευμένη ψυχοθεραπευτική βοήθεια.

    Μαυριδάκης Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Ρέθυμνο

  • Σωστά φαίνεται να είναι αγχώδη συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν γράψατε αρκετά αλλά ναι πιθανότατα πρόκειται για κρίσεις πανικού ή κάποια συμπτώματα κρίσεων πανικού . Να είστε καλά. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Πιθανόν ναι, αλλά απαιτείται περαιτέρω αξιολόγηση της κατάστασης και φυσικά απαραίτητη προυπόθεση είναι να κινητοποιηθεί η ίδια.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε θα μπορούσαν να συνδέονται με κρίσεις πανικού. Ωστόσο σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αποκλειστούν τυχόν παθολογικά ευρήματα.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Σύμφωνα με τα συμπτώματα που περιγράφετε για τη φίλη σας, φαίνεται ότι αντιμετωπίζει κάποιο είδος άγχους ή πανικού. Η σύνδεση μεταξύ των συμπτωμάτων στο στομάχι και της αίσθησης δυσκολίας στην αναπνοή είναι συνηθισμένη σε περιπτώσεις άγχους. Όταν αγχωνόμαστε το σώμα μας εκκρίνει ορισμένες χημικές ουσίες που μπορούν να επηρεάσουν το στομάχι και την αναπνοή μας. Η φίλη σας ίσως να βιώνει δυσάρεστες σκέψεις, φόβο ή ανησυχία, που ενδέχεται να προκαλούν αυτή τη σωματική αντίδραση. Εάν αυτά τα συμπτώματα επιμένουν για πολύ καιρό θα σας πρότεινα η φίλη σας να αναζητήσει βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας για να διαχειριστεί καλύτερα το άγχος κα... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι συνδεδεμένα με την κρίση άγχους ή πανικού. Είναι σημαντικό να εξεταστεί από ιατρό για να εξαιρεθούν άλλες πιθανές αιτίες. Οι κρίσεις άγχους μπορούν να προκαλέσουν φυσιολογικές αντιδράσεις στο σώμα, όπως τρέμουλο στο στομάχι και δυσκολία στην αναπνοή. Μέχρι να δει ένας γιατρός τη φίλη σας, η υποστήριξή σας και η κατανόησή σας μπορεί να της είναι πολύτιμη.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια