• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Καλησπέρα. Ανακάλυψα μια μάζα στο αριστερό μου στήθος και πήγα κατευθείαν στην γυναικολόγο και μου είπε να κάνω υπέρηχο. Ο υπέρηχος έδειξε πολλαπλές μικρές κύστες με πορεκτασιες χωρίς αυξημένη αγγειωση. Και εστίαση διάταση πόρων στον αριστερό μαστό 6 χιλιοστών. Δεν υπάρχουν συμπαγή στοιχεία. Το άγχος μου δεν περιγράφεται. Πήγα σε μαστολογο χειρουργό ωστόσο δεν κατάφερε να με καθησυχάσει μου είπε να το ξανά δούμε σε τέσσερεις μήνες. Δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογενειακά για καρκίνο του μαστού. Επίσης το σημείο εκεί το ψηλαφώ συνέχεια και με πονάει κατά την πίεση. Πως γίνεται όμως να το ψηλαφώ αφού οι κύστες είναι μικρές ; Χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω ; Υπάρχει περίπτωση στον επόμενο υπέρηχο να υπάρξει κάτι αρνητικό; Στην ηλικία είμαι μικρή κάτω από 25. Φοβάμαι πολύ γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να γίνει ακόμα μία εξέταση από ειδικό μαστολόγο.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Μαστολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Το εύρημα όπως το περιγράφεις χρειάζεται σίγουρα διερεύνηση. Τις περισσότερες φορές πρόκειται για καλοήθεις εντοπισμένες έντονες ινοκυστικές αλλοιώσεις. Η πιθανότητα να σχετίζεται με κακοήθεια είναι μικρή. Απλά υπάρχουν καλοήθεις σύνθετες βλάβες με αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης κακοήθειας στο μέλλον, που μερικές φορές εμφανίζονται με τη μορφή που περιγράφεις.

    Ζαραμπούκας Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Μαστολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,σύμφωνα με αυτά που μου αναφέρετε στον υπέρηχο υπάρχουν πολλές κύστεις με πορεκτασίες. Αυτό είναι φυσιολογικό και αφορά την δομή του μαστού σας. Δεν ψηλαφάτε μόνο τις κύστες αλλά και τους υπερκείμενους ιστούς (μαστό, λίπος) και φαίνεται σας ενιαία μάζα. Μην ανησυχείτε στον επόμενο υπέρηχο θα είναι ακριβώς η ίδια εικόνα.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι