• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Καλησπέρα σας, Εκανα test dna σε μια εταιρία - δεν χρειάζεται να πω το ονομά της - και μου εβγαλε ότι έχω πολλές πιθανότητες να αποκτήσω Esophageal squamous cell carcinoma. ¨Ολα τα SNPs (γονίδια) μου ηταν αυτά που προδιαθέτουν για την εμφανιση της νόσου. Βέβαια η έρευνα και η εργασία έχει γίνει για ασιάτες και όχι για ευρωπαίους αλλά παρόλα αυτά ανησυχω πάρα πολύ. Θεωρείτε υπερβολικό να πάω σε γαστρεντερολόγο για γαστροσκόπηση χωρίς να έχω προβλημα υγείας? Εννοώ ότι θα υποβληθώ στην ψυχική ταλαιπωρία και αυτό θα μου δείξει ότι ειμαι καλά μόνο τώρα. Δηλαδή θα πρέπει να το κάνω συνέχεια . Ευτυχώς έχω κόψει το κάπνισμα αν και ημουν σκληρός καπνιστής 20 χρόνια. Παρόλα αυτά ακόμα και αν προσέξω πάρα πολύ πολύ φοβάμαι ότι αργά η γρήγορα η ασθένεια θα εμφανιστεί.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Κατ αρχήν θα πρέπει να ηρεμήσετε και κάνετε μια γαστροσκόπηση γιατί είσασταν και καπνιστής.
    Τίποτα δεν είναι σίγουρο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλέ μου άνθρωπε, το ότι κάποιος ασθενής μπορεί - για οποιονδήποτε λόγο - να έχει αυξημένες πιθανότητες (σε σχέση με τον λοιπό πληθυσμό) να εμφανίσει κάποιον καρκίνο δεν σημαίνει πως "σίγουρα" θα τον εμφανίσει...
    Καλή, πάντως, είναι μία επαγρύπνηση.
    Δεν γνωρίζω την ηλικία σας, το ατομικό και οικογενειακό ιστορικο σας αλλά θεωρώ πως καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον γαστρεντερολόγο σας για πλήρη λήψη ιστορικού και κλινική εξέταση κι εκεί θα συζητήσετε το θέμα της γαστροσκόπησης και της όποιας πιθανής παρακολούθησής σας.
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα