• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/12/2023

Τον τελευταίο καιρό νιώθω μεγάλη κούραση, δεν μου αρκεί ο ύπνος , έχω αδυναμία συγκέντρωσης, έχει πέσει η παραγωγικότητά μου στη δουλειά και η διάθεση μου και γενικότερα έχω αρκετό άγχος κ νιώθω ότι δεν με ευχαριστεί κάτι . Τι χρειάζεται για να επανέλθω στα κανονικά μου;

12 ειδικοί απάντησαν

  • κάνετε μια βιοχημική εξέταση να δείτε τον μεταβολισμό του αίματος μήπως σας λείπουν βασικά στοιχεία, και μετά διερευνάτε το ψυχολογικό υπόβαθρο των σκέψεών σας

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Ακούγεται δύσκολο αυτό που περνάτε. Φαίνεται ότι κάτι κρατάει την διάθεση και την όρεξη χαμηλά μέσα στην ημέρα σας. Καλό θα ήταν να αναφερθείτε σε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας για να σας καθοδηγήσει να βρείτε αυτούς τους παράγοντες

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας,

    Για αρχή, είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι η εμφάνιση συμπτωμάτων κούρασης, έλλειψης ύπνου, αδυναμίας, συγκέντρωσης, πτώσης παραγωγικότητας και άλλων συναισθηματικών δυσκολιών μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των παθολογικών παραγόντων. Συνεπώς, θα ήταν σημαντικό να αποκλείσετε τυχόν ιατρικά αίτια που μπορεί να δημιουργούν αυτά τα συμπτώματα.

    Αφού εξαιρεθούν τα ιατρικά αίτια, μπορείτε να εξετάσετε την ψυχολογική πλευρά της κατάστασης που περιγράφετε, με κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο.

    Ντούρου Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Στο μήνυμά σας διακρίνω ένα σωματικό και ένα ψυχολογικό παράγοντα. Θα πρότεινα σε πρώτο στάδιο να κάνετε ιατρικές εξετάσεις για να δείτε αν έχετε τυχόν ελλείψεις, και να ρυθμίσετε αναλόγως τη διατροφή σας και τα συμπληρώματα. Παράλληλα, το άγχος και η έλλειψη διάθεσης και ευχαρίστησης είναι καλό να ακουστούν σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας, ώστε να έρθετε σε καλύτερη επαφή με αυτό που βιώνετε και να "επανέλθετε στα κανονικά σας", όπως λέτε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Μπορει αυτο που αποκαλειτε εσεις "κανονικα μου " να ειναι μια κατασταση που σας δυσκολευει αλλα δεν την αναγνωρισετε.? Δεν ειναι ολες οι περιοδοι το ιδιο και εμεις ειμαστε ανθρωποι που δεν εχουμε παντα τις ιδιες δυναμεις και αντοχες...το αγχος που εχετε μπορει να σας προκαλει αισθηση κοπωσης, αδυναμια συγκεντρωσης και προβληματα υπνου...το στρες επηρεαζει ολοκληρο το σωμα μας και τον ψυχισμο μας...θα ηταν βοηθητικο να μιλησετε με εναν ψυχολογο και να διερευνησετε τους λογους που σας δημιουργουν το αγχος, τι σας προκαλει ευχαριστηση, πως μπορειτε να βοθησετε τον εαυτο σας ...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά, να έχετε μια όμορφη χρονιά. Συνήθως ο ανθρώπινος νους έχει εκγυμνασθεί να ελέγχει και να κυριαρχεί την προσωπικότητα, σαν αναλυτικός παράγοντας. Κάτι τέτοιο πολλές φορές φτάνει σε ένα σημείο εξάντλησης, ψυχικής κούρασης που εκδηλώνεται πολλές φορές και ως σωματική κούραση-με την προϋπόθεση ότι έχουν αποκλειστεί παθολογικά αίτια, που και αυτά πολλές φορές αποτελούν, απόρροια των ψυχικών ενεργειών. Όλο αυτό εξαντλεί αρκετά, δημιουργώντας συνεχή αγωνία και σκέψεις, νομίζοντας ότι συμβαίνει κάτι αρνητικό. Παρόλα αυτά, αυτό μπορεί να αποτελέσει ίσως το σημείο εκκίνησης για αλλαγή, καθότι πιθανόν το παλιό να μην σας ευχαρ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Γειά σου!
    Σε γενικές γραμμές, μπορείς να εφαρμόσεις ορισμένες συμβουλές για τη βελτίωση της ψυχοσωματικής σου ευεξίας:

    Προσπάθησε να διατηρείς έναν κανονικό ωρολόγιο ύπνου. Ο ικανοποιητικός ύπνος είναι κρίσιμος για την ενέργεια και τη σωστή λειτουργία του εγκεφάλου (8-9 ώρες τη μέρα)

    Προσπάθησε να τρως υγιεινά, να ασκείσαι ή να περπατάς (τουλάχιστον 15 λεπτά τη μέρα) τακτικά και να αποφεύγεις την υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ.

    Τέλος, μπορείς να εφαρμόσεις κάποιες τεχνικές χαλάρωσης, όπως αναπνοές, meditation, yoga, για να σας βοηθήσουν στη διαχείρηση του άγχους.

    Είναι σημαντικό να ξέρεις πως δεν είσαι μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μυλωνάκη Μαριλίζα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία ενδεχομένως

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα, από που προέρχεται η κούραση; Ξεκουράζεστε αρκετά; τρώτε καλά; Από που προέρχεται το άγχος και πόσον καιρό το βιώνετε; Διασκεδάζετε; έχετε σχέση; νιώθετε μοναξιά; Στην εργασία αισθάνεστε καλά; σας σέβονται οι προϊστάμενοι και οι συνάδελφοι;
    Πιθανόν να ζείτε σε συνθήκες που επηρρεάζουν την διάθεση σας, και θα πρότεινα να κάνετε αρχικά γενικές εξετάσεις για να αποκλειστεί κάποιο οργανικό αίτιο, και μετά εφόσον όλα είναι καλά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, η οποία θα σας αποτρέψει από το να μπείτε σε καταθλιπτική διάθεση. Καλή χρονιά να έχετε !!!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα, παρατηρήστε ποσο καιρό συμβαίνει αυτό και αν έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητα. Μπορείτε να επισκεφθείτε ψυχολόγο ώστε να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Θα σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να βοηθήσω. Τα συμπτώματα που αναφέρετε έχουν να κάνουν με χρόνιο ή/και οξύ στρες. Καλές γιορτές. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Με βάση την περιγραφή που κάνετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε κούραση, έλλειψη συγκέντρωσης και άγχος. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά την παραγωγικότητά σας και τη διάθεσή σας γενικότερα.
    Θα σας πρότεινα να δώσετε έμφαση στην αυτοφροντίδα και την ισορροπία στη ζωή σας.
    Ένας καλός τρόπος για να αντιμετωπίσετε την κούραση είναι να διατηρήσετε ένα υγιές πρόγραμμα ύπνου και ξεκούρασης. Αποδεδειγμένα, ο ικανοποιητικός ύπνος αυξάνει την ενέργεια και την αντοχή στο άγχος. Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να εξετάσετε τις συνήθειες σας και να βρείτε χρόνο για χαλαρωτικές δραστηριότητες, όπως η γυμναστική.
    Επίσης, μην ξεχνάτε ότι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής