• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Έχω ήπια κατάθλιψη,που να απευθυνθώ?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης απευθύνεστε σε κάποιον ψυχολόγο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Αναρωτιέμαι αν έχετε λάβει κάποια επίσημη διάγνωση για αυτή την ήπια κατάθλιψη που αναφέρετε. Αν όντως πρόκειται για ήπιας μορφής, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να δώσετε στις σκέψεις και τα συναισθήματά σας χώρο να ακουστούν, και να βρείτε τις λύσεις που χρειάζεστε για να ανακουφιστείτε. Διαφορετικά, μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να λάβετε φαρμακευτική αγωγή, με στόχο την καταστολή των συμπτωμάτων σας. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Αν είναι ήπια θα σας πρότεινα ψυχοθεραπεία.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Σε ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο, σύμβουλο ψυχικής υγείας).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, το ήπιο πρέπει να προσδιοριστεί γιατί μπορεί να γίνει σοβαρότερο, αν δυσλειτουργείτε σε σημαντικό βαθμό μιλήστε με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Σε συμπεριφορικό γνωστικό ψυχοθεραπευτη. Πρώτον για συμπεριφορική ενεργοποίηση και δεύερον για γνωστική αναδόμηση! Τέλος, τα αποτελέσματα έχουν μεγάλη διάκρεια ενώ η θεραπείες τείνουν να είναι σε σύντομο χρονικό διάστημα.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε την ανάγκη για υποστήριξη, και είναι θαρραλέο εκ μέρους σας να αναζητήσετε βοήθεια. Για την ήπια κατάθλιψη, η ψυχοθεραπεία μπορεί να προσφέρει σημαντική βελτίωση. Σας προτείνω να επικοινωνήσετε με έναν επαγγελματία ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή που ειδικεύεται στην κατάθλιψη. Η αντιμετώπιση των προβλημάτων με επαγγελματική βοήθεια μπορεί να σας προσφέρει νέες προοπτικές και εργαλεία για τη διαχείριση των συμπτωμάτων σας."

    Η επιστημονική ομάδα της Ψυχόπλευσης

  • Σε ψυχολόγο/ ψυχοθεραπευτη

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας!
    Εφόσον η κατάθλιψη που έχετε είναι ήπια θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιο ψυχολόγο. Σε περίπτωση που η κατάθλιψη που περνάτε δεν είναι ήπια αλλά παρουσιάζει έντονη και επίμονη συμπτωματολογία μπορεί ο ψυχολόγος να σας παραπέμψει σε ένα ψυχίατρο ώστε ,εργαζόμενοι οι δύο ειδικοί ψυχικής υγείας από κοινού, να πάρετε την καλύτερη δυνατή βοήθεια. Εύχομαι σύντομα να ξεπεράσετε τη δυσκολία σας !

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Για την αντιμετώπιση μιας ήπιας κατάθλιψης, μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο. Και οι δύο επαγγελματίες μπορούν να σας παρέχουν επιστημονικά βασισμένη υποστήριξη και απόψεις για τη θεραπεία της κατάθλιψης. Μερικές φορές η θεραπεία περιλαμβάνει τη χρήση φαρμάκων, όπως αντικαταθλιπτικά, ενώ σε άλλες περιπτώσεις επιλέγεται η ψυχοθεραπεία. Επιλέγοντας έναν επαγγελματία υγείας που εξειδικεύεται στη θεραπεία της κατάθλιψης, θα λάβετε τη βοήθεια που χρειάζεστε με βάση την τελευταία επιστημονική έρευνα και πρακτικές.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια