• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Ειμαι 31 ετων, σε μια σχεση λιγων μηνων. Πριν λιγες μερες εδειξα στον συντροφο μου το θετικο τεστ εγκυμοσυνης και την β χοριακη. Ο ιδιος αυτη την στιγμη δηλωνει μπερδεμενος, δεν ξερει αν ειναι ετοιμος για παιδι. Παρολα αυτα, συνειδητοποιημενα ολοκληρωσε μεσα μου, οχι μια φορα, και σε καθε μας συζητηση δηλωνε ανετος στο ενδεχομενο εγκυμοσυνης. Τωρα δηλωνει τρομαγμενος. Το μυαλο μου παει να σπασει. Η πληρης απογοητευση. Πως μπορω να το διαχειριστω ολο αυτο που συμβαινει;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση και να αποφασίσετε. Θα πρότεινα θεραπέια διαμέσου του λόγου και για εσάς και για τον σύντροφό σας. Μην ξεχνάτε: Το σώμα είναι δικό σας και πρέπει εσείς να αποφασίσετε.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Θα σας συμβουλευα να του δώσετε χρόνο να συνειδητοποιήσει τι συνέβη. Μην τον πιέζετε να αναλάβει κάποια ευθύνη και μην του θυμίζετε διαρκώς την εγκυμοσύνη μέχρι να αποφασίσει μόνος του τί θέλει να κανει. Φροντιστε τον εαυτό σας ακόμη και αν δεν είναι εκείνος παρών στη ζωή σας. Πολλές φορές οι άντρες θέλουν χρόνο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακόψετε την εγκυμοσύνη σας λόγω των αντιδράσεων του συντρόφου σας. Απολαύστε αυτή την περίοδο όπως και να έχουν τα πράγματα. Αυτή τη στιγμή κουβαλάτε μια ζωή μέσα σας και το πιο σημαντικό είναι να φροντίσετε εκείνη και τον εαυτό σας!

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για το σώμα σου είσαι εσύ και μόνο εσύ υπεύθυνη, πάρε εσύ απόφαση τι θες να γίνει με την εγκυμοσύνη άσχετα από το τι θέλει το αγόρι σου , όχι με σκοπό να τον τυλίξεις αλλά αναλαμβάνοντας πλήρως την ευθύνη της απόφασης σου , αν θέλει να είναι μέρος της ζωής που θα γεννηθεί αν αυτή θα είναι η απόφαση είναι δικό του θέμα , με το τεστ dna θα έχει τις υποχρεώσεις ενός πατέρα έτσι και αλλιώς , πρώτα όμως θα πρέπει Εσύ να ξέρεις τι θέλεις αληθινά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αρχικά είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε τα δικά σας συναισθήματα σχετικά με την εγκυμοσύνη σας και το ενδεχόμενο της μητρότητας. Αντιλαμβάνομαι την απογοήτευση σας από την αντίδραση του συντρόφου σας, από την άλλη το γεγονός ότι τρόμαξε ενδεχομένως να είναι μια πρώτη αντίδραση. Σε κάθε περίπτωση έχει νόημα να προσπαθήσετε να συζητήσετε τόσο τις δικές σας ανησυχίες όσο και τους δικούς του φόβους για να δείτε που ακριβώς βρίσκεστε. Η εγκυμοσύνη συχνά μπορεί να φέρει άγχος, ανασφάλεια ή φόβο ακόμη και αν ήταν κάτι που το ζευγάρι το επιδίωκε. Η επίσκεψη σε έναν ψύχολόγο θα βοηθούσε στο να βάλετε σε λόγια τις σκέψεις και τα συναισθηματά σας και να ... Διάβασε περισσότερα

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Συνέβησαν όλα αναπάντεχα γρήγορα, ίσως και γι αυτό ο φίλος σας να τρόμαξε. Χρειάζεται ψυχραιμία καθώς η απόφαση και των δυό σας αφορά μια καινούργια ζωή. Θα βοηθούσε την καινούργια ζωή να είναι καλοδεχούμενη. Αφιερώστε πολύ χρόνο να σκεφτείτε και να συζητήσετε με τον σύντροφο σας για την επιθυμία και των δυό σας σχετικά με τη δημιουργία μιας καινούργιας ζωής.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Συζητήστε ξανά και ξανά όσο πιο ειλικρινά και ανοιχτά μπορείτε μεταξύ σας για το θέμα. Ο ερχομός και η ανατροφή ενός παιδιού είναι πολύ απαιτητική και η συνεργασία μεταξύ του ζευγαριού πολύ σημαντική. Ταυτόχρονα αναρωτηθέιτε για σας τι σημαίνει ένα παιδί και αν είστε διατεθιμένη και έχετε την επιθυμία και την δυνατότητα να το αναλάβετε μόνη σας σε περίπτωση που εκείνος δεν το θέλει. Δεν χρειάζετε να πιεστεί κανείς από τους δυο σας να αναλάβει μια τόσο σημαντική ευθύνη αν δεν νιώθει ικανός/η και έτοιμος/η.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι απολύτως λογικό να νιώθετε ανάμεικτα συναισθήματα τόσο εσείς όσο και ο σύντροφος σας. Η εγκυμοσύνη φέρνει έντονα και μπερδεμένα συναισθήματα, όπως χαρά, τρόμο, προβληματισμούς ακόμα και σε μακροχρόνια ζευγάρια. Πόσο μάλλον σε ένα νέο ζευγάρι όπως είστε εσείς. Συζητήστε όσο μπορείτε ανοιχτά και ψύχραιμα με το σύντροφο σας για την επιθυμία σας να κρατήσετε αυτό το παιδί, την ανάγκη σας για στήριξη, τις αγωνίες που τυχόν έχετε και εσείς. Παράλληλα, επιτρέψτε στο σύντροφο σας να μιλήσει εξίσου ανοιχτά για τα δικά του συναισθήματα και τις ανησυχίες του. Η γέννηση ενός παιδιού μπορεί να αποσταθεροποιήσει τόσο την ίδια τη μητέρα αλλά και το πα... Διάβασε περισσότερα

    Κορδόση Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσετε τη δική σας επιθυμία για αυτό το παιδί, ανεξάρτητα από τον σύντροφο και ως επόμενο βήμα θα σας πρότεινα εφόσον θέλετε να το κρατήσετε να αναζητήσετε υποστηρικτές στο οικείο ή ευρύτερο περιβάλλον σας.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη και συναισθηματικά φορτισμένη είναι αυτή η κατάσταση για σένα. Είναι φυσικό να αισθάνεσαι απογοητευμένη και μπερδεμένη με την αντίδραση του συντρόφου σου. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι ο καθένας μπορεί να αντιδρά διαφορετικά σε μια τέτοια είδηση και να χρειάζεται χρόνος για να επεξεργαστεί τις σκέψεις και τα συναισθήματά του.
    Πρώτα-πρώτα, είναι σημαντικό να έχεις χρόνο και χώρο για να εκφράσεις τα δικά σου συναισθήματα. Μπορεί να είναι χρήσιμο να έχεις μια συνομιλία με το σύντροφό σου όταν και οι δύο είστε έτοιμοι, για να μιλήσετε ανοιχτά για τις σκέψεις και τις ανησυχίες σας.
    Παράλληλα, είναι σημαντικό να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Μπορείτε να ζητήσετε να μιλήσετε σε κάποιον για όλα αυτά, για να σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε τα πράγματα μέσα σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Είναι λογικό να νιώθει μπερδεμένος ως ένα βαθμό ενδεχομένως να χρειάζεται θεραπεία ζεύγους

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας
    Η ζωή μετά από μια εγκυμοσύνη, είναι διαφορετική πόσο μάλλον μετά απο την γέννα..
    Για κανένα απο τους δυο, αν και είναι ένα ευχάριστο γεγονός, δεν είναι μια εύκολη διαδικασία και ειδικά για μια σχέση στα πρώτα της βήματα...
    Σιγουρα χρειάζεται υπομονή στη διαχείριση και αποφυγή πανικού...Η συμβουλευτική ζέυγους ή η ατομική υποστηρικτική θεραπεία έχουν νόημα στην διαδικασία της οποιασδήποτε προσαρμογής.

    Μαυριδάκης Γρηγόρης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Ρέθυμνο

  • Ο σύντροφός σας φαίνεται, μπροστά στο ενδεχόμενο να γίνει γονέας, νιώθει μπερδεμένος και αυτό σας έχει προκαλέσει απογοήτευση και σύγχυση. Είναι σημαντικό να θυμηθείτε πως η αντίδρασή του μπορεί να οφείλεται σε φόβους και ανασφάλειες που ενδέχεται να έχει με την ιδέα της πατρότητας.
    Σε μια τέτοια κατάσταση, η επικοινωνία είναι πολύ σημαντική. Προτείνω να καθίσετε μαζί και να συζητήσετε ανοιχτά και ειλικρινά για τις ελπίδες, τους φόβους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε. Ακούστε τις ανησυχίες του και προσπαθήστε να εκφράσετε τις δικές σας ανάγκες και ανησυχίες.
    Μπορώ να σας πω ότι η αποδοχή ενός νέου ρόλου, όπως αυτός του γονέα, είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • να του δώσετε το χρόνο που χρειάζεται για να επεξεργαστεί τα νέα δεδομένα της ζωής σας, με επιείκεια φροντίδα και αγάπη

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας, αρχικά να σκεφτείτε τι θέλετε εσείς και σε ποια συνθήκη. Έπειτα να κάνετε μια συζήτηση με τον σύντροφό σας και να διαπραγματευτείτε. Προτείνω να κάνετε συνεδρίες για θεραπεία ζεύγους.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά, με φως, υγεία και αγάπη! Επειδή το ζήτημά σας, δε δύναται να απαντηθεί έτσι γρήγορα, με την έννοια ότι χρειάζεται χρόνος και σεβασμός σε κάτι τέτοιο και όχι επιπολαιότητες για ένα απλό "ναι ή όχι", "λάθος ή σωστό", προσωπικά θα προσπαθήσω να σας απαντήσω το εξής. Αφενός ο έρωτας από μόνος του είναι μια κατάσταση που από τη μία σπέρνει και σε μια στιγμή τα θερίζει όλα, είναι γαλήνη είναι και πόλεμος μαζί. Επομένως οι ευθύνες πάνω στον έρωτα αφορούν και τα δύο σώματα τα οποία εμπλέκονται "συνειδητά" σε αυτή την όμορφη και ιερή πράξη. Συνδυαστικά , το κομμάτι της βιολογικής αναπαραγωγής εί... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι