• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/11/2023

Καλησπερα. Έχω ένα θέμα που με βασανίζει. Μετα το θάνατο των γονιών μου, παρουσίασα καταθλιψη. Επαιρνα χρόνια φαρμακευτική αγωγή.Εδώ και ένα χρόνο τη σταμάτησα την αγωγή. Τελευταία κατα περιόδους έχω νεύρα. Η γιατρός αποκλείει το σενάριο καταθλιψης. Έχω κάνει συζητήσεις και με ψυχολόγους. Τίποτα... Καμία γνώμη???

17 ειδικοί απάντησαν

  • Ο θάνατος είναι κάτι πολύ δύσκολο και ο καθένας το βιώνει με τον δικό του ρυθμό. Πολλές φορές είναι πολύ πιθανό τα συναισθήματα να παγώνουν μέσα μας και να νιώθουμε οτι δεν έχουμε καμία επιθυμία. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι συζητήσεις δεν βοηθάνε τόσο όσο η ψυχοθεραπεία. Η επένδυση στην διαδικασία της ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσει ώστε να κατανοήσετε σε βάθος τα δυναμικά του θανάτου και του πενθους που βιώνετε. Η ψυχοθεραπεία θα σας ανοίξει τον δρόμο στην επεξεργασία του δύσκολου βιώματος αλλά και στην εκμάθηση τρόπων αντιμετώπισης των επόμενων δυσκολιών που μπορεί να προκύψουν. Χρειάζεται τα συναισθήματα να είναι ελεύθερα να βιώνονται όπως α... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας! Αρχικά, συμπάσχουν τόσοι μαζί σας, οπότε κάτι τέτοιο ίσως να λειτουργήσει και λίγο ανακουφιστικά για εσάς. Έπειτα η κατάθλιψη έπεται της θλίψης. Αποτελεί την κάλυψη της θλίψης, η οποία συνήθως δεν έχει βιωθεί και οδηγείται προς εκεί. Ωστόσο πολλές φορές, τίποτε δεν είναι μη αναστρέψιμο.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Πολυ γενικό ότι μου γράφεται , θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για να έχω γνώμη , ας πούμε τι πειράζει να έχετε κάποια νεύρα ? ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Δεν μπορώ να σας πω με σιγουριά κάτι, διότι δεν γνωρίζω την περίπτωση σας. Θα βοηθούσε ίσως να δείτε, τι είναι που σας φέρνει νεύρα και πως σχετίζετε με τον τρόπο που βιώνετε την ζωή σας.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Αφού έχει αποκληθεί η κατάθλιψη ίσως στην παρακάτω εκδοχή κατι σχετικό να αναγνώρισης σε αυτο που αισθάνεσαι....
    Η ευερεθιστότητα είναι μια κατάσταση που χαρακτηρίζεται από συναισθήματα θυμού ή απογοήτευσης. Τα άτομα που βιώνουν ευερεθιστότητα ανταποκρίνονται με μεγαλύτερη ένταση σε ερεθίσματα από ό,τι συνήθως. Αυτό σημαίνει ότι ένα ερέθισμα που δεν θα επηρέαζε συνήθως κάποιον, μπορεί να προκαλέσει έντονη αντίδραση σε ένα ευερέθιστο άτομο.
    Ισως ο θάνατος των γονιών σου να πυροδοτεί την αντίδραση σου σε αυτο που περιγράφεις...

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, καταλαβαίνω οτι είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Ο θάνατος των γονιών είναι ένα κρίσιμο συμβάν που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ψυχολογία μας. Αν και δεν μπορώ να γνωρίζω αν παρουσιάζετε εκ νέου κατάθλιψη με τις πληροφορίες που έχω, τα νεύρα που λέτε ότι έχετε πιθανόν να είναι σύμπτωμα κάποια ψυχολογικής δυσκολίας ή ακόμα και του πένθους. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να στραφείτε στους κοντινούς σας ανθρώπους και να μοιραστείτε μαζί τους τις δυσκολίες και τα συναισθήματά σας. Αν ο θυμός και τα νεύρα παραμείνουν και βλέπετε ότι σας δυσκολεύουν στην καθημερινότητά σας μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας για να ζητήσετε βοή... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,
    Το πιο πιθανόν είναι να βρίσκεστε ακόμα σε πένθος που δεν το έχετε επεξεργαστεί. Πολύ συχνά ο θάνατος προσφιλών ατόμων μπορεί να ενεργοποιήσει πιο παλιές τραυματικές εμπειρίες.
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Η γιατρός σας έχει δίκιο : τα νεύρα από μόνα τους δεν συνιστούν διάγνωση κατάθλιψης. Είναι πιθανό ότι η φαρμακευτική αγωγή απέκρυψε τα έντονα συναισθήματα σας που προκλήθηκαν από την απώλεια των γονιών σας και με τη διακοπή των φαρμάκων αυτά σας παρουσιάζονται τώρα με μεγαλύτερη ισχύ. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τα συναισθήματα θυμού που αντιμετωπίζεται.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν καταθλιπτικα και αλλά ενδεχομένως συμπτωματα χρειάζεται αξιολόγηση και εκτίμηση της κατάστασης

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας. Εφόσον η ψυχίατρος λέει ότι δεν έχετε κατάθλιψη πλέον μπορείτε να κάνετε ψυχοθεραπεία και να βρείτε τρόπους διαχείρισης του θυμού σας και κίνητρα για να προχωρήσει παρακάτω η ζωή σας με περισσότερη ηρεμία.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι πιθανό να μη γίνεται η διάγνωση της κατάθλιψης γιατί θεωρείται στα όρια του "λογικού" να βρίσκεστε σε τέτοια κατάσταση συναισθηματικά ενώ περνάτε περιόδο πένθους.
    Θα σας πρότεινα να σκεφτείτε για ποιο λόγο είναι σημαντικό για εσάς να ονομάσετε κατάθλιψη αυτό που περνάτε και τι θα άλλαζε άμα όντως σας έδιναν αυτήν τη διάγνωση. Καταλαβαίνω, πως είναι πιθανό να πιστεύτε ότι άμα δώσετε κάποιο όνομα σε αυτό που περνάτε θα σας είναι πιο εύκολο να το διαχειριστείτε, να το εξετάσετε και εν τέλη να το ξεπεράσετε. Είναι σημαντικό όμως να λάβετε υπ όψιν σας ότι το πένθος είναι διαφορετικό για τον κάθε άνθρωπο, συνή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει διάγνωση κατάθλιψης ή υποψία κατάθλιψης. Η νευρικότητα ή ευερέθιστοτητα μπορεί να υποδηλώνει άγχος αλλά και μη επεξεργασμενο πένθος. Χρειάζεται να δείτε τον μηχανισμό πυροδότησης, συντήρησης και διαιώνισης της αντίδρασης με κάποιο ειδικό

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Ύστερα από κατάθλιψη και χρόνια αγωγή, τώρα φαίνεται να υπάρχει κάτι μέσα σας που για κάποιο λόγο θέλει να νευριάζει, να θυμώνει. Αναρωτιέμαι τί θα έλεγε αν δοκιμάζατε να του δίνατε φωνή. Λέτε ότι έχετε μιλήσει με ψυχολόγους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, και ρωτάτε τη γνώμη μου.

    Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε αρκετές πληροφορίες ώστε να μπορώ να εκφράσω μία υπεύθυνη γνώμη ή να σας δώσω μία ιδέα για το τί μπορεί να "φταίει" και τί μπορείτε να κάνετε για να έρθετε ξανά σε ισορροπία. Προτείνω να ξεκινήσετε μία συστηματική ψυχοθεραπευτική διαδικασία με άλλο συνάδελφο, ενδεχομένως διαφορετικής προσέγγισης. Να δώσετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σας. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως δεν λάβατε σωστή βοήθεια ψυχοθεραπευτικά ή πως δεν κάνατε αρκετές συνεδρίες για να δείτε αποτελέσματα . Αν θέλετε ελάτε σε επαφή μαζί μου καθώς έχω την εκπαίδευση αλλά και την εμπειρία για να σας βοηθήσω . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Φαίνεται να υπάρχουν υπολειματικά αγχώδη και καταθλιπτικά συμπτώματα τα οποία χρήζουν θεραπείας. Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας ενδεχομένως να έχετε κάποιο τραύμα από τον θάνατο των γονιών σας που ελοχεύει και να μην το έχετε επεξεργαστεί ή να έχετε κάποιο μη ολοκληρωμένο πένθος. θα πρότεινα ψυχοθεραπεία για τραύμα ή και πένθος

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για σένα. Είναι θετικό που ήδη έχεις αναζητήσει υποστήριξη από γιατρούς και ψυχολόγους. Μερικές φορές, η αλλαγή στη φαρμακευτική αγωγή ή η διακοπή της μπορεί να προκαλέσει νέα συμπτώματα ή δυσφορία, ακόμα κι αν δεν συνδέονται απευθείας με την κατάθλιψη. Είναι δυνατόν να είναι κάτι άλλο που προκαλεί τα νεύρα σου, όπως η αγωνία ή άλλες συναισθηματικές δυσκολίες. Συνεχίσε να επικοινωνείς με τους επαγγελματίες υγείας σου και να τους εκφράζεις τις ανησυχίες σου. Είναι σημαντικό να εξεταστούν όλες οι πιθανότητες για να βρεθεί η κατάλληλη υποστήριξη για εσένα.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια