• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/12/2023

Πριν ενάμιση χρόνο χώρισα με τον σύντροφο μου, λόγω τρίτου προσωπου από μεριας του . Απο τότε λόγω προδοσίας κι απογοητευσης, «έχασα» τα συναισθήματα μου. Δεν με ενθουσιαζει, ούτε στεναχωρεί, ούτε χαροποιεί σχεδόν τίποτα πλέον, ενώ δεν ήμουν έτσι σαν άτομο.. τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω τον εαυτό μου;; Είμαι 22 και δεν έχω όρεξη ν κάνω όσα κάνουν τα αλλά άτομα της ηλικιας μου… δεν με γεμίζει πλέον τίποτα!

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, αυτό που βιώνετε είναι απόλυτα φυσιολογικό λόγω της απώλειας μετά από μια σχέση που είχατε και δεν το επιλέξατε εσείς να τελειώσει και δεν φταίξατε για το τρίτο πρόσωπο. Οι ανθρωποι όταν βιώνουν μια απώλεια θέλουν χρόνο ώστε να επανέλθουν. Το πιο σημαντικό είναι ότι είστε 22 χρόνων και έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας! Θα δώσετε χρόνο στον εαυτό σας όσο χρόνο χρειαστεί και όταν το αποφασίσετε θα αρχίσετε σιγά σιγά να κάνετε πράγματα που κάνατε πριν.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Ένας χωρισμός βιώνεται σαν πένθος. Τα συναισθήματα κλειδώνονται με σκοπό την προστασία και την αποφυγή του αρνητικού βιώματος για όσο το χρειαζόμαστε. Είναι σημαντικό να πάρετε βοήθεια ώστε να μπορούν τα συναισθήματά σας να βιώνονται όπως ακριβώς αντιστοιχεί. Η ανηδονία που βιώνετε τώρα είναι αποτέλεσμα της κατάστασης που βιώσατε αλλά όσο παραμένει τόσο περισσότερο θα σας ζορίζει και θα σας τραβάει στην καθήλωση. Η απόφαση που καλείστε τώρα να πάρετε είναι αν θα αφήσετε το γεγονός αυτό να σας καθορίσει την ζωή ή αν θα του επιτρέψετε να σας διδάξει τι αντιστοιχεί από εδώ και πέρα να κάνετε ως προς τον εαυτό σας και τις σχέσεις σας. Η βοήθεια α... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • εξιδανικεύσατε μια σχέση περισσότερο από ότι έπρεπε γιατί δεν έχετε καλή σχέση με τον εαυτό σας και χρειάζεστε να νιώθετε καλά μέσα από τους άλλους , ξεκινήστε ψυχοθεραπεία για να συνδεθείτε με τη δύναμη και την ομορφιά του εαυτού σας ολά τα καλύτερα είναι μπροστά σας και δεν τα βλέπετε

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Προφανώς περνάτε μια περίοδο πένθους για την σχέση που χάσατε και ίσως και κάποια κατάθλιψη. Θα σας βοηθήσει να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Δεν είναι εύκολο αυτό που βιώνεται; μοιάζει σαν να είχατε επενδύσει πολύ σε αυτή την σχέση. Θα σας βοηθούσε πολύ να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να επεξεργαστείτε το πένθος αυτής της σχέσης και να αισθανθείτε καλύτερα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αισθάνεσαι έτσι, ειδικά μετά από μια εμπειρία προδοσίας και απογοήτευσης. Το να χάσεις το ενδιαφέρον και τα συναισθήματά σου μπορεί να είναι ένα φυσιολογικό αποτέλεσμα αυτών των περιστάσεων.

    Θα μπορούσε να είναι χρήσιμο να ξεκινήσεις μια συνομιλία με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, για να συζητήσεις τα συναισθήματά σου και την απώλεια του ενδιαφέροντος σου. Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις αυτά που βιώνεις και να βρεις τρόπους να ανακτήσεις τη χαμένη σου ενέργεια και ενδιαφέρον για τα πράγματα που απολάμβανες πριν.

    Επίσης, θα μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Ένας χωρισμός μπορεί να μας φέρει στη ψυχολογική κατάσταση που περιγράφετε, γιατί νιώθουμε συναισθήματα όμοια με εκείνα του πένθους. Ο καθένας μας χρειάζεται το δικό του χρόνο για να χειριστεί τα συναισθήματα αυτά. Εαν όμως νιώθουμε ότι χρειαζόμαστε βοήθεια για να μιλήσουμε για όσα περνάμε και νιώθουμε, επειδή δυσκολευόμαστε στην καθημερινότητά μας, καλό θα ήταν για εσάς να αναζητήσετε έναν ψυχολόγο. Θα σας βοηθήσει επίσης να δείτε και άλλες δυσκολίες που μπορεί να επηρεάζουν την ψυχολογική σας κατάσταση, όπως την περιγράφετε...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Είναι αναμενόμενο ένα περιστατικό προδοσίας κ απώλειας όπως είναι ο χωρισμός να σας έχει κλονίσει και να χρειάζεστε χρόνο να πενθήσετε. Παρόλα αυτά επειδή αναφέρετε ότι αυτό το βιώνετε ήδη 1,5 χρόνο, θα πρότεινα να λάβετε υποστηριξη από ειδικό ψυχικής υγείας. Εκεί θα μπορέσετε να διερευνησετε και να κατανοησετε τα συναισθηματα σας που τωρα λετε οτι τα χασατε. Τα συναισθηματα μας δεν χανονται αλλα μπορει να παγωσουν, οποτε η ψυχοθεραπεια μας βοηθα να ξαναερθουμε σε επαφη μαζι τους και να αποκαταστησουμε τη ροη μεσα μας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας. Κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό να τονιστεί είναι το γεγονός πως το πρόβλημα της χαμηλής αυτοεκτίμησης αφορά καθαρά τον πρώην σύντροφό σας, κάτι το οποίο θα έπρεπε να λύσει ο ίδιος για εκείνον. Επιπλέον η αλήθεια καμία φορά ναι μεν μπορεί να αποβεί πολύ σκληρή, ωστόσο μπορεί να αποβεί εξίσου λυτρωτική. Η φάση του χωρισμού από μόνη της είναι μια φάση πένθους, την οποία πολλές φορές καλό είναι να τη βλέπουμε να βιώνεται για να ολοκληρώνεται κιόλας. Η φάσεις της ζωής ειναι πρόσκαιρες, όλα κινούνται και αλλάζουν, τίποτε δεν παραμένει σταθερό, πέραν της εαυτότητάς. Είστε στο άνθος της ηλικίας σας και το ταξίδι τώρα ξεκινάει...!!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Είναι φυσιολογικό να νιώθεις απογοητευμένη και να έχεις χάσει τον ενθουσιασμό σου. Επίτρεψε στον εαυτό σου να νιώσει αυτά τα συναισθήματα και μην τα αφήνεις να σε κατακλύσουν. Ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τα συναισθήματά σου, να αντιμετωπίσεις την προδοσία και να ανακαλύψεις πώς να ανασυντάξεις τη ζωή σου.

    Προσπάθησε να ανακαλύψεις νέα ενδιαφέροντα ή να επιστρέψεις σε δραστηριότητες που σε ενέπνευσαν και ευχάριστα πριν από το χωρισμό. Αναζήτησε τη στήριξη φίλων και οικογένειας. Η κοινωνική σύνδεση μπορεί να συμβάλει στην αντιμετώπιση της απομόνωσης και της ανυπαρξίας συναισθηματικής σύνδεσης. Θυμήσου, η
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι