• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/02/2024

Καλησπέρα, παλιότερα είχα διαγνωστεί με διαταραχή πανικού,έπαιρνα αγωγή για δέκα χρόνια με cipralex.Τον τελευταίο χρόνο με τη βοήθεια της ψυχοθεραπείας το σταμάτησα.Τώρα συχνά παρατηρώ να ξυπνάω χαράματα από κρίση πανικού,αίσθημα ότι δε με χωράει ο τόπος.Να ξεκινησω το φάρμακο κ πάλι;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να μιλήσετε με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί και σας χορηγεί την συγκεκριμένη αγωγή.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Kαλησπέρα καλό θα είναι να ξεκινήσετε πάλι το φάρμακο. Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού μέσω βιντεοκλήσης να τα πούμε πιο άνετα, εφόσον θέλετε. Δρ. Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία Ψυχολόγος-ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεύτρια. Msc Pgdip. Phd.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας
    Είναι απαραίτητο να επικοινωνήσετε με τον ψυχοθεραπευτή σας και έπειτα με το υπέυθυνο ψυχίατρο που σας είχε κάνει την συνταγογράφηση για να σας ρυθμίσει.
    Ωστόσο η υποτροπή είναι κάτι πιθανό, δεν είναι κάτι κακό. Ωστόσο θα πρέπει να διερευνηθεί.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Απευθυνθείτε στη/ον θεραπεύτρια/η που συνεργαζόσασταν και έχει καλύτερη εικόνα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, δεν είναι είναι σωστό να ξεκινάτε τα φάρμακα μόνος/η σας γιατί μπορεί να αποβεί χειρότερο.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Μιλήστε με τον γιατρό σας ,ή τον θεραπευτεί σας , ίσως να έχουν μείνει αδουλευτα κομμάτια σας και να είναι ώρα να τα δουλέψετε σε θεραπεία και αυτά, ευχαριστώ ,

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Συζητήστε τα συμπτώματα με τον ψυχολόγο σας και θα αποφασίσετε από κοινού αν χρειάζεται έναρξη φαρμακευτικής αγωγής. Ποτέ δεν ξεκινάμε φαρμακευτική αγωγή από μόνοι μας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας

    Καλονθα ηταν να συμβουλευτειτε τον ψυχιατρο σας, για να σας πει αν χρειαζεται να ξεκινησετε την ιδια φαρμακευτικη αγωγη.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε την πρόοδο που έχετε κάνει, ειδικά με τη βοήθεια της ψυχοθεραπείας, και να κατανοήσετε ότι η διαχείριση της διαταραχής πανικού είναι ένα συνεχές ταξίδι. Η επανεμφάνιση των συμπτωμάτων, όπως το ξύπνημα από κρίσεις πανικού, μπορεί να είναι προκλητική αλλά είναι επίσης μέρος της διαδικασίας μάθησης δηλαδή πώς να διαχειρίζεστε τα συμπτώματα σας με πιο αποτελεσματικούς τρόπους.
    Όσον αφορά την επανέναρξη της φαρμακευτικής αγωγής, αυτή είναι μια απόφαση που πρέπει να ληφθεί σε συνεργασία με τον ψυχίατρό σας. Οι ειδικοί μπορούν να σας προσφέρουν προσαρμοσμένες συμβουλές βασιζόμενοι στην τρέχουσα κατάσταση, την ιστο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας, θα προτεινα να κάνετε ορισμένες συνεδρίες ψυχοθεραπειας

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Συνεχίζετε την ψυχοθεραπεία; Αν ναι, συζητήστε το θέμα με τον θεραπευτή σας και δείτε τη σύνδεση των νυχτερικών συμπτωμάτων με όσα συμβαίνουν στη ζωή σας αυτή την εποχή.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο. Οι επαναλαμβανόμενες κρίσεις πανικού μπορούν να είναι εξαιρετικά δυσάρεστες και ενοχλητικές, και η επανέναρξη της φαρμακευτικής θεραπείας ή η ρύθμιση της ψυχοθεραπείας ενδέχεται να βοηθήσει. Είναι δυνατόν να υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συνεισφέρουν στην επανάληψη των κρίσεων πανικού. Κάποιοι από αυτούς μπορεί να είναι κάποιοι παράγοντες στη ζωή, όπως οι στρεσογόνες καταστάσεις ή οι αλλαγές στο περιβάλλον. Επίσης, η ψυχοθεραπεία μπορεί να φέρει στην επιφάνεια συγκεκριμένα θέματα ή τραύματα που μπορεί να επηρεάζουν την ψυχο... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Αν έχει φτάσει σε σημείο να είστε μη λειτουργική/ος πιθανόν να χρειάζεται επίσκεψη σε ψυχίατρο. Σε πιο ήπια μορφή θα ήταν καλό να μιλήσετε σε ψυχοθεραπευτή.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον θεραπευτή σας τι είναι αυτό που επανέφερε τι κρίσεις πανικού. Σίγουρα αν το συζητήσετε θα βρεθεί η πιθανή αιτία ώστε να μπορέσετε να τη διαχειριστείτε

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας, χρειάζεται να έρθετε σε συνεννόηση με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί και να παραμείνετε σταθερά στην ψυχοθεραπεία σας.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλοθέη

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ψυχίατρο που σας παρακολουθεί, ίσως χρειαστεί να πάρετε πάλι φαρμακευτική αγωγή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.
    Θα ήταν χρήσιμο να το συζητήσετε πρώτα με τον / την ψυχοθεραπευτή σας.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Καλησπέρα,
    Η διαταραχή πανικού είναι μία κατάσταση που επηρεάζει σημαντικά την καθημερινότητά μας. Η απόφαση εάν πρέπει να ξαναρχίσετε τη λήψη του φαρμάκου είναι μια επιλογή που θα πρέπει να λάβετε με ιδιαίτερη προσοχή και σε συνεργασία με ψυχίατρο.
    Αυτή την στιγμή η συνεργασία με έναν ψυχολόγο είναι πολύ χρήσιμη, ώστε να αξιολογήσετε την κατάστασή σας και να λάβετε την καλύτερη απόφαση για τη θεραπεία σας. Πιστεύω η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει σημαντικά σε αυτήν τη δύσκολη περίοδο για σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής