• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/10/2023

Καλησπέρα σας..πως καταλαβαίνουμε ότι έχουμε κατάθλιψη

14 ειδικοί απάντησαν

  • Τα κύρια συμπτώματα είναι χαμηλή διάθεσή έλλειψη ενδιαφέροντος

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα αυτό δεν γίνεται να το καταλάβουμε από μόνοι μας θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο η ψυχίατρο για διάγνωση

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας. Η κατάθλιψη είναι μια διαταραχή της διάθεσης που επηρεάζει τον τρόπο που σκεφτόμαστε και ενεργούμε. Τα συμπτώματα ενδέχεται να είναι διαφορετικά σε κάθε άτομο και είναι απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που παλιά απολάμβανε το άτομο, αλλαγές στον ύπνο και την όρεξη, κούραση, ανησυχία η επιβράδυνση. Επίσης αναποφασιστικότητα, μειωμένη ικανότητα συγκέντρωσης, αίσθημα αναξιότητας και ενοχής. Η διάρκεια των συμπτωμάτων της κατάθλιψης μπορεί να ποικίλει σημαντικά από άτομο σε άτομο. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να βιώνουν συμπτώματα κατάθλιψης για λίγες εβδομάδες, ενώ σε άλλους μπορεί να διατηρούνται για μήνες ή ακόμη και χρόνια. ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η κατάθλιψη για να διαπιστωθεί χρειάζεται μια σειρά από συμπτώματα οποία κυρίως έχουν να κάνουν με την ψυχοσυναισθηματική μας διάθεση, και η διάρκεια και η ένταση των οποίων είναι σταθερή και κάνει την καθημερινότητά αρκετά δυσλειτουργική. Σε αυτό το σημείο η έγκαιρη διάγνωση από κάποιον ψυχίατρο καθώς και η παράλληλη έναρξη ψυχοθεραπείας είναι σημαντικές για την βελτίωση της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αν για αρκετές μέρες νιώθετε έντονη θλίψη, επηρεάζεται η διάθεση για φαγητό και η ποιότητα ύπνου και συνολικά η λειτουργικότητα σας έχει μειωθεί χωρίς να υπάρχει ένας πολύ προφανής λόγος όπως κάποια απώλεια (θάνατος, διαζύγιο, απώλεια εργασίας, χωρισμός) καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας. Ένα από τα χαρακτηριστικότερα γνωρίσματα της κατάθλιψης είναι η ανηδονία, η αδυναμία δηλαδή του ατόμου να ανλήσει χαρά και ευχαρίστηση από πράγματα και καταστάσεις τα οποία παλιότερα απολάμβανε.

    Άλλα συμπτώματα της ψυχικής νόσου περιλαμβάνουν:
    - αισθήματα θλίψης, κενού ή απελπισίας
    - ξεσπάσματα θυμού, ευερεθιστότητα ή απογοήτευση, ακόμη και για μικρά θέματα
    - διαταραχές του ύπνου, συμπεριλαμβανομένης της αϋπνίας ή του υπερβολικού ύπνου
    - κούραση και έλλειψη ενέργειας, οπότε ακόμη και μικρές εργασίες απαιτούν επιπλέον προσπάθεια
    - μειωμένη όρεξη και απώλεια βάρους ή αυξημένη επιθυμία για φαγητό και α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας ..
    Υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια τα οποία χρειάζεται να πληρούνται για να δοθεί η διάγνωση της Κατάθλιψης και σταθμισμένα ψυχομετρικά εργαλεία για την αξιολόγηση.
    Ενδεικτικά κάποια από αυτά (τα οποία μπορεί και να μην πληρούνται όλα) είναι καταθλιπτική διάθεση στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας , έντονη ελάττωση ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας σχεδόν καθημερινά , πιθανή απώλεια ή αύξηση βάρους , αυπνία ή υπερυπνία , κόπωση, απώλεια ενεργητικότητας, όπως και ενδεχόμενη ελαττωμένη ικανότητα συγκέντρωσης.
    Ελπίζω να σας βοήθησα
    Στη διάθεσή σας

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Είναι ένα σύνολο παρταγόντων που μας οδηγεί στην διάγνωση της κατάθλιψης. Ένας ειδικός ψυχολόγος θα μπορέσει να σου προσφέρει την γνώση που χρειάζεσαι!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • πηγαίνουμε σε έναν ψυχίατρο ή κλινικό ψυχολόγο και μας κάνει διάγνωση

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,

    Αρχικά να τονίσω ότι η αυτοδιάγνωση δεν αποτελεί σωστό σύμβουλο. Στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειρες πληροφορίες σχετικά με το θέμα της κατάθλιψης παρόλα αυτά τη διάγνωση μπορεί να την κάνει μόνο ένας ειδικός ψυχικής υγείας. Κάποια βασικά στοιχεία που μπορεί κάποιος να τσεκάρει στον εαυτό του είναι :
    1) Η λειτουργικότητα του. Πόσο αποτελεσματικά ανταπεξέρχεται στην καθημερινότητά του και φυσικά αν υπάρχει αλλαγή αυτής (λειτουργικότητα) σε βασικές καθημερινές υποχρεώσεις του, όπως η εργασία, η αυτοφροντίδα-καθαριότητα, χόμπι που του προκαλούσαν κάποτε ευχαρίστηση αν συνεχίζουν να ικανοποιούν το άτομο ή του δημιουργούν δυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας. Ομολογουμένως υπάρχουν στιγμές στη ζωή όπου νιώθουμε αρκετά πεσμένοι ψυχολογικά, για αρκετό καιρό, και ίσως αυτό να συνοδεύεται και από άλλες δυσάρεστες αλλαγές. Όμως αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι πάσχουμε από κατάθλιψη. Τα κριτήρια για τη διάγνωση της κατάθλιψης είναι συγκεκριμένα, ωστόσο θα σας απέτρεπα από το να αξιολογούσατε μόνος/η σας τον εαυτό σας. Ούτε η απάντηση στο ερώτημα που θέτετε είναι κάτι που μπορεί να δοθεί με υπεύθυνο τρόπο μέσω αυτής της πλατφόρμας, δυστυχώς... Αν θέλετε να μάθετε αν πάσχετε από κατάθλιψη, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο για μία ψυχιατρική αξιολόγηση. Εύχομαι ό,τι καλύτερο. Να εί... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καταθλιπτικό συναίσθημα, ανηδονία, διαταραχές συγκέντρωσης και λειτουργικότητας, διαταραχές όρεξης και ύπνου, ψυχοσωματικά συμπτώματα, αυτοκτονικός ιδεασμός κι ιδέες θανάτου κλπ. Τα δύο πρώτα συμπτώματα και κάποια από τα υπόλοιπα συνυπάρχουν, απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθερσπευτή να κάνει την διάγνωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Υπάρχουν πολλά συμπτώματα, αλλά θα έλεγα το κύριο είναι μια αίσθηση έλλειψης σκοπού, κόπωση, ανηδονία, αίσθηση παταιότητας. Μετά μπορεί αν υπάρχει θλίψη, ευερεθιστότητα, ανορεξία ή βουλιμία, διαταραχές ύπνου, και άλλα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός