• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 20/11/2022

Ένα πρόσωπο συγγενικό μεγάλης ηλικίας , στα καλά καθούμενα έκατσε κάτω και τσιριζε ! Κάτι το οποίο μετά από λίγο δεν το θυμόταν ! Τι μπορεί να του συμβαίνει;

33 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! θα ήταν καλό να του προτείνετε να κάνει αρχικά μία αξιολόγηση των νοητικών του λειτουργιών. Μπορεί να είναι ένδειξη διαταραχών μνήμης. Σε περίπτωση που αναφερόμαστε σε άτομο άνω των 60 ετών. Αυτό μπορεί να γίνει σε πλαίσιο Κέντρων Ημέρας για την Άνοια αλλά και σε ιδιωτικό πλαίσιο.

    Ευθυμίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Βύρωνας

  • Καλησπέρα Σας,
    Για να στοιχειοθετηθεί η διάγνωση μίας διαταραχής χρειάζεται να πληρούνται κάποια κριτήρια με βάση τα διαγνωστικά εγχειρίδια DSM και ICD, τα οποία χρησιμοποιούνται από ειδικους ψυχικής υγείας για τη διαγνωστική διαδικασία. Με βάση τα εγχειρίδια αυτά η εκάστοτε διάγνωση βασίζεται σε κλινική εικόνα, ιστορικό, συμπτώματα και διάρκεια εμφανισης συμπτωμάτων κ.α.. Η διάγνωση λοιπόν μίας διαταραχής ειναι μια διαδικασία, η οποία μπορεί να γίνει μόνο από κάποιον εξειδικευμένο ειδικό ψυχικής υγείας κατ' ιδίαν με τον εκάστοτε θεραπευόμενο.

    Θεοφιλοπούλου Δανάη

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Δεν μπορεί να δοθεί καμία διάγνωση με τέτοια στοιχεία. Καλο θα ήταν να το αξιολογήσει κάποιος νευρολόγος.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί απλά να ήταν μια κρίση άγχους, μπορεί όμως αυτές οι συμπεριφορές να είναι εκδηλώσεις κάποιας νευροεκφυλιστικής νόσου για την οποία χρειάζεται άμεσα θεραπεία. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε αρχικά σε κάποιο νευρολόγο ώστε να γίνει μια αρχική διάγνωση και αν αποκλειστεί μια νευρολογική πάθηση, τότε είναι σκόπιμο να αναζητήσετε την συμβολή ενός ψυχιάτρου ώστε να διερευνηθούν άλλες ψυχικές αιτίες που οδηγούν το άτομο σε τέτοιου είδους συμπεριφορές.

    Νέστορος Ιωάννης MD, FRCP(C), PhD Neurophysiology (McGill), IAPCP, LFIBA, LFABI & Συνεργάτες

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Σύνταγμα

  • Πολλά και τίποτα. Βοηθήστε σε πρώτη φάση το άτομο να αξιολογηθεί από νευρολόγο και από εκεί θα σας κατευθύνουν.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Χρειάζεται λεπτομερέστερη περιγραφή, λήψη ιστορικού, νευροψυχολογική εκτίμηση και ιατρικές εξετάσεις ώστε να απαντηθεί σωστά το ερώτημα σας.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Θα ήταν χρήσιμο να παρακολουθήσετε λίγο πιο στενά τη συμπεριφορά του, να δείτε αν ξεχνάει γενικά πράγματα. Σε αυτή την περίπτωση απευθύνεστε σε νευρολόγο.

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Σε περιπτώσεις που βλέπουμε κάποια αλλαγή συμπεριφοράς (ειδικά σε ηλικιωμένα άτομα) θα πρέπει πρώτα να γίνει έλεγχος να αποκλειστεί οποιαδήποτε παθολογία του εγκεφάλου (πχ ενας ψυχίατρος θα μπορούσε ίσως να σας συστήσει μια μαγνητική εγκεφάλου) και φυσικά να γίνει και ένας νευροψυχολογικός έλεγχος και εκτίμηση νοητικών λειτουργιών (από ψυχολόγο ή/και ψυχίατρο) για την πιθανή ύπαρξη άνοιας (δεν ξεκινούν όλες οι άνοιες με προβλήματα μνήμης- κάποιες ξεκινούν με αλλαγές στη συμπεριφορά).

    Καμτσαδέλη Βασιλική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Ευχαριστώ πολύ για το ερώτημά σας. Ιδιαίτερα για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, στα οποία παρουσιάζονται θέματα στη μνήμη, καλό θα ήταν αρχικά να απευθυνθείτε για ιατρική αξιολόγηση του περιστατικού.(κατά προτίμηση σε νευρολόγο)

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Θα σας συμβουλεύαμε να επικοινωνήσετε αρχικά με τον οικογενειακό σας ιατρό που έχει και το αντίστοιχο ιστορικό του ασθενούς και να σας παραπέμψει στην κατάλληλη ειδικότητα.

    My Mental Health

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι σημαντικό να γνωρίζω το ιστορικό του ατόμου αλλά και τι συνθήκες πίεσις μπορεί να διανύει στην παρούσα φάση της ζωής του και όχι μόνο τώρα , ως τόσο θα μπορούσαμε να πούμε ότι σίγουρα υπήρχε μια συναισθηματική έκρηξη δλδ ψυχογενή κρίση . Σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητο να επισκεφθεί έναν ειδικό ψυχικής υγείας .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Μάλλον χρειάζεται να επισκεφθείτε νευρολόγο για να πάρει πλήρες ιστορικό

    Κυπραίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας. Θα σας συνιστούσα να το διερευνήσει ένας νευρολόγος ή ψυχίατρος.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Γειά σας!
    Μιλήστε πρώτα με έναν νευρολόγο!
    Αν οι νευρολογικές εξετάσεις δεν δείξουν εκφυλιστικές νευρολογικές αλλοιώσεις , τότε επικοινωνήστε με ένα ψυχολόγο ή / και ψυχίατρο!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθεί σε κάποιον νευρολόγο ή ψυχολόγο με ειδίκευση νευροψυχολογία

    Δανέζη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Αργυρούπολη

  • Χρειάζεται να το δει κάποιος. Μπορεί να είναι κρίση άγχους, μπορεί όμως να είναι και κάτι οργανικό. Ρωτήστε τον γιατρό σας, και αν δεν υπάρχουν οργανικά αίτια, τότε μπορεί να αναζητήσετε την κατάλληλη ψυχολογική βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας και καλό μήνα! Καταλαβαίνω ότι βιώσατε ένα σχεδόν τραυματικό συμβάν, που σας πυροδότησε ανησυχία για το αγαπημένο πρόσωπο. Ωστόσο, δε θα μπορούσα να κάνω κάποια επαρκή ερμηνεία , με βάση αυτό που συνέβη. Θα μπορούσατε να είστε προσεκτικός/ή απέναντι στις κινήσεις του και εάν εντοπίσετε επανάληψη του περιστατικού και άλλες σημαντικές/ξαφνικές αλλαγές στη συμπεριφορά, να συμβουλευτείτε έναν νευρολόγο.

    Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εμμανουέλα-Μαρίνα Βιντιάδη
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια MSc

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Κηφισιά

  • Αγαπητέ ενδιαφερόμενε,
    πολλά μπορεί να συμβαίνουν στο συγγενικό σας πρόσωπο. Ένα από αυτά είναι και η ηλικία που επιφέρει αλλοιώσεις στη μνήμη, στα συναισθήματα και κάποιες φορές και στη συμπεριφορά. Η ντροπή επίσης, η οποία ακολουθεί μια ακατάλληλη συμπεριφορά πιθανών να είναι μια εξήγηση για την μετέπειτα μη παραδοχής της. Εάν ο ηλικιωμένος συγγενής σας βιώνει μοναξιά ή εγκατάλειψη πιθανών η συμπεριφορά να έχει ως σκοπό την πρόσκληση ενδιαφέροντος και προσοχής.
    Σκέφτομαι και άλλες εξηγήσεις όπως αρχές γεροντικής άνοιας, ή alzheimer που όμως δεν υπάγονται στη ειδικότητά μου. Θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε ένα γιατρό-γεροντολόγο ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακού Θωμαή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Θα πρέπει να επισκεφτείτε γιατρό ή κάποιο νοσοκομείο για αξιολόγηση.

    Τσίμπρη Πηνελόπη MSc (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Είναι πολλές οι καταστασεις που μπορεί να εμπλέκονται. Το σημαντικότερο είναι να αποκλειστεί το παθολογίκο αίτιο και κατόπιν εφόσον κριθεί απαραίτητο να εκτιμηθεί από ψυχίατρο.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα, καλό θα ήταν να γίνει μια νευρολογική ή και ψυχιατρική αξιολόγηση.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Είναι σημαντικό να επισκεφθεί το ίδιο το πρόσωπο η κάποιος συγγενής, έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να αναφέρει εάν υπάρχουν παρόμοια γεγονότα ώστε να πάρουν ένα ολοκληρωμένο ιστορικό και να του δώσουν την κατάλληλη βοήθεια

    Μουντζούρη Ευδοκία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο σοκαριστικό θα μπορούσε να ήταν το θέαμα αυτό για εσάς και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειά σας. Θα χρειαστεί να έχω πρόσβαση στο ιατρικό και ψυχολογικό ιστορικό του ανθρώπου για να κάνω μία ενημερωμένη εκτίμηση. Κατά πάσα πιθανότητα όμως, εφόσον υπάρχει και ο παράγοντας της μεγάλης ηλικίας, το πιθανότερο να είναι κάτι νευρολογικής φύσεως. Καθώς δυστυχώς δεν έχω την ανάλογη εκπαίδευση ή εξειδίκευση σε τέτοια ζητήματα, θα πρότεινα να κλείσετε ραντεβού με κάποιον νευρολόγο. Δεν αποκλείω να υπάρχει και ψυχολογικό υπόβαθρο, αλλά χρειάζεται να γνωρίζω περισσότερες πληροφορίες για να κάνω μία τέτοια εκτίμηση.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • θέλει διερεύνηση αυτό το συμβάν, αλλά δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε μία μεμονομένη συμπεριφορά. Θα ήταν οφέλημο να εξεταστεί εάν δε θυμάται πραγματικά το γεγονός και στη συνέχεια να δει το άτομο ειδικός γιατρός ώστε να διερευνηθεί (εξαρτάται η ηλικία) για τυχόν αρχή άνοιας ή άλλης πάθησης που σχετίζεται με τέτοιου είδους συμπερφορές.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Πολλές είναι οι πιθανές απαντήσεις, θα πρότεινα ωστόσο να επισκεφτεί νευρολόγο

    Ρωμαίου Βάσω και Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Ίσως πάσχει από άνοια. Θα πρέπει να εξεταστεί από ειδικό

    Αποστολίκας Απόστολος

    Ψυχίατρος

    Τρίκαλα

  • Αυτό είναι προς εξέταση από νευρολόγο/ψυχίατρο, ίσως και με ειδίκευση στις μεγάλες ηλικίες εί δυνατόν. Δεν είναι κάτι που απαντάται υπεύθυνα σε ένα FAQ.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Δυστυχώς δεν έχουμε επαρκή στοιχεία για το ιστορικό του και κάτω από ποιες συνθήκες έγινε αυτό το γεγονός . Μια επισκεψη σε νευρολόγο αρχικά για να κάνει κάποιες εξετάσεις θα βοηθούσε πολύ !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Εφόσον το άτομο στο οποίο αναφέρεστε είναι μεγάλης ηλικίας, θα σας συνιστούσαμε αρχικά να διερευνήσετε παθολογικά ή νευρολογικά αίτια σε κάποιον γιατρό της αντίστοιχης ειδικότητας. Εάν αποκλειστούν παθολογικά ή νευρολογικά αίτια μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο ώστε να διερευνηθούν και τα ψυχολογικά αίτια της παραπάνω συμπεριφοράς.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλημέρα σας, πιθανώς βρισκόταν σε σύγχυση ίσως ήταν αντίδραση σε κάποιο στρεσογόνο γεγονός ή ενδεχομένως να οφείλεται σε πρώτα στάδια άνοιας. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να εκτιμηθεί.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Εαν το συμπτωμα που αναφερετε επαναλαμβανεται , μπορει να ειναι αναγκαιο να συμβουλευτειται εναν νευρολογο η ψυχιατρο για μια κλινικη εκτιμηση

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, πιθανό είναι κρίση πανικού, άνοια, αλλά το καλύτερο είναι να πάτε το άτομο αυτό στα εξωτερικά ιατρεία κάποιου νοσοκομείου και να αναφέρετε το περιστατικό στους γιατρούς και σε κάποιον ψυχίατρο

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ώστε να λάβει ένα ιστορικό και να παρέχει μια σαφή διάγνωση και θεραπεία.

    Τυροπούλου Λίλιαν