• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 28/01/2024

Έχω ένα θέμα κάθε φορά που πάω σε γυναικολόγο δε μπορούν να με εξετάσουν γιατί πονάω και το σώμα μου πετάγεται αυτόματα και αντιδράει .Είναι κάτι που θα μπορούσα να κάνω να με βοηθήσει ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Αυτό που περιγράφεται είναι πολύ σύνηθες, συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους και σχετίζεται με το άγγιγμα της παιδικής μας ηλικίας και από τους άλλους και ως προς εμάς. Φυσικά η δυσφορία του αγγίγματος του σώματος μετά "κουβαλιέται" και στην ερωτική ζωή κ.ο.κ. Όλο αυτό βέβαια ανήκει στα μονοπάτια της ψυχανάλυσης και δεν μπορεί να περιγραφεί με 3 γραμμές εδώ και χωρίς ταυτότητα προσώπου, ωστόσο είναι κάτι που με την κατάλληλη ψυχική και σωματική "εργασία" μπορεί να ξεδιπλωθεί και να ιαθεί, την οδό τη γνωρίζετε, προσωπικά διατίθεμαι. Η θεραπεία είναι ατομικό δικαίωμα και μετά αντικατοπτρίζεται συλλογικά. Υ.Γ.: Για μια ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η φυσική αντίδραση του σώματός σας και ο πόνος που αισθάνεστε δυσκολέυουν την εξέταση όταν επισκεπτεστε τον γυναικολόγο.
    Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να δοκιμάσετε για να σας βοηθήσουν. Πρώτον, είναι σημαντικό να συνομιλήσετε με τον γιατρό σας και να εξηγήσετε τις ανησυχίες και το άγχος που αισθάνεστε. Ο γιατρός θα σας παρέχει κάποιες συμβουλές για το πώς να χαλαρώσετε και να ανακουφίσετε το σώμα σας κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
    Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους και του πόνου καθώς και να εξερευνήσετε τις ρίζες αυτών των συναισθηματικών και σωματικών αντιδράσεων.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να μιλήσετε σε μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια για τον πόνο που περιγράφεται ώστε να καταλάβατε τι συμβαίνει στο σώμα σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αισθανθείτε άνετα και να μπορέσετε να κάνετε τη γυναικολογική εξέταση.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλημέρα,
    Τωρα αυτό που αναφέρετε μπορεί να εχει πολλές ερμηνείες. Επικοινωνηστε με εναν ψυχολόγο να το διερευνησετε.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε πρώτα απ'όλα τον γυναικολόγο σας και αν χρειαστεί να σας παραπέμψει εκείνος σε κάποιον άλλο ειδικό.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Πολύ πιθανόν να συνδέετε με κάποια ανησυχία που είναι από παρελθοντικές μνήμες και έχει σωματοποιηθεί . Το σώμα είναι γεμάτο παρελθοντικές μνήμες που ενεργοποιούνται με μία κατάσταση που θυμίζει αυτές τις μνήμες. Η ενσωμάτωση μιας μνήμης δυσάρεστης γίνετα στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας για να φύγουν αυτά τα συμπτώματα

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Αυτό που περιγράφετε είναι μια σωματική αντίδραση στο άγχος ή στο φόβο που μπορεί να έχετε, σχετικά με
    τις γυναικολογικές εξετάσεις. Συνήθως, αυτό το θέμα μπορεί να αντιμετωπιστεί με βοήθεια ενός εξειδικευμένου θεραπευτή ή ψυχοθεραπευτή. Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει τεχνικές χαλάρωσης, καθοδήγησης και ασκήσεις για να σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από ειδικό επαγγελματία που μπορεί να σε καθοδηγήσει και να σε υποστηρίξει σε αυτό το θέμα.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητή φίλη πρόκειται για Κολεόσπασμο πιθανότατα, για ένα σύμπτωμα που σχετίζεται με την Διαταραχή πόνου κατά τη (σεξουαλική) διείσδυση. Αν όντως έχετε δυσκολία κατά την σεξουαλική διείσδυση το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να δείτε έναν/μια ειδική Ψυχοσεξολόγο ή μια Ψυχίατρο ή γυναικολόγο που να έχουν εξειδίκευση στην Σεξουαλική Ιατρική (Ιατρική της Σεξουαλικότητας). Η θεραπεία, αν δεν υπάρχουν οργανικής φύσης αίτια για πόνο είναι συμπεριφορικής φύσης, με ασκήσεις βαθμιαίας αποευαισθητοποίησης, και τα αποτελέσματα είναι συνήθως πολύ αισιόδοξα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος