• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Καλησπέρα σας.εδω και 1,5 χρόνο εχω σταματήσει τα φάρμακα που έπαιρνα για την κρίση πανικού.αισθανομαι τώρα μια αδυναμία συγκέντρωσης,το κεφάλι μου βαρύ και θέλω να κλαιω πολλές φορές.δεν εργάζομαι αλλά ασκούμαι συστηματικά.τι να κάνω,να ξεκινήσω πάλι τα φαρμακα;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Σίγουρα μία επανεξέταση σε ψυχίατρο θα βοηθούσε ώστε να έχετε μια καλύτερη εικόνα. Η άσκηση κάνει καλό, συνεχίστε την. Παίζει ρόλο αν την αγωγή την διακόψετε απότομα ή σιγά σιγά. Θεωρώ αρκετά σημαντική την θεραπεία σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Πως τα κοψαται ? Μιλήστε με τον γιατρό σας πρώτα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα φάρμακα συνήθως από μόνα τους δεν επαρκούν, χρειάζεται να κάνετε και ψυχοθεραπεία. Ανεξάρτητα από το αν θα ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή σε συνενόηση πάντα με τον ψυχίατρο σας, ξεκινήστε και ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα σας. Αν έχετε σταματήσει την αγωγή εδώ και τόσο καιρό είναι μάλλον απίθανο τα συμπτώματά σας να σχετίζονται με την διακοπή. Θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε τον ψυχίατρό σας σχετικά με το αν χρειάζεται να αρχίσετε παλι την αγωγή, με ποιο φάρμακο και σε ποια ποσότητα και συχνότητα. Είναι σημαντικό οποιαδήποτε αγωγή να την δώσει ψυχίατρος καθώς και να σας παρακολουθεί κατά την διάρκεια της θεραπείας σας.
    Επιπρόσθετα θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία ώστε να μπορεσετε να δουλέψετε πάνω στα πιθανά αίτια που προκαλούν αυτά τα συμπτώματα.
    Σας εύχομαι καλή δυναμη και γρήγορα να καταφέρετε να ανακάμψετε.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα.Τα φάρμακα βοηθούν τη θεραπεία,αλλά δεν συνιστούν θεραπεία από μόνα τους. Προσφέρουν πρόσκαιρα μια βοήθεια,ώστε ταυτόχρονα με την ψυχοθεραπεία να αποδραμουν τα έντονα συμπτώματα. Αν όμως δεν μάθετε να διαχειριζεστε τις κρίσεις σας, κάθε φορά που θα κόβετε την αγωγή, θα επανέρχονται.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει, μπορεί να χρειαστεί να πάρετε πάλι φάρμακα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Εάν δεν κάνατε ψυχοθεραπεία αλλά αποκλειστικά φαρμακοθεραπεία για τις κρίσεις πανικού, είναι λογικό τα συμπτώματα να επανέλθουν μετά την διακοπή των φαρμάκων. Διότι, τα φάρμακα δρουν στο σύμπτωμα, ενώ η ψυχοθεραπεία καταπολεμά τα αίτια. Πριν αποφασίσετε να ξεκινήσετε πάλι αγωγή, θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο, όπου μαζί θα βρείτε το γιατί αισθάνεσθε έτσι, και το προς τα πού θα πρέπει να κινηθείτε από εδώ και πέρα. Θα δείτε πολύ μεγάλη αλλαγή στην ζωή σας μετά την επίσκεψη στον κατάλληλο ψυχολόγο.

    Παπασαραντοπούλου Αγγελική-Ελευθερία

    Ψυχολόγος

    Γκύζη

  • Σε κάθε περίπτωση καλό ειναι να μην ξεκινησετε μονος σας τα φάρμακα, ακόμη και αν παλιοτερα σας ειχαν βοηθήσει. Καλό ειναι να μιλήσετε με εναν ψυχίατρο για διάγνωση και να σας δωσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγη.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Να μιλήσετε πρώτα με κάποιον/α Ψυχίατρο. Ακόμα κι αν έχετε ήδη αποφασίσει να επανεκκινήσετε τη φαρμακευτική αγωγή, είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε γιατρό, ώστε να σας κατευθύνει σχετικά με το φάρμακο, τη δοσολογία, τυχόν πρόσθετες λύσεις κτλ.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα