• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Πως ξέρω αν έχω κατάθλιψη

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Απευθυνθείτε σε έναν καταρτισμένο ψυχίατρο για να λάβετε μία επίσημη αξιολόγηση της κατάστασής σας. Είναι σημαντικό να μην αυτοδιαγιγνωσκόμαστε, χωρίς την απαραίτητη γνώση και εμπειρία. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • "Η κατάθλιψη μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορους τρόπους και να επηρεάσει την καθημερινή σου ζωή, την απόδοση στην εργασία και τις σχέσεις. Μερικά συμπτώματα που μπορείς να παρατηρήσεις περιλαμβάνουν τη συνεχή αίσθηση λύπης ή κούρασης, την απώλεια ενδιαφέροντος για τις δραστηριότητες που σου άρεσαν παλιά, την αλλαγή στον ύπνο και την όρεξη, καθώς και δυσκολίες στην συγκέντρωση και την λήψη αποφάσεων. Εάν αισθάνεσαι ότι αυτά τα συμπτώματα επηρεάζουν σοβαρά τη ζωή σου, θα ήταν καλό να συνομιλήσεις με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να αξιολογήσεις την κατάστασή σου και να εξερευνήσεις εναλλακτικές θεραπευτικές επιλογές."

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας
    Η κατάθλιψη μπορεί να είναι ένα απ΄λό σύμπτωμα ή ένα επεισόδιο ή χρόνια
    Στην περίπτωση που σας ενδιαφέρει μπορείτε να με καλέσετε και να προσω΄ρηση μου στην χωρήγηση κάποιων ψυχομετρικών εργαλείων

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καταθλιπτικό συναίσθημα, έλλειψη ευχαρίστησης είναι βασικά συμπτώματα, και μπορεί να συνυπάρχουν με διαταραχές όρεξης, διαταραχές ύπνου, διαταραχές λειτουργικότητας και συγκέντρωσης κλπ. Σοβαρό σύμπτωμα ο αυτοκτονικός ιδεασμός που πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γενικά υπάρχουν πολλά' κριτήρια.Ειδικά εάν νιώθετε ότι δεν είστε λειτουργικός στη καθημερινότητα σας σε σύγκριση με πριν, αλλαγές στον ύπνο,ευερεθιστότητα, κατατονία. Πιο σωστά τη διάγνωση να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Αν θέλετε κλείστε έναν ραντεβού.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή κατάσταση που μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή ζωή και την ψυχική υγεία. Μερικά από τα συμπτώματα της κατάθλιψης περιλαμβάνουν τη συνεχή λύπη ή θλίψη, την απώλεια ενδιαφέροντος για τις δραστηριότητες που προηγουμένως απολάμβανες, την αλλαγή στον ύπνο ή την όρεξη, την αυξημένη κόπωση, την απώλεια ενέργειας και τη δυσκολία στη συγκέντρωση. Εάν αισθάνεσαι ότι αυτά τα συμπτώματα σε επηρεάζουν σημαντικά και δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις μόνη σου τα συναισθήματά σου, είναι σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια από έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχίατρο. Στην διάθεση σου.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχολογική κατάσταση που διαμορφώνει τον τρόπο με τον οποίο αισθανόμαστε, σκεφτόμαστε και λειτουργούμε καθημερινά επηρεάζοντας σοβαρά την ποιότητα ζωής μας.
    Συχνά, οι άνθρωποι με κατάθλιψη αισθάνονται συνεχή λύπη, αίσθηση κενού, έχουν απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που παλιότερα απολάμβαναν, αντιμετωπίζουν δυσκολίες στον ύπνο και τη διατροφή, εμφανίζουν αλλαγές στη σεξουαλική τους ζωή, απομονώνονται από φίλους και οικογένεια, αντιμετωπίζουν αυξημένη ερεθιστικότητα και σε πολύ σοβαρές καταστάσεις εμφανίζουν τάσεις αυτοκτονικού ιδεασμού.
    Εάν αναγνωρίζετε οποιαδήποτε από αυτά τα συμπτώματα στον εαυτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, ψυχίατρο ή ψυχολόγο για να διεξάγει διάγνωση.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Οι διαταραχές ύπνου, η ανηδονία, η απομόνωση, σωματική και ψυχική κόπωση για παραπάνω από 6 μήνες είναι συχνά συμπτώματα κατάθλιψης.Η Κατάθλιψη μπορεί να χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή όταν το επίπεδο δυσλειτουργίας του ατόμου σημειώνει σημαντικές αποκλίσεις. Ωστόσο, η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι ικανή από μόνη της να θεραπεύσει την κατάθλιψη.

    Σε όλες τις περιπτώσεις, η ψυχοθεραπεία αποτελεί τη μοναδική θεραπευτική λύση της κατάθλιψης.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Το ερώτημα είναι το γιατί να θέλετε να μάθετε αν έχετε κατάθλιψη, δηλαδή γιατί να θέλετε να ορίσετε αν έχετε κάτι συγκεκιμένο. Πολλές φορές επειδή δεν μπορούμε να ορίσουμε τι ακριβώς νιώθουμε και φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε κάτι ξένο προς εμάς, επιλέγουμε να βάλουμε μια γνωστή ταμπέλα ώστε να μας είναι οικείο και να μπορούμε, ψευδώς, να το " ελέγξουμε". Όμως, εκεί χάνουμε την ουσία του συναισθήματός μας.

    Τζατζαδάκη Ματρώνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό. Υπάρχουν ειδικά επιστημονικα ερωτηματολόγια κατάθλιψης και με την σύντομη λήψη ενός ιστορικού θα μπορέσετε να έχετε διάγνωση.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη