• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/03/2023

Σας χαιρετώ. Είμαι 37 ετών και διαγνώστηκα από την εφηβική ηλικία μου με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Το σύμπτωμα που είχα ήταν έντονη κυστική ακμή και μια κύστη στην ωοθήκη την οποία αφαίρεσα στα 19 μου. Η ακμή ήταν πολύ έντονη και επίμονη και η ενδοκρινολόγος μου έδωσε τα αντισυλληπτικά gynofen 35 τα οποία παίρνω μέχρι και σήμερα χωρίς προβλήματα. Η ακμή έχει εξαφανιστεί εντελώς, δεν καπνίζω δεν πίνω ποτέ αλκοόλ και έχω πολύ ισορροπημένη διατροφή. Δυστυχώς όμως τα gynofen 35 έχουν αποσυρθεί και είμαι σε απόγνωση μήπως επανέλθει η ακμή που τόσα χρόνια με ταλαιπώρησε. Εάν δοκιμάσω να κόψω εντελώς τα αντισυλληπτικά τα συμπτώματα θα επανέλθουν; Πως προχωρώ με αυτά τα δεδομένα; Στο παρελθόν δοκίμασα να πιω το yasmin όμως με πείραξε πολύ. Σας ευχαριστώ!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιο άλλο αντισυλληπτικό χάπι. Όλα τα αντισυλληπτικά έχουν ήπια δράση κατά της ακμής.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας
    Σε πρώτη φάση, εαν δεν υπάρχει πλέον ορμονικό πρόβλημα, καλό είναι να κόψετε εντελώς τα αντισυλληπτικά γιατί κάνουν και παρενέργειες, όπως θρομβοεμβολικά επεισόδια, παχυσαρκία και υπερμελαχρώσεις(πανάδες και μέλασμα ) στο πρόσωπο αλλά και στις άλλες ηλιοεκτεθειμένες περιοχές. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και άλλα αντισυλληπτικά όπως και ορμονικά σκευάσματα αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να μην πάρετε τίποτα γιατί πιθανότατα και λόγω ηλικίας, ο κίνδυνος για ακμή έχει ξεπεραστεί μάλλον οριστικά...(εκτός και αν υπάρχουν επιβαρυντικοί παράγοντες όπως παχυσαρκία, θυρεοειδοπάθεια,άγχος, κάπνισμα, κακή διατροφή πλούσια σε λιπαρά, χρήσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Θα πρέπει να εξεταστείς από γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχουν κι άλλες επιλογές αντισυλληπτικων, μιλήστε στο γιατρό σας, για το αν πρέπει να συνεχίσετε να τα παίρνετε και πόσα χρόνια μπορείτε να τα παίρνετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Μην αγχώνεστε καθόλου. Συνήθως οι γυναίκες που λαμβάνουν για τόσο μεγάλο διάστημα αντισυλληπτικά δεν υποτροπιάζουν όταν τα διακόψουν και αυτό γιατί το σύνδρομο πολλές φορές με τα χρόνια 'ηρεμεί'. Θεωρώ σωστό να μιλήσετε με κάποιον γυναικολόγο για τις πολυκυστικές ωοθήκες εάν δεν το έχετε ήδη κάνει και να μην φοβηθείτε να διακόψετε τα αντισυλληπτικά για κάποιο διάστημα για να δούμε που βρίσκεστε. Υπάρχουν λύσεις αρκετές και είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει και μία που θα μπορεί να ταιριάξει στη δική σας περίπτωση. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου