• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο νομίζω ότι έχω έκθλιψη εδώ κι ένα χρόνο δεν έχω καθόλου ενέργεια να κάνω το οτιδήποτε, κοιμάμαι συνεχεία , κλαίω αρκετά συχνά νιώθω μια στεναχώρια όλη την ώρα δεν έχω όρεξη να βγω από το σπίτι δεν θέλω να βλέπω άνθρωπο , έχω γίνει αναβλητικός δεν βγαίνω καθόλου πλέον με τον περίγυρο μου έξω και δεν βρίσκω χαρά σε τίποτα , άπλα κάθομαι μες το σπίτι . Θα ήθελα να ρωτήσω πως πρέπει να προχωρήσω . Έχω ακούσει ότι μπορεί να σου κάνει κάποιο τεστ ο ψυχίατρος για να δει αν υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα γνωρίζετε αν ισχύει αυτό ? Είναι ακριβή αυτή η εξέταση ? Μπορεί το πρόβλημα να διορθωθεί με φάρμακα?

20 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι απαραίτητα τα τεστ πάντοτε. Να δείτε κάποιον ψυχίατρο και αν το κρίνει απαραίτητο να λάβετε την φαρμακευτική αγωγή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Σ' όλα που ρωτάτε απαντάμε ναι, να πάτε στον ψυχίατρο να έχετε γρήγορη ανάρρωση

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπερα τα ψυχομετρικά τεστ διαγνωσης και συγκεκριμένα το mmpi που είναι παγκοσμοίως το πιο εγκυρο γίνεται απο εξειδικευμένο ψυχολόγο ψυχομέτρη. Αν θελετε περισσοτερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μου.ή μπείτε να διαβάσετε γι αυτό στο site μου www.mysoultherapy.gr Ευχαριστω

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα Αγαπητέ φίλε,
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω την κατάσταση σου, ώστε να μπορώ να πω αν χρειάζεσαι ψυχίατρο ή ψυχολόγο.
    Σε περίπτωση που επιθυμείς μπορούμε να κάνουμε μία τηλεφωνική συνάντηση για να έχω μία πρώτη εικόνα ώστε να μπορώ να σε παραπέμψω.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Περιγράφετε με ακρίβεια τα συμπτώματά σας, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά. Κρίνεται απαραίτητη η άμεση επίσκεψη σε ψυχίατρο, ο οποίος θα μπορέσει από την κλινική εξέταση (χωρίς τεστ) να διαγνώσει την κατάστασή σας και να προτείνει την κατάλληλη αντιμετώπιση. Η φαρμακευτική αγωγή, προσαρμοσμένη στις ανάγκες του εκάστοτε ασθενούς, είναι συχνά πολύ αποτελεσματική.

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Μας αναφέρετε διάφορες συμπεριφορές και συναισθήματα που φαίνεται να σας ενοχλούν όπως κλάμα, έλλειψη όρεξης, υπερυπνία κλπ.

    Σίγουρα θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα πράγματα όπως πόσο καιρό το βιώνετε όλο αυτό και εάν τα παραπάνω προέκυψαν στα ξαφνικά ή συνέβη κάποιο "ψυχοπιεστικό" γεγονός (όπως κάποια έντονη αλλαγή, απώλεια κλπ.).

    Λέτε πως σκέφτεστε να επισκεφθείτε Ψυχίατρο προκειμένου να σας εξετάσει και μέσω διαγνωστικών εργαλείων να διερευνήσει εάν πρόκειται για κατάθλιψη.

    Δεν ξέρω πόση σημασία έχει να ονομάσουμε κάτι ως κατάθλιψη. Η λέξη κατάθλιψη υπάρχει για να περιγράψει ένα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Να πάτε σε ψυχίατρο Φάρμακα σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία μάλλον θα βοηθήσουν

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τα φάρμακα Δεν αντιμετωπίζουν το αίτιο αλλά μόνο το σύμπτωμα. Εάν θέλετε ουσιαστική βοήθεια απευθυνθείτε στην ψυχοθεραπεία.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας η επίσκεψη σε κάποιον ψυχίατρο μπορεί να γίνει και σε δημόσιο νοσοκομείο. Με την επίσκεψη σας θα μπορέσει να συνεκτιμηθεί η κατάσταση σας και μαζί και με άλλους παράγοντες να διερευνηθεί εάν πρόκειται για κάποια ψυχική διαταραχή.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα, τα συμπτώματα που περιγράφετε μοιάζουν να είναι όντως συμπτώματα κατάθλιψης. Με μία επίσκεψη στον ψυχίατρο θα μπορούσατε να μάθετε περισσότερα για τα συμπτώματα αυτά και εκείνος να σας κατευθύνει στη συνέχεια για το τί χρειάζεστε. Τα φάρμακα μπορεί να βοηθητικά, ειδικά για να επανέλθει κάπως η λειτουργικότητα και στη συνέχεια βλέπετε μαζί με τον ψυχίατρο αν χρειάζεται να συνεχίσετε να παίρνετε την αγωγή. Η ψυχοθεραπεία θα ήταν επίσης βοηθητική, για να καταλάβετε περισσότερο με το τί συνδέονται τα συμπτώματα και αυτή η δυσκολία που βιώνετε.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας , σίγουρα η επισκεψη σε έναν ψυχίατρο θα σας βοηθήσει. Τα τεστ και η κλινική εξέταση μέσα από συζήτηση για να μάθει περισσότερα για τα συμπτώματα σας θα τον βοηθήσουν να κάνει την σωστή διάγνωση.
    Ψάξτε έναν καλό ψυχίατρο όπου θα νιώσετε εμπιστοσυνη και ασφάλεια . Η φαρμακευτική αγωγη βοήθαει για την ανακούφιση των συμπτωμάτων όμως η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να δείτε πιο βαθιά στην αιτία των συμπτωμάτων σας!

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Δεν καταλαβαίνω σε τι τεστ αναφέρεστε. Γενικώς δεν κάνουμε τεστ, εκτός αν εννοείτε κλινική συνέντευξη που ναι θα σας κάνει, και ίσως να σας βάλει να απαντήσετε σε κάποια ερωτηματολόγια για να δει αν έχετε κατάθλιψη. Τα κόστη διαφέρουν από γιατρό σε γιατρό. Η κατάθλιψη ναι διορθώνεται και με φάρμακα

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας οι ψυχίατροι συνήθως χρειάζονται κάποιες επισκέψεις για να κααταλήξουν σε διάγνωση και να προτείνουν την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Φυσικά τα φάρμακα μπορούν να ανακουφίσουν τα έντονα συμπτώματα αλλά προτείνεται συνδυαστικά με την φαρμακευτική αγωγή να κάνετε και ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που βιώνετε. Ακούω πολλά. Έλλειψη ενέργειας, θλίψη, στενοχώρια, ανάγκη για ύπνο και απομόνωση, αναβλητικότητα, αδυναμία να αντλήσετε χαρά από το οτιδήποτε. Πράγματι όλα αυτά παραπέμπουν έντονα σε κατάθλιψη. Ταυτόχρονα αναζητάτε βοήθεια από ειδικό, πράγμα που σημαίνει ότι έχετε την επιθυμία και ενδεχομένως το ψυχικό σθένος να διεκδικήσετε κάτι καλύτερο. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

    Το πρώτο βήμα που σας προτείνω να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο. Θα μπορέσετε να λάβετε μία έγκυρη διάνγωση για τη συμπτωματολογία που περιγράφετε, καθώς και μία κατάλληλα ρυθμισμένη φαρμακευτική αγωγή. Δεν γνωρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Περιγράφεται καταθλιπτικά συναισθήματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • ναι αμεσα ψυχιατρο κ ψυχοθεταπεισ

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Ο ψυχίατρος στην κανονική επίσκεψη θα πάρει το ιστορικό σας και θα σας πει αν έχετε κατάθλιψη , τα φάρμακα βοηθούν αλλά δεν φτάνουν , χρειάζετε να αλλάξει ο τρόπος που βλέπετε τον εαυτό σας και την ζωή και αυτό μπορεί να γίνει με ψυχοθεραπεία , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή και ίσως και ψυχοθεραπεία. Ναι, ο ψυχάτρος είναι ο κατάλληλος για να συζητήσετε αυτά τα θέματα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Κάποιοι ψυχίατροι κάνουν τεστ κατάθλιψης, όπως και ψυχολόγοι. Αυτό θα πρέπει να σας το εξακριβωσουν οι ίδιοι. Τα φάρμακα θα σας βοηθήσουν, αλλά σίγουρα χρειάζεστε και ψυχοθεραπεία για να έχετε πιο καλά αποτελέσματα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης