• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Καλησπέρα σας. Εδώ και 21 χρόνια νοσω από σκλήρυνση κατά πλάκας. Είμαι σε πάρα πολύ κατάσταση . Τώρα τελευταία όμως νοιωθω πολύ μοναξιά και ίσως να την επιδιώκω εγώ η ίδια. Έχω αρχίσει και πίνω ,όχι κάθε ημέρα βέβαια. Κάνω τη θεραπεία μου ,ενέσιμη. Δουλεύω σαν φροντιστήρια ηλικιωμένης εδώ και 4 χρόνια. Μήπως αυτό με επηρεάζει? Απαντήστε μου σας παρακαλώ πολύ

7 ειδικοί απάντησαν

  • η ψυχοθεραπεια θα μπορουσε να σας βοηθησει ειδικα με το συναισθημα της μοναξιας θα σας συμβουλευα επισκεψη σε ειδικο προτου εδραιωθει καποιο προβλημα με το ποτο

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Γεια σας! Φαντάζομαι την κλινική-παθολογική εικόνα της σκλήρυνσης τη γνωρίζετε και θα ήταν περιττό να την επαναλάβω από μεριάς μου. Αυτό που ίσως χρειάζεται να αναφερθεί είναι πως η νοητική σκληρότητα, η ισχυρή θέληση, η ακαμψία και πάνω απ ' όλα ο φόβος επεξηγούν λίγο την ψυχολογική φύση αυτής της νόσου. Τα αυτοάνοσα νοσήματα είναι αποτελέσματα αυτο-τοξίνωσης και ιδιοτέλειας, αυτάρκειας και της ψευδούς αυταρέσκειας. Κοινώς ένα κομμάτι μας, μας αυτο-καταστρέφει. Οι αιτίες πολλές. Χρειάζεται απελευθέρωση συναισθημάτων (οποιασδήποτε μορφής) και πάνω απ' όλα εκγύμναση της ψυχής. Αυτά πιστέψτε με, θα έχουν ως αποτέλεσμα την πλαστικότητα, ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Μπορεί να έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα. Επισκεφτείτε ψυχίατρο να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Για κάποιο λόγο που δεν μου γίνεται ξεκάθαρος, μοιάζει να σχετίζετε τη τάση (και ενδεχομενως ανάγκη) για μοναξιά και για αλκοόλ, τόσο με τη νόσο σας, όσο και με τη δουλειά σας. Αναρωτιέστε αν οι συνθήκες της εργασίας σας μπορεί να ενισχύουν την ανάγκη σας για μοναχικότητα - φαντάζομαι ότι κάνετε μία σύνδεση μεταξύ της μοναχικότητας της ηλικιωμένης που φροντίζετε, και της δικής σας τάσης.

    Αν και θα είχε νόημα μία τέτοια σύνδεση με βάση τη κοινή λογική, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι ακριβώς θα μπορούσε να συμβαίνει και πώς ακριβώς το βιώνετε εσείς η ίδια. Θα σας ενθάρρυνα να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο ώστε να σας βοηθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Κατ αρχάς μπράβο σας είστε δυνατή , μοναξιά γιατί να την επιδιώκεται? Τι φοβάστε?μπορεί να παίζει ρόλο η ενασχόληση σας με ηλικιωμένο να σας απομονώνει, θέλει διερεύνηση, αυτό που είναι άμεσο να σταματήσετε είναι το ποτό θα σας κάνει κακό και θα χαλάσει την θεραπεία σας που μοιάζει να πηγαίνει πολύ καλά. Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες και τις ανάγκες σας. Η μοναξιά είναι ένα συναισθηματικό βάρος που μπορεί να επηρεάσει την ψυχική και σωματική υγεία. Η κατάσταση υγείας σας μπορεί να κάνει τη μοναξιά να φαίνεται ακόμη πιο βαριά, καθώς η σκλήρυνση κατά πλάκας μπορεί να προκαλέσει σωματικές και συναισθηματικές προκλήσεις.
    Επιπλέον είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας για τις ανησυχίες σας σχετικά με τη μοναξιά και τη χρήση αλκοόλ. Ο γιατρός ή ένας ψυχολόγος μπορεί να προσφέρει υποστήριξη και συμβουλές για τη διαχείριση του συναισθήματος της μοναξιάς και την αντιμετώπιση της κατάχρησης ουσιών. Επίσης, να μην δισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε τη σκλήρυνση κατά πλάκας και να αισθάνεστε μοναξιά. Η μακροχρόνια ασθένεια μπορεί να φέρει μαζί της πολλές προκλήσεις συμπεριλαμβανομένης της κοινωνικής απομόνωσης και της ανάγκης για στήριξη και συναισθηματική σύνδεση. Η επιλογή να πίνετε για να αντιμετωπίσετε τη μοναξιά μπορεί να είναι αντίδραση στο συναισθηματικό πόνο που αισθάνεστε, αλλά δεν προσφέρει μόνιμη λύση στο πρόβλημά σας και μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την υγεία σας στο μακροπρόθεσμο. Η εργασία σας μπορεί να είναι σημαντική για την αυτονομία και την ευημερία σας, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να σας εξαντλεί σωματικά και ψυχολογικά... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι