• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Η διάθεσή μου μπορεί να αλλάξει μέσα στην μέρα. Από το ένα άκρο στο άλλο. Συγκεκριμένα εκεί που είμαι καλά και αισιόδοξη το πρωί καθώς ξεκινώ τη μέρα μου, το βράδυ δεν σταματάω να κλαίω και να κάνω άσχημες σκέψεις για το παρόν και το μέλλον μου. Νιώθω ότι πνίγομαι ενώ αν ηρεμήσω λίγο τα πράγματα φαίνονται πιο απλά. Γιατί αλλάζει τόσο εύκολα η διάθεσή μου, γτ το μυαλό μου δεν είναι σύμμαχος μου, αλλά με βασανίζει τόσο πολύ; Ευχαριστώ για την συμβουλή σας.

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλήμερα σας. Το να αλλάζει η διάθεση είναι κάτι φυσιολογικό. Όλοι έχουν εναλλαγές διάθεσης μέσα στη μέρα. Ο βαθμός στον οποίο αλλάζει η διάθεση, η συχνότητα, και ο λόγος είναι αυτά που μπορεί να μας κάνουν να αρχίσουμε να νιώθουμε πως κάτι δεν πάει καλά. Η διάθεση μας εξαρτάται από τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας, τα οποία έρχονται για να μας δώσουν ορισμένες πληροφορίες. Όταν κάτι έρχεται ξανά και ξανά κάτι θέλει να μας πει και με κάποιο τρόπο είναι ένα πρόβλημα που δεν έχει λυθεί. Και αυτό θα πρότεινα να δείτε.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βιώνεις τέτοιες διακυμάνσεις στη διάθεσή σου, από το να αισθάνεσαι αισιόδοξη το πρωί μέχρι να καταλήγεις σε ένα σημείο απόγνωσης το βράδυ. Η εμπειρία που περιγράφεις είναι κάτι που άλλοι έχουν αισθανθεί επίσης, και υπάρχουν λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό. Οι διακυμάνσεις στη διάθεση μπορεί να προκύπτουν από πολλαπλούς παράγοντες, όπως στρες, αλλαγές στην ημερήσια ρουτίνα, ορμονικές αλλαγές, ή ακόμα και από υποκείμενες ψυχολογικές διαταραχές. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι το μυαλό μας μπορεί να επηρεάζεται από πολλούς εξωτερικούς και εσωτερικούς παράγοντες, και ότι αναζητώντας βοήθεια κάνο... Διάβασε περισσότερα

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας,
    Σε αυτές τις περιπτώσεις αυτό που ανακουφίζει είναι μία συμμαχία με τα συναισθήματά και όχι αναγκαστικά με το μυαλό. Δεν είναι μια εύκολη υπόθεση και χρειάζεται υπομονή και ένα καλό ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο. Εάν δεν το έχετε κάνει ήδη, αναζητήστε έναν/μία θεραπευτή/τρια και μην διστάσετε να ξαναπροσπαθήσετε εάν δεν βρείτε κάποιον/α να σας ταιριάζει.
    Καλή σας συνέχεια.

    Μπανούτα Μαρία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Θα σας βοηθήσει να παρατηρήσετε τις σκέψεις που προηγούνται των συναισθημάτων σας. Ακόμη περισσότερο να μοιραστείτε αυτές τις σκέψεις με κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να τις αναλύσετε και για να καταλάβετε πως δημιουργούνται οι αρνητικές σκέψεις.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό ακριβώς θα ήταν το βασικό ερώτημα που θα μπορούσατε να θέσετε ξεκινώντας ψυχοθεραπεία. Για να απαντηθεί το ερώτημα σας, θα πρέπει να διερευνηθεί και να ασχοληθούμε σε βάθος με όλα όσα σας απασχολούν σε αυτή την φάση της ζωής σας. Νοιώθετε ότι ζείτε ανάμεσα σε δύο άκρα. Ο στόχος της ψυχοθεραπείας είναι να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε εκείνο το σημείο ισορροπίας που θα σας επιτρέπει να ζήσετε αρμονικά με τον εαυτό σας.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Πολλές φορές υπάρχουν συναισθήματα που δε γνωρίζουμε την προέλευση τους και ασυμφωνία μεταξύ συναισθημάτων και σκέψεων, ως αποτέλεσμα χρόνιου άγχους. Η ψυχοθεραπεία είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος για να επιτευχθεί η αναγνώριση των εσωτερικών αναγκων και η συμφιλίωση με αυτές.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,

    Διαβάζοντας προσεκτικά το μήνυμά σας αντιλαμβάνεται κανείς ότι παρατηρείτε αρκετά τον εαυτό σας, τι σκέφτεστε, πώς αισθάνεστε, κ.ο.κ. Αυτό, θα μπορούσε να είναι αρκετά βοηθητικό για να ενδοσκοπήσετε και να επεξεργαστείτε τα ζητήματα που σας απασχολούν.
    Το να υπάρχει διακύμανση στη διάθεσή μας μέσα στη μέρα, μπορεί να είναι κάτι αναμενόμενο και φυσιολογικό. Ωστόσο, όταν είναι πολύ έντονες, απότομες ή συχνές οι διακυμάνσεις αυτές, ενδεχομένως να σηματοδοτούν την ανάγκη να δουλέψετε με τον εαυτό σας ψυχοθεραπευτικά προκειμένου να κάνετε τις κατάλληλες συνδέσεις και να αντιληφθείτε τι συμβαίνει το τρέχον διάστημα στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    "Νήματος άκρη" - Κέντρο Ψυχοθεραπείας & Συμβουλευτικής Ενηλίκων και Εφήβων

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κορυδαλλός

  • Θα σας κάνει καλό να καταλάβετε το νόημα αυτών των αλλαγών στην διάθεσή σας, ώστε να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε. Για τον λόγο αυτό χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Για κάποιους λόγους κατακλύζεστε από άγχος και η διάθεσή σας είναι ευμετάβλητη. Με ειδική βοήθεια θα κατανοήσετε καλύτερα τι σας συμβαίνει και θα μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Πρέπει να ξέρετε ότι η διάθεση μας επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, όπως οι εξωτερικές συνθήκες, οι εσωτερικές σκέψεις και οι συναισθηματικές αντιδράσεις.
    Στην περίπτωσή σας, φαίνεται ότι η διάθεσή σας αλλάζει κατά τη διάρκεια της ημέρας. Είναι κοινό φαινόμενο να αισθανόμαστε καλύτερα το πρωί, καθώς είμαστε γεμάτοι ενέργεια και ξεκούραστοι αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας, να πλημυρίζουμε από αρνητικές σκέψεις.
    Η αλλαγή της διάθεσης σας ενδέχεται να οφείλεται σε ανασφάλειες, αγχώδη διάθεση ή απογοητεύσεις που μπορεί να αντιμετωπίζετε.
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε την υποστήριξη ψυχολόγου, ψυχοθεραπευτή όπου θα σας βοηθήσει ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.
    Αρχικά θα πρέπει να παρατηρηθούν οι σκέψεις που κάνετε , πως είναι η καθημερινότητα σας και πως επηρεάζει.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλό θα ήταν να μολήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να διερευνηθεί που οφείλονται αυτές οι κακές σκέψεις που κάνετε και να σας συμβουλέψει αν πρέπει να γίνει κάποια θεραπευτική παρέμβαση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα απαντήσω γενικά, καθώς το ερώτημα που θέτετε απαιτεί εξερεύνηση μέσα από τη δική σας υποκειμενικότητα. Οι αυξομοιώσεις της διάθεσης (από το ένα άκρο στο άλλο, μαύρο-άσπρο, χαρά-λύπη, ενθουσιασμός-απόγνωση κτλ) συνήθως συνεπάγονται την απουσία της μέσης κατάστασης ή έστω τη μικρή διάρκειά της.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Η διάθεσή σας πηγαίνει από το ένα άκρο στο άλλο μέσα στην ίδια μέρα.. μοιάζει με κάποιο τρόπο να έχετε χάσει την εμπιστοσύνη στο συναίσθημά σας. "Θα κρατήσει; Για πόσο;" Οι σκέψεις σας παρασύρουν, σχεδόν σαν μία θύελλα, και σας πηγαίνουν εκεί που θέλουν εκείνες. Νιώθετε ότι πνίγεστε. Από την άλλη, αναγνωρίζετε ότι υπάρχουν στιγμές ηρεμίας, στις οποίες τα πράγματα φαίνονται πιο εύκολα, πιο απλά.

    Ρωτάτε "γιατί". Γιατί το μυαλό σας να λειτουργεί τόσο πολύ εναντίον σας. Γιατί σας βασανίζει τόσο πολύ. Σα να αποτελεί μία μόνιμη απειλή. Μακάρι να μπορούσα να δώσω μία απάν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πιθανόν να πάσχετε από κατάθλιψη. Όταν συμβαίνει αυτό οι σκέψεις μας πηγαίνουν από το ένα άκρο στο άλλο. Όμως, εάν αυτή την περίοδο σας απασχολεί κάτι και δεν το έχετε διευθετήσει, μπορεί να είναι αυτό η αιτία.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης