• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Καλησπέρα σας, παίρνω εδώ και 5 εβδομάδες σιπραλεξ των 10μγ (λόγω αγχωτικων και καταθλιπτικών συμπτωμάτων) τα οποία όσον αφορά τη διάθεση είχαν μια σχετική δράση και είχα αρχίσει να νιώθω μια όρεξη ξανά για να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Ωστόσο, σχετικά με το άγχος που ένιωθα δεν υπήρχε μεγάλη βελτίωση. Ύστερα από επίσκεψη στον γιατρό μου πρότεινε να πάμε σε αύξηση δόσης στα 20μγ. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα και είδα πισωγύρισμα στα συμπτώματα διάθεσης με την αύξηση της δόσης. Το ερώτημα μου είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό λόγω της αύξησης της δόσης και απλά χρειάζεται μια υπομονη 2-3 μέρες ή αν θα είναι λες και παίρνω καινούργιο φάρμακο από την αρχή και θα χρειαστούν πάλι 3-4 εβδομάδες Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να τα συζητήσετε αυτά με τον θεράποντα ψυχίατρο, συνήθως αυτά τα φάρμακα θέλουν κάποιο χρόνο για να έχουν ένα καλό αποτέλεσμα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Η αύξηση της δόσης του σιπραλεξ είναι μια συνηθισμένη πρακτική όταν οι αρχικές δόσεις δεν επαρκούν για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων. Είναι συχνό φαινόμενο να υπάρχει μια προσωρινή επιδείνωση των συμπτωμάτων κατά την πρώτη περίοδο προσαρμογής σε μια νέα δόση φαρμάκου.
    Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι οι αλλαγές στη δόση ενός αντικαταθλιπτικού φαρμάκου μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Ορισμένοι άνθρωποι ενδέχεται να αντιδρούν θετικά στην αύξηση της δόσης μέσα σε λίγες ημέρες, ενώ άλλοι ενδέχεται να χρειαστούν περισσότερο χρόνο. Είναι λογικό να δώσεις λίγο χρόνο στο σώμα και το μυαλό σου να προσαρμοστούν στη νέα δόσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής