• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 14/11/2023

Καλησπέρα θα ήθελα να πω και εγώ την δική μου εμπειρία τον τελευταίο καιρό μου έχει κοπεί η όρεξη έχω ζαλαδα κλαίω συνέχεια φοβάμαι να βγω έξω φοβάμαι να κάνω μπάνιο μην πέσω κάτω και πάθω κάτι παίρνω lexotanil 1.5mg δν βλέπω διαφορά δν ξέρω τι να κάνω είναι 22 χρόνον συμβαίνει και σε άλλους αυτό η μόνο σε Μένα?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε αφορούν πολύ κόσμο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή. Η ψυχοθεραπευτική υποστήριξη θα σας βοηθήσει να καταλάβετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τα συναισθήματα που περιγράφετε.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Δυστυχώς συμβαίνει σε πολύ κόσμο. Κάποιες φορές μόνο η αγωγή δεν βοηθά . Επίσης είναι πολύ σημαντικό να είστε σε επικοινωνία με τον γιατρό σας για την πορεία της αγωγής. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει. Ελάτε σε επαφή μαζί μου αν θέλετε. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωβσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να λαμβάνεται μόνο με την υπόδειξη ψυχιάτρου. Σας προτείνω όμως παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή..

    Μυταυτσή Στέλλα

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το βέβαιο είναι ότι αυτά ή παρεμφερή συμπτώματα δεν συμβαίνουν μόνο σε 'σας. Από 'κει και πέρα, καθώς τα όσα περίγραφετε φαίνεται να επιδρούν στην καθημερινότητά σας και τη λειτουργικότητά σας, ωφέλιμο θα ήταν να αναζητήσετε τη συνδρομή ενός ειδικού ψυχικής υγείας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Φυσικά συμβαίναι και σε άλλους αλλά το βίωμα και η εμπειρία μας είναι πολύ προσωπικό και αξιζει να ακουστεί πολύ προεσκτικά. Λέτε ότι παίρνετε λεξοτανιλ, σας παρακολουθεί κάποιος ειδικός ψυχικής υγείας; αν όχι είναι πολύ σημαντικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ο οποίος θα μπορέσει να σας ακούσει και να σας βοήθησει σε όσα αντιμετωπίζετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα φαρμακα που παιρνετε σας τα χορηγησε καποιος γιατρος? Θα σας βοηθησει να απευθυνθειτε σε εναν γιατρο ,τον οικογενειακο σας η σε εναν ψυχιατρο να συζητησετε μαζι του τα συμπτωματα που περιγραφετε,τα οποια σας δυσλολευουν πολυ...και εκεινος θα σας συμβουλευσει για την καταλληλη αγωγη,εφοσον φυσικα τη χρειαζεστε. Επισης θα σας συμβουλευσει πιθανως να ζητησετε και βοηθεια απο εναν ψυχολογο ...Σημαντικο ειναι οτι αναγνωριζετε την αναγκη να ζητησετε βοηθεια για να αλλαξει μια κατασταση που σας δυσκολευει...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι οι αντιδράσεις όπως είναι η κακή διάθεση ή το στρες διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Ορισμένοι άνθρωποι εκδηλώνουν συγκεκριμένα συμπτώματα, ενώ άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετικές αντιδράσεις. Τα συμπτώματα που περιγράφετε όπως απώλεια της όρεξης, η ζαλάδα, τα συνεχή κλάματα, ο φόβος μπορεί να είναι σημάδια ψυχολογικής δυσκαμψίας, καταθλιπτικής ή αγχώδους διαταραχής ή ακόμη και άλλων προβλημάτων. Επίσης η χρήση του Lexotanil πρέπει να γίνεται μόνο υπό την επίβλεψη και την καθοδήγηση ενός γιατρού, που θα προσαρμόσει τη δοσολογία και θα παρακολουθεί τυχόν παρενέργειες. Το καλύτερο σαν πρώτο βήμα για... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο με έντονα συμπτώματα άγχους. Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους ανθρώπους. Η συμβουλή μου είναι να επισκεφτείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να κάνετε μια αξιολόγηση και ανάλογα να σας προτείνει τρόπους θεραπείας.

    Χρηστάκη Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συμβαίνει σε όλους μας , τουλάχιστον μια φορά στη ζωή μας κάτι ανάλογο. Υπάρχουν πια τρόποι να το ερμηνεύσουμε, να το διαχειριστούμε, να το αποδεχτούμε και να προχωρήσουμε με ευτυχία στη ζωή μας.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα σας,
    Προφανώς και τα συμπτώματα που περιγράφετε, δεν αφορούν μόνο εσάς. Τα lexotanil σας τα έχει συνταγογραφήσει κάποιος ψυχίατρος ή είναι άλλου ατόμου ; Να σας ενημερώσω ότι το συγκεκριμένο χάπι ανήκει στην κατηγορία των ηρεμιστικών. Αυτό σημαίνει ότι δεν αντιμετωπίζει την αιτία των συμπτωμάτων παρά μόνο κατευνάζει περιστασιακά το σύμπτωμα. Και όταν λέω περιστασιακά αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο χρονικό διάστημα που διαρκεί η επίδρασή του (κάποιες ώρες). Απο την άλλη τα συμπτώματα έχουν λόγο ύπαρξης, άρα όση χρήση lexotanil και να κάνετε, αν δε συνειδητοποιήσετε τους λόγους που τα πυροδοτούν θα μπαίνετε σε φαύλο κύκλο κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα. Δυστυχώς η κατάσταση που περιγράφετε, είναι πολύ ψυχοφθόρα για ένα άτομο, ειδικά νεαρής ηλικίας που ενώ έχει όλη τη ζώή μπροστά του, δυσκολεύεται να την ζήσει. θα σου πρότεινα ψυχοθεραπεία ώστε να βρεις τον λόγ που ξεκίνησε όλο αυτό, όπως και νευροανάδραση. Στο κεθεσυ. προσφέρονται δωρεάν συνεδρίες τρίμηνες σε περιπτωση που σε ενδιαφέρει. Φιλικά Ανδριάννα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Θέλετε να καταθέσετε και εσείς τη δική σας εμπειρία, να βρείτε κάποιον που να σας ακούσει. Αναφέρετε πολλά δυσάρεστα συναισθήματα, με ίσως κυρίαρχο τον φόβο να μην σας συμβεί το παραμικρό. Σα να υπάρχει μία αίσθηση ότι ανά πάσα στιγμή κάτι μπορεί να πάει στραβά. Παράλληλα αναρωτιέστε αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό.

    Θα σας ενθάρρυνα να διερευνήσετε περαιτέρω τα ζητήματα αυτά μέσω μίας ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας, ώστε να αφουγκραστείτε πλήρως τον εαυτό σας και να διεκδικήσετε εν καιρώ μία πιο λειτουργική καθημερινότητα. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Όσα προαναφέρατε είναι συμπτώματα τα οποία χρειάζεται να δείτε από που προέρχεται. Αυτό μπορεί να γίνει από ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Για να βελτιωθεί η κατάσταση πέραν της φαρμακευτικής αγωγής χρειάζεται ψυχοθεραπεία.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Συμβαίνει και σε άλλους, είναι ένα σύμπτωμα άγχους. Θα σας βοηθήσει το να μιλήσετε σε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Συμβαίνει βέβαια και σε άλλους συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να λάβετε θεραπευτική συμβουλή και να θεραπευτείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να το συζητήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας ! Συμβαίνει σε πολυ κόσμο ειναι συμπτώματα άγχους που θέλει να το μιλήσετε δεν περνά μόνο με φάρμακο ! Ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω ότι περνάς μια δύσκολη περίοδο. Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι κοινά σε άτομα που βιώνουν κατάθλιψη και άγχος. Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχική διαταραχή που μπορεί να επηρεάσει την διάθεση, τη σκέψη, τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά. Το άγχος είναι μια φυσική αντίδραση του σώματος σε στρεσογόνες καταστάσεις. Ωστόσο, όταν το άγχος είναι έντονο ή επίμονο, μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα στη ζωή.

    Το γεγονός ότι δεν βλέπεις διαφορά με το Lexotanil μπορεί να οφείλεται στο ότι η δόση είναι χαμηλή. Μπορείς να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να αυξήσεις τη δόση ή να δοκιμάσεις κάποιο άλλο φάρμακο.

    Ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια