• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Δεν υπάρχει διάθεση απλά υπάρχω. Παίρνω ζαναξ χωρίς διάγνωση για να κοιμάμαι να έχω δλδ σωματική ικανότητα να κάνω την εργασία μου, μετά κενό. Τι κάνω;

24 ειδικοί απάντησαν

  • Τα ζαναξ είναι εθιστικά και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τα λαμβάνουμε χωρίς ιατρική παρακολούθηση. Είναι αναγκαίο να πάτε σε ψυχίατρο καθώς μπορεί ήδη να έχετε παρενέργειες λόγω της συχνής χρήσης.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η πτώση αυτή της διάθεσης λέγεται κατάθλιψη και πρέπει να επισκεφθείτε ψυχίατρο

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλύτερα να δοκιμάσετε να πάρετε μια επαγγελματική διάγνωση που ίσως σας δώσει και κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό και να επανέλθετε στη λειτουργικότητα σας.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Να πω για αρχή πως η λήψη φαρμάκων χωρίς ιατρική παρακολούθηση και σύσταση είναι επικίνδυνη και σίγουρα δεν λαμβάνετε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Εάν έχετε δυσκολίες με τον ύπνο σας καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον Ψυχίατρο προκειμένου να σας δώσει εκείνος την κατάλληλη αγωγή.

    Ταυτόχρονο όμως αναφέρετε ένα αίσθημα κενού και μια έλλειψη διάθεσης.

    Σίγουρα θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα πράγματα όπως πόσο καιρό αισθάνεστε έτσι και εάν τα συναισθήματα αυτά προέκυψαν στα ξαφνικά ή συνέβη κάποιο "ψυχοπιεστικό" γεγονός (όπως κάποια έντονη αλλαγή, απώλεια κλπ.).

    Εάν δεν βρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Xanax δεν θεραπεύει. Μόνο καλύπτει πρόβλημα. Να πάτε σε ψυχίατρο

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Το φάρμακο, βοηθάει να καταλαγιάσουν τα συμπτώματα αλλά δεν είναι θεραπεία από μόνη του και ούτε μπορείς να το παίρνεις για πάντα..

    Χρειάζεται να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να πάρεις ξανά τη ζωή σου στα χέρια σου και να νιώσεις ευτυχία και χαρά όπως αξίζει σε κάθε άνθρωπο.

    Θα βρεις νόημα σ’ αυτήν τη ζωή μόνο αν το δημιουργήσεις εσύ.
    Είναι ένα ποίημα που θα συνθέσεις..
    ένα τραγούδι που θα τραγουδήσει..
    ένας χορός που θα χορέψεις;;

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Τα φάρμακα Δεν αντιμετωπίζουν το αίτιο αλλά μόνο το σύμπτωμα. Εάν θέλετε ουσιαστική βοήθεια απευθυνθείτε στην ψυχοθεραπεία.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας χρειάζεται να επισκεφθείτε κάποιον ψυχολόγο έτσι ώστε να συνεκτιμηθεί η κατασταση που φαίνεται να σας δυσκολεύει αλλά και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία η οποία θα ήταν αρκετά βοηθητική στην αντιμετώπιση όλων αυτών των δυσκολιών με σκοπό τη βελτίωση της καθημερινότητας και της ποιότητας ζωής σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Σε μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία θα αναγνωρίσετε τι είναι αυτό που συμβαίνει και δε σας αφήνει να κοιμηθείτε και να δουλέψετε. Καλό είναι γενικώς να μην διαιωνίζεται ένα πρόβλημα αλλά να αντιμετωπίζεται εκεί που ξεκινάει, στην ρίζα του, στην αιτία.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας σε δημόσια ή ιδιωτική δομή, να περιγράψετε όσα αισθάνεστε και να σας καθοδηγήσει κατάλληλα.

  • Γειά σας !
    Φαίνεται ότι πάσχετε απο χρόνιο άγχος ( "Παίρνω ζαναξ χωρίς διάγνωση(!) για να κοιμάμαι") και κατάθλιψη! ("Δεν υπάρχει διάθεση απλά υπάρχω")

    Βρείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο, στην Γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία για να σας καθοδηγήσει...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα, είναι πολύ σημαντικό, όταν παίρνουμε κάποια φαρμακευτική αγωγή να είναι μετά από συνεννόηση με ψυχίατρο. Το xanax, ειδικά, μπορεί να προκαλέσει και εθισμό, οπότε χρειάζεται να λαμβάνεται μόνο με οδηγία ψυχιάτρου και σε συγκεκριμένες δοσολογίες. Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο για να δείτε τί αγωγή θα ήταν πιο βοηθητική για εσάς και θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσετε ίσως και κάποιες συνεδρίες συμβουλευτικής-ψυχοθεραπείας.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Φαίνεται ότι περνάτε αρκετά δύσκολα. Πολλές φορές καταστασεις και γεγονότα που έχουν συμβεί ή ακόμα και αλλαγές στην ζωη μας οδηγούν κάποιους ανθρώπους στην παραπάνω κατάσταση. Με την βοήθεια κάποιου ψυχολόγου - ψυχοθεραυπευτή σίγουρα θα βρείτε την βοήθεια που χρειάζεστε για να το ξεπεράσετε

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • χωρίς διάγνωση ποιος σας το έδωσε το φάρμακο; επισκεφθείτε ψυχίατρο, μην παίρνετε φάρμακα χωρίς συνταγές γιατρών

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αρχικά να πάτε σε έναν ψυχίατρο για να ρυθμίσετε τα φάρμακα που παίρνετε ώστε να υπάρξει καθοδήγηση, πιθανό το ζαναξ να μην είναι το καταλληλότερο και κάποιο άλλο να σας είναι πιο βοηθητικό. Σε συνδυασμό με την φαρμακευτική αγωγή είναι σημαντικό να κάνετε και ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Ομολογώ πως ακούγεται πολύ δύσκολο. Σας ενθαρρύνω να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχίατρο και ψυχολόγο. Ιδανικά να βρείτε έναν άνθρωπο που να έχει και τις δύο ιδιότητες. Ο ψυχίατρος θα μπορέσει να σας δώσει μία ενημερωμένη αξιολόγηση, καθώς και να σας ρυθμίσει τη φαρμακευτική αγωγή. Το να λαμβάνετε αγωγή με βάση τη δική σας κρίση δεν οδηγεί πουθενά, μάλιστα θα μπορούσε να φέρει και αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Παράλληλα, ο ψυχολόγος θα σας δώσει την ευκαιρία να ακουμπήσετε, να μοιραστείτε το βάρος που κουβαλάτε και στη πορεία να διεκδικήσετε ένα πιο λειτουργικό τρόπο ζωής.

    Αναζητήστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • αμεσα ψυχιατρο κ ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Θα σας πρότεινα να βρείτε έναν ψυχοθεραπευτή που να σας ταιριάζει.
    Αυτός θα σας βοηθήσει και θα σας στηρίξει να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας.
    Με επιμονή και υπομονή θα γίνουν όλα καλύτερα.
    Με εκτίμηση
    Στη διάθεσή σας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλό θα ήταν τα ηρεμιστικά να λαμβάνονται με ιατρική συνταγή. Αρχικά εξετάστε αν η απώλεια διάθεσης συσχετίζεται με κάποιο γενεσιουργό αίτιο. Αν δειτε ότι δεν τα καταφέρνετε να διαχειριστείτε τη δύσκολή αυτή περίοδο επισκεφθείτε κάποιον ειδικό.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Δεν υπάρχει μαγική λύση ! Θα ήταν καλό να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας, μέχρι τότε βρείτε τι θα σας έδινε χαρά και προσπαθήστε να το κάνετε πράξη με μικρά βήματα κάθε μέρα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γι αυτό χρειάζεται να επισκεφτείτε ψυχοθεραπευτή, ώστε να συζητήσετε μαζί του γι αυτό το αίσθημα κενού

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μπορεί το φάρμακο που παίρνετε να μην είναι για εσάς. Καλό θα είναι να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο για να έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα για εσάς και να σας χορηγήσει το καλύτερο φάρμακο. Επίσης, καλό είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία με έναν ψυχολόγο για να βρείτε τις αιτίες του προβλήματος σας και να τις αντιμετωπίσετε

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης