• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/04/2023

Ο πατερας μου εξηλθε του νοσοκομειου Γ. Γεννηματας και η διαγνωσις του ειναι Οργανικο Ψυχοσυνδρομο , Χρονια Λεμφογενης Λευχαιμια , Λοιμωξις Ουροποιητικου. Παιρνει αρκετα και διαφορετικα φαρμακα αλλα δεν μπορει να σηκωθει καθολου απο την κλινη του. Μπορω να βελτιωσω την κατασταση του με εντατικες κινησιοθεραπειες/φυσικοθεραπειες ωστε να μπορεσει να περπατησει εστω και λιγο; Χρειαζομαι πρωτιστως την γνωμη ειδικου νευρολογου; Σας ευχαριστω.

17 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας, σίγουρα χρειάζεται φυσικοθεραπείες ώστε να μπορέσει να κινητοποιηθεί ξανά.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Οι φυσιοθεραπείες θα βοηθήσουν σίγουρα, ανεξάρτητα από την επίσημη διάγνωση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Χρειάζεται η αξιολόγηση ειδικού νευρολόγου και κατόπιν φυσικοθεραπευτική αξιολόγηση κατ' οίκον

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα.ναι καλό θα ήταν να τον δει νευρολόγος πριν αποφασίσουμε για την κιν/πεις.

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Αγαπητέ μου κύριε, δυστυχώς μου αναφέρετε πολλαπλά προβλήματα από τα οποία πάσχει ο πατέρας σας. Πρέπει να ελεγχθεί από Ορθοπεδικό ή νευρολόγο για να εκτιμηθεί η κατά το δυνατόν βέλτιστη παρέμβαση για τον πατέρα σας, ούτως ώστε, να κινητοποιηθεί κατά το δυνατόν περισσότερο. Αν ο πατέρας δεν δύναται να μετακινηθεί, είναι δυνατός ο έλεγχός του εις το σπίτι, ούτως ώστε να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατόν. Σας ευχαριστώ

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει πρώτα να τον εξετάσει ειδικός Νευρολόγος, ώστε να δει που μπορεί και που έχει νόημα να γίνει παρέμβαση. Είτε φαρμακευτική είτε με κάποιες φυσικοθεραπείες. Επίσης να σας δώσει μία σωστή εικόνα και τι προοπτική μπορεί να υπάρχει
    Εάν όμως δεν υπάρχει σωστή φαρμακευτική αγωγή και η κατάσταση του ασθενούς δεν το επιτρέπει, οι παθητικές φυσικοθεραπείες στο κρεββάτι, έχουν λίγο νόημα (αν έχει ως στόχο του να σηκωθεί).

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Μπορεί να βελτιωθεί η κατάστασή του με κινησιοθεραπείες, αλλά και με σωστή ρύθμιση των φαρμάκων που παίρνει. Όταν θεραπευτεί η ουρολοίμωξη θα βελτιωθεί και η κατάστασή του σιγά σιγά.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Γενικά θα πρέπει να έχουμε έναν ή κάποιους γιατρούς που θα μας καθοδηγούν, θα γνωρίζουν το ιστορικό και θα μπορούν να βοηθήσουν ξέροντας το πρόβλημα στον συγκεκριμένο άτομο. Όσο για την φυσικοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στο να γίνει πιο λειτουργικός ο ασθενης, να μπορεί αρχικά να βοηθάει τον άνθρωπο που τον φροντίζει και γιατί όχι να καταφέρει σε αρκετούς τομείς να αυτο εξυπηρετητε

    Physio Quality Δάρρα Χρυσάνθη - Γεωργανάς Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλλήνη

  • Η ΚΙΝΗΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΣ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Γεια σας , πρωτίστως θα πρέπει να γνωματεύσει ο Νευρολόγος αλλα οπωσδήποτε θα πρέπει να μεριμνήσετε ο ασθενής να είναι κινητικός και λειτουργικός με την βοήθεια της φυσικοθεραπείας .

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η κινητοποίηση με φυσικοθεραπείες γενικότερα είναι απαραίτητη για την ενδυνάμωση και την αποκατάσταση μετά από νοσηλεία αλλά η έναρξη των θεραπειών εξαρτάται από την γενικότερη κατάσταση του ασθενούς. Οπότε η απόφαση πρέπει να εξατομικευτεί ανάλογα με τη γενικότερη κατάσταση και τις αιματολογικές εξετάσεις του συγκεκριμένου ασθενούς, κατά πόσο θα μπορέσει να ανταπεξέλθει και δεν θα επιδεινωθεί από αυτές.

    Παζιώνης Οδυσσεύς

    Νευρολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΨΥΧΟΣΥΝΔΡΟΜΟ ( ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΑΡΝΗΤΙΣΜΟ", ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας,
    Είναι σύνηθες σε ηλικιωμένους ασθενείς, πόσο μάλλον με διάφορα προβλήματα υγείας, μετά από νοσηλεία να αδυνατούν να κινηθούν καλά ή ακόμα και να αδυνατούν να σηκωθούν. Η κινησιοθεραπεία/φυσικοθεραπεία είναι η σωστή αντιμετώπιση και συνήθως ο θεράπων ιατρός είναι αυτός που το κρίνει ώστε να αναλάβει μετά κάποιος φυσικοθεραπευτής την αποκατάσταση. Το ποσό θα βελτιωθεί δεν μπορεί να το ξέρει κάποιος καθώς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ωστόσο, κάθε ασθενής βελτιώνεται, ορθοστατεί και βαδίζει ξανά τελικά αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Ο θεραπων ιατρος θα κρινει αν χρηζει φυσικοθεραπειες.Σιγουρα πρεπει να ειναι καλα ρυθμισμενα τα φαρμακα.Ελπιζουμε να βοηθησαμε.

    Κέντρα Φυσικοθεραπείας "Εξέλιξη"

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Το αν θα μπορέσει να σηκωθεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως βαρύτητα των νοσημάτων που έχει, η μυική ισχύς και η πιθανή ατροφία ή δυσκαμψία των άκρων του, το επίπεδο επικοινωνίας και συνεργασίας, η ηλικία. Προτείνεται βέβαια και η κλινική εξέταση του ασθενούς από νευρολόγο προκειμένου να γίνει ασφαλέστερη πρόγνωση.

    Νάσης Γεώργιος

    Νευρολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα . Η κατάσταση του πατέρα σας είναι αρκετά βαριά αλλά κατόπιν συνεννόησης με τον νευρολόγο του σίγουρα θα χρειαστεί φυσικοθεραπείες κατ οίκον όχι μόνο για βελτίωση τις κινητικότητας του αλλά και για αποφυγή κατακλίσεων.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • το οργανικό ψυχοσύνδρομο είναι μια πάθηση που τη χειρίζονται νευρολόγοι ή ψυχίατροι - αν κάποιος ήταν σε νοσοκομείο για μεγάλο χρονικό διάστημα και πλέον είναι αδύναμος και δεν μπορεί να σηκωθεί σίγουρα οι φυσικοθεραπείες βοηθούν - αυτό που χρειάζεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ένας καλός παθολόγος να δει συνολικά τον ασθενή, αν χρειάζεται κάποια βοήθεια με τη διατροφή, συμπληρώματα κτλ και εκείνος θα σας πει αν χρειάζεται και κάποιος πιο ειδικός για κάποιο λόγο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό