• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 12/04/2024

Ο πατερας μου λεει ότι έχει καταθλιψη αλλά υπάρχει ένα αλλά στην ιστορία....απάτησε την μητερα μου και μετά από 3 χρόνια αφού δεν της δίνει διαζύγιο εμαθε οτι η μανα μου εχει αλλο φλερτ η η μανα μου τον εδιωξε απο το σπιτι 3 χρονια πριν...τωρα λεει σε συγγενείς και φίλους ακόμα και στην οικογένεια του σε εμας τα παιδια του ότι θα αυτοκτονησει... σε άλλους λεει θα πεθάνει....και αυτό γίνεται κάθε βδομάδα σχεδον...τους αποχαιρέτησε και 3 χρόνια πριν και σήμερα συνέχεια κλαίει και μας λέει ότι έχω βαριά καταθλιψη αλλά κουράστηκαμε γιατί θέλει να τον λυπούμαστε και θέλει να τα ξαναβρεί με την μανα μας...χωρίς αυτήν λεει θα πεθάνει αλλά συνεχίζει και εχει τσατ με άλλες κοπέλες στα media...θέλει να τον λυπούμαστε ακόμα και στην 8χρονη αδερφή μου λεει παρόμοια πραγματάκια...δοκιμάσαμε ψυχολόγο αλλά δεν τον βοήθησε...μηπως λεει ψέματα απά μόνο και μόνο επιδη η μανα μου έχει άλλο φλερτ η όντως μπορεί και να έχει?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπάρχει απάντηση έτσι χωρίς να μιλήσω με τον ίδιο μοιάζει χειριστικό όλο αυτό αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν δεν μιλήσουμε μαζί του ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η περιγραφή που δίνετε αναδεικνύει μια πολυσύνθετη και όχι φυσική ψυχική κατάσταση. Καταρχάς, είναι σημαντικό να αναγνωριστεί ότι η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή διαταραχή της διάθεσης που απαιτεί εξειδικευμένη παρέμβαση και υποστήριξη. Ωστόσο, η συμπεριφορά του πατέρα σας, όπως την περιγράψατε, φανερώνει επίσης πιθανά στοιχεία ψυχολογικής χειραγώγησης και εκβιασμού, που χρήζουν προσεκτικής ανάλυσης.
    Είναι καίριας σημασίας η διασφάλιση της ψυχικής υγείας όλων των μελών της οικογένειας, ειδικά των παιδιών που μπορεί να επηρεάζονται από αυτή την κατάσταση. Η συμβουλευτική για οικογένειες και η συνεργασία με έναν ψυχολόγο θα μπορούσε να προσφέρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με τον ειδικό ψυχικής υγείας που τον παρακολουθεί να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός