• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 25/07/2023

Τι μπορώ να κάνω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αν με Πιάνουν κρίσεις πανικού; Μπορούν να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα Στην εγκυμοσύνη μου ;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Αν βιώνετε κρίσεις πανικού είναι σημαντικό να λάβετε ψυχολογική υποστήριξη. Δεν είναι επικίνδυνες για εσάς ή την εγκυμοσύνη οι κρίσεις, αλλά το άγχος που βιώνετε, πριν αυτό εκφραστεί μέσω της κρίσης, δεν είναι βοηθητικό για κανέναν. Υπάρχουν φορείς που υποστηρίζουν εγκυμονούσες, παραθέτω λινκ: https://www.fainareti.gr/el/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Μπορείτε να δοκιμάσετε χαλαρωτικές ασκήσεις, ψυχοθεραπεία, διαλογισμό κλπ. Όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πρόληψη. Η φαρμακευτική αγωγή ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Το μόνο χαλαρωτικό που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είναι η βαλεριάνα και για αυτό είναι απαραίτητο να ρωτήσετε πρώτα τον γυναικολόγο σας!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • κατα κύριο λόγο όχι, αλλά γιατί δεν ρωτάτε το γυναικολόγο σας που σας παρακολουθεί;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Για αυτό το ερώτημα καλό θα ήταν να απευθνθείτε είτε σε ψυχίατρο είτε σε γυναικολόγο, καθώς απαιτεί βαθύτερες γνώσεις λειτουργίας του οργανισμού που ένας ψυχολόγος μπορεί να μη διαθέτει. Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας, χρειάζεται να απευθυνθείτε εκεί που νιώθετε πιο άνετα ώστε να λάβετε εκείνη τη στιγμή στήριξη. Το έντονο και διαρκές άγχος επηρεάζει τα βρεφάκια ωστόσο αυτό είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί σε συνεργασία με γυναικολόγο και ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Οι κρίσεις πανικού προκαλούνται από έντονο άγχος που σωματοποιείται. Θα είναι καλό να δείτε ειδικό, ψυχοθεραπευτή, ώστε να σας βοηθήσει να ηρεμήσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, όντως κάποιες φορες το άγχος κατα τη διάρκεια της κύησης μπορεί να ειναι αυξημένο. Ενδεικτικά μπορεί να αυξηθεί το πρώτο τρίμηνο ή προς το τέλος του δεύτερου που το έμβρυο μεγαλώνει και προκαλεί κάποιες δυσκολίες στο σωμα μας. Αν προϋπήρχαν κρίσεις πανικου τα συμπτωματα θα αφορούν παρομοια ερεθίσματα πχ δυσκολία στην ανασα. Μπορείτε να δημιουργήσετε ρουτίνες που να σας βοηθούν , όπως ένα ζεστο γαλο με Μελι ή τεχνικές mbct. Ως προς το αν επηρεάζουν το έμβρυο, δεν εχει βρεθεί κάποια υψηλή συσχέτιση. Ομως θα σας προτεινα να έχετε ένα γυναικολόγο που θα μπορείτε να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας ανοιχτά

    Βλάσση Λένια

    Ψυχολόγος

    Άλιμος

  • Είναι καλό να έχετε επαφή με κάποιον ειδικό ώστε να προλάβετε η να αντιμετωπίσετε κάποια προσβολή πανικού.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Όσο λιγοτερα είναι τα στρες σε μια εγκυμοσύνη τόσο υγιεστερη θα είστε και εσείς και το έμβρυο. Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας, ιδανικά εξειδικευμένο σε περίγεννητικα ζητήματα , ώστε να λάβετε ψυχοθεραπευτικη βοήθεια με στόχο τη μείωση του στρες

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με ειδικό ψυχίατρο τί θα μπορούσατε να πάρετε, υπάρχουν φάρμακα σχετικά ασφαλή στην εγκυμοσύνη, να του ζητήσετε να σας ενημερώσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός