• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/12/2023

Καλησπερα χθες ξαφνικα η σριστερη μου ωμοπλατη αρχισε να ποναει πολυ σαν να ειχε τραβηχτει ενα μύες, απο οσο παρατηρησα σήμερα παλι ποναει και κυριως οταν περπατάω. Επισης συνοδεύεται με αισθημα παλμων(ακουγεται πιο δυνατα ο χτυπος της καρδιας οταν ξαπλωνω στην αριστερη πλευρα ενω στηριζομαι με τον αγκωνα μου) και οταν σκυβω εχω μια αισθηση σαν να μετακινειται κατι σαν υγρο στην αριστερη πλευρα μου. Ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα χωρις τον πονο στην ωμοπλατη πριν 2 χρονια περιπου. Απο οσο ρωτησα θα μπορουσε να ειναι απο καποιο ρευμα αερα καθως χθες βρισκομουν σε χαμηλη θερμοκρασια για μερικα λεπτα (στους -2)

6 ειδικοί απάντησαν

  • Για λόγους καθαρά προληπτικούς, να κάνεις ένα καρδιογράφημα και να σε δει ο Καρδιολόγος. Όταν σε πιάνει παίρνε κανένα παυσίπονο.... Νομίζω ότι το μυαλό σου υπερλειτουργεί και σκέφτεται διάφορα. Δεν είναι τίποτα. Μην ανησυχείς. Καλές γιορτές. Χρόνια Πολλά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Θα μπορούσε να είναι κάποια θλάση απο το ψυχος αλλά αυτό με το αίσθημα παλμών δεν μου ταιριάζει

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανόν να είναι μυϊκος σπασμός, ωστόσο μιλήστε με κάποιο γιατρό

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Το πιθανότερο χωρίς άλλες πληροφορίες, ιστορικό κτλ δεν μπορώ να πω περισσότερα.Αυτο σχετικά με μετακίνηση υγρού όταν σκύβεις είναι καθαρά δική σου αίσθηση μη πραγματικη

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,
    Πιθανόν είναι κάποιος τοπικός μυϊκός σπασμός.
    Χρειάζεστε καλή κλινική εξέταση από ειδικό ορθοπαιδικό και πιθανόν τοπικές θεραπείες στην περιοχή. Έχουν το καλύτερο θεραπευτικό και διαγνωστικό αποτέλεσμα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.

    Για το άλγος που περιγράφετε είναι απαραίτητο να εξεταστείτε με λήψη ατομικού και οικογενειακού ιστορικού, κλινική εξέταση, ηλεκτροκαρδιογράφημα, υπέρηχο καρδιάς και έλεγχο τροπονίνης. Αναλόγως των ευρημάτων ο θεράπων Ιατρός σας θα κρίνει αν απαιτείται και άλλος έλεγχος. Ποτέ δεν αθωώνουμε άλγος στον θώρακα χωρίς ιατρική εκτίμηση εκ του σύνεγγυς.

    Με εκτίμηση,
    Ευρύκλεια Βασιλάκη
    Καρδιολόγος.

    Βασιλάκη Ευρύκλεια

    Καρδιολόγος

    Ιωάννινα