• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 09/06/2023

Αξίζει να προσπαθήσω να ζήσω παρόλο που η ζωή είναι πάρα πολύ δύσκολη και υποφέρω με λίγο παραπάνω από 2 χρόνια με κατάθλιψη και θέλω να αυτοκτονήσω ; Δεν ξέρω αν αξίζει να συνεχίσω . Ίσως να μην χρειάζεται εξάλλου όλα είναι ασήμαντα πλέον και κάνω συνέχεια λαθοι και πληγώνω τον άνθρωπο που αγαπώ πιο πολυ . Δεν θέλω να συνεχίσω να ζω 😭 δεν αντέχω άλλο .

21 ειδικοί απάντησαν

  • Άμεσα σε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή με παράλληλη ψυχοθεραπεία. Η ζωη μπορεί να είναι όμορφη αρκεί να επιλέξουμε να μας φροντίσουμε. Μπορείς να τα καταφέρεις και να ζήσεις όπως επιθυμείς.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αγαπητή/ε φίλη/ε εφόσον αναφέρετε αυτοκτονικό ιδεασμό το μόνο που δεοντολογικά μπορώ να πω είναι ότι χρειάζεστε άμεσα να δείτε Ψυχίατρο-Ψυχοθεραπευτή και να μιλήσετε για τις σκέψεις σας αυτές στο πιο κοντινό - συγγενικό σας ενήλικο πρόσωπο. Παρακαλώ κάντε το άμεσα !!!!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Ακούγεται να περνάτε δύσκολα και λυπούμαστε που δεν έχουμε περισσότερο άμεση επικοινωνία.

    Παρόλες τις δυσκολίες φαίνεται πως κάτι σας έκανε να απευθυνθείτε στην σελίδα αυτή και να εκφράσετε αυτά που αισθάνεστε. Σίγουρα δεν ήταν εύκολο.

    Υπάρχει όμως ένα δυνατό και υγιές κομμάτι σας που σας οδήγησε στο να μοιραστείτε αυτήν την πληροφορία. Στηριχτείτε σε αυτό το στοιχείο σας και προσπαθήστε να μιλήσετε με κάποιον Ψυχολόγο. Ξέρω πως μπορεί να σας ακούγεται δύσκολο ή μάταιο αλλά μπορείτε να λάβετε βοήθεια εάν την χρειάζεστε.

    Εμπιστευτείτε το στοιχείο αυτό που σας επέτρεψε να μιλήσετε εδώ. Προσπα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, καλό αν όχι απαραίτητο είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο ώστε να αξιολογήσει την κατάσταση σας καθώς και να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή. Στη συνέχεια θα πρότεινα παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, καθώς παίζει μεγάλο ρόλο στην αποκατάσταση του ψυχικά πάσχοντα.

  • Xρειάζεται να μάθετε να φροντίσετε τον εαυτό σας πρώτα και να νιώσετε καλύτερα! Επικοινωνήστε άμεσα με γιατρό. Χρειάζεστε την άμεση βοήθεια ενός/μίας ψυχιάτρου και τη ρύθμιση φαρμακευτικής αγωγής και συνέχεια της ψυχοθεραπείας Γραμμή στήριξης 1018. Κωνσταντίνα-Μαρία Αλεξοπούλου Ψυχολόγος-γνωσιακή-ψυχοδυναμική-ατομική/ομαδική ψυχοθεραπεύτρια msc phd.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Γειά σας!
    Είναι φυσικό να νιώθετε έτσι: "Δεν θέλω να συνεχίσω να ζω 😭 δεν αντέχω άλλο" εφ'όσον βρίσκεστε σε κατάθλιψη!
    Εμφανώς έχουν συμβεί πολλά στην ζωή σας που σας οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι "όλα είναι ασήμαντα" και "κάνω συνέχεια λάθη και πληγώνω τον άνθρωπο που αγαπώ..."
    Όταν λέτε "Δεν θέλω να συνεχίσω" , "δεν αντέχω άλλο!" εκφράζετε τις σκέψεις και τα συναισθήματα που αισθάνεστε τώρα ! Τώρα που έχετε φτάσει σε αδιέξοδο...
    Καλά κάνετε και δεν θέλετε να συνεχίσετε να ζείτε όπως τώρα!
    Θέλετε να ζήσετε διαφορετικά και είναι απολύτως εφικτό!
    Χρειάζεστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Φυσικά και αξίζει να ζήσετε και φυσικά αξίζει να συνεχίσετε να προσπαθείτε για την βελτίωση της ζωής σας ακόμα κι αν τώρα νιώθετε ότι τα πράγματα είναι πολύ ζοφερά. Σύμφωνα με την κατάσταση που περιγράφεται χρειάζεται άμεσα να επικοινωνήστε με κάποιον ψυχίατρο ο οποίος θα σας βοηθήσει με το πρόβλημα σας και την βελτίωση της ψυχικής υγείας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για το θάρρος σας να ανοιχτειτε. Να αρχίσετε άμεσα την ψυχοθεραπευτική διαδικασία για την ενδυνάμωση και την αλλαγή νοηματοδοτησης σας.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Έτσι όπως το παρουσιάζεται, είναι αναγκαίο και επείγον να επισκεφτείτε ένα ψυχίατρο (ιδιωτικό ή δημόσιο) γιατί το κομμάτι με τη τάση αυτοκτονίας είναι αρκετά σοβαρό.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας.
    Αυτή τη στιγμή παρασύρεστε από τις πολύ δύσκολες στιγμές και σκέψεις που περνάτε.
    Εφόσον επισκεφτείτε έναν ψυχοθεραπευτή, θα σας βοηθήσει να συζητήσετε τις δυσκολίες σας και να στηριχτείτε / ρυθμιστείτε.
    Παραπλανάστε από τα άσχημα σενάρια που χτίζει ο εγκέφαλός σας αυτή τη στιγμή.
    Μην αφεθείτε σε αυτά.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Οπωσδήποτε η ζωή καμιά φορά είναι δύσκολη ακόμα και απογοητευτική, αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Αναφέρεται ότι έχετε έναν αγαπημένο άνθρωπο που ίσως μαζί του ζήσατε και μπορείτε να ζήσετε κάτι όμορφο και ελπιδοφόρο. Σίγουρα θα πρότεινα να δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας ειδικά αν οι σκέψεις αυτοκτωνίας έρχονται συχνά. Διαφορετικά μπορείτε δωρεάν να καλέσετε σε κάποια γραμμή υποστήριξης: 1034, 1110, 1018

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια από έναν ψυχολογο ή να καλέσετε το 10306 που είναι η γραμμή υποστήριξης. Ίσως ο άνθρωπός σας δεν θα ήθελε να φύγετε από τη ζωή, αλλά να βοηθήσετε τον εαυτό σας. Κάθε αρνητική συμπεριφορά που κάνουμε μπορεί να αλλάξει εάν ζητήσουμε βοήθεια.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας χρειάζεται να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχοθεραπευτή θα πρότεινα προσεγγιση Gestalt που είναι βαθιά προσεγγιση και μπορεί να βοηθήσει στην κατάθλιψη

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • χρειαζεστε οπωσδηποτε βοηθεια. Φαρμακευτικη βοηθεια αλλα κυριως ψυχοθεραπεια. Αυτο που μοιαζει σαν αδιεξοδο εχει λυση, αλλα θελει δουλεια.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • χρειαζεστε αμεσα ψυχιατρο και ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Η ζωή σου είναι άξια να βιωθεί ανεξάρτητα από την ηλικία .
    Συνεπώς αξίζει να προσπαθήσεις για την ζωή σου , μπορώ να κατανοήσω τις σκέψεις σου και δυσκολίες που αναφέρεις , αυτή η περίοδο που διανύεις θέλει ιδιαίτερη προσοχή είναι σημαντικό να μιλήσεις άμεσα με κάποιον επαγγελματία υγείας που εμπιστεύεσαι όσο δύσκολο κι αν σου είναι .
    Περνώντας την απόφαση να το κάνεις θα νιώσεις πολύ καλύτερα. ευχαριστώ πολύ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Εννοειται πως αξιζει να ζησεις! Εχεις παρα πολλα να δωσεις στον εαυτο σου κ στους ανθρωπους σου! Ολοι κανουμε λαθη και θα κανουμε σε ολη μας τη ζωη ειναι οκ αυτο! Επικοινωνησε με καποιον Ψυχολογο!

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • επισκεφθείτε ψυχίατρο σήμερα

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για το βάρος που σηκώνετε... Θα μπορούσα να σας πω πολλά. Ακούω όμως ότι είστε αρκετά απελπισμένη, οπότε θεωρώ ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να σας παροτρύνω να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχίατρο. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να λειτουργήσει πολύ ανακουφιστικά. Εμπιστευτείτε την.

    Παράλληλα, στον δικό σας χρόνο, θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να αρχίσετε να μοιράζεστε όλο αυτό το βάρος. Το θεωρώ ένα απαραίτητο βήμα για την ανάκαμψή σας.

    Καταλαβαίνω πόσο ανακουφιστική, λυτρωτική ακόμα, μπορεί να είναι η σκέψη του θανάτου, ωστόσο οφείλω να σας επισημάνω ότι λύσεις υπάρχουν, και βρίσκον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Νομίζω ότι πρέπει άμεσα να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, ειδικά αν έχετε αυτοκτονικό ιδεασμό, θα μπορέσει να σας προτείνει ολοκληρωμένη θεραπευτική λύση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Άμεσα καλέστε 1018 γραμμή υποστήριξης αυτοκτονιών , μην μένετε μόνοι με αυτές τις σκέψεις , ζητήστε επαγγελματική βοήθεια, ίσως χρειάζεστε αλλαγή στα φάρμακα σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος